Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego

dodane 2018-04-30 19:06

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia jest bardzo istotne w terapii choroby. W łagodnym nadciśnieniu modyfikacja stylu życia może być wystarczalną metodą leczenia. W bardziej zaawansowanym nadciśnieniu tętniczym leczenie niefarmakologiczne uzupełnia leczenie farmakologiczne i może przyczynić się do zmniejszenia dawek leków stosowanych przez chorego.

Zmniejszenie masy ciała obniża ciśnienie tętnicze

Podstawową metodą leczenia niefarmakologicznego jest zmniejszenie masy ciała u osób otyłych i z nadwagą. Wykazano, że zmniejszenie masy ciała o 1 kg prowadzi do obniżenia ciśnienia skurczowego średnio o 1,3 mm Hg, a rozkurczowego o 1,3 mm Hg.

Dodatkowo wpływ odchudzania na spadek ciśnienia tętniczego wzmocni ograniczenie spożycia soli oraz wysiłek fizyczny. Badania wykazały, że osoby które nie zażywały leków obniżających ciśnienie (osoby z grupy otrzymującej placebo), a które obniżyły swoją wagę o 3 kg i dodatkowo o 10% zmniejszyły spożycie sodu w diecie oraz były aktywne fizycznie, doprowadziły do obniżenia ciśnienia skurczowego o 9,1 mm Hg, a rozkurczowego o 8,6 mm Hg.

Zmniejszenie masy ciała wpływa korzystnie na czynniki ryzyka towarzyszące nadciśnieniu: hiperlipidemię, insulinoodporność, cukrzycę i przerost lewej komory serca.

Ograniczenie spożycia soli

Przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że zmniejszenie zawartości sodu w diecie powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego. Chlorek sodu (NaCl) jest podstawowym składnikiem soli kuchennej. Chlorek sodu odgrywa ważna role w organizmie. Jest on potrzebny do właściwego funkcjonowania różnych procesów fizjologicznych, m.in. utrzymywanie stałego ciśnienia krwi. Dzienne zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi około 5,8 NaCl g. Ze względu na fakt, że sól jest składnikiem bardzo wielu produktów spożywczych, spożywamy ją kilkakrotnie w większej ilości, niż dzienne zapotrzebowanie. Udowodniono, że u osób chorych na nadciśnienie tętnicze zmniejszenie spożycia sodu do mniej niż 6 g dziennie, powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego o około 6 mm Hg, a rozkurczowego około 2,5 mm Hg.

Nie należy jednak przesadzać ze zmniejszaniem spożycia sodu. Wykazano bowiem, że drastyczne ograniczenie spożycia sodu wpływa niekorzystnie na profil lipidowy u chorych na nadciśnienie. Profil lipidowy to badanie nazywane również lipidogramem. Polega na oznaczeniu nie tylko poziomu cholesterolu całkowitego, ale także jego frakcji LDL, HDL oraz trójglicerydów (triglicerydów). W związku z tym nie warto radykalnie wyeliminować sód z diety, co  z resztą jest bardzo trudne, ponieważ nawet całkowite zaprzestanie solenia przygotowywanych osobiście potraw, najprawdopodobniej ograniczy spożycie soli jedynie o 25%. Należy podkreślić fakt, że około 75% spożywanego sodu pochodzi z produktów przetworzonych, m.in. pieczywa, wędlin, serów.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że chorzy na nadciśnienie tętnicze mają różną wrażliwość na działanie sodu. Wyróżnia się osoby „sodowrażliwe” oraz ‘sodoniewrażliwe”. U tych pierwszych zwiększone spożycie sodu powoduje zwiększenie ciśnienia krwi, natomiast drugą grupę chorych cechuje brak zmian ciśnienia krwi pod wpływem sodu. W grupie chorych na nadciśnienie pierwotne (nie jest następstwem innego stanu chorobowego) odsetek osób „sodowrażliwych” wynosi 50%.

Dieta wegetariańska a nadciśnienie tętnicze

Czy osoby z nadciśnieniem mogą być wegetarianinami? Zaobserwowano występowanie mniejszych wartości ciśnienia tętniczego w populacji stosującej dietę wegetariańską w porównaniu z populacjami odżywiającymi się tradycyjnie. Przeprowadzono również badania, które potwierdziły fakt, że zastosowanie u chorych na nadciśnienie tętnicze diety zawierającej jarzyny, owoce i ubogotłuszczowe produkty mleczne powoduje obniżenie  ciśnienia tętniczego skurczowego o 11,4 mm Hg, rozkurczowego zaś o 2,1 mm Hg. Działanie obniżające ciśnienie krwi dodatkowo nasila zmniejszenie zawartości sodu w diecie poniżej zalecanych 5,8 g NaCl.

Zaleca się zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych oraz zwiększenie spożycia tłuszczów nienasyconych. Podkreśla się korzystny wpływ olejów ryb zawierających omega-3 kwasy tłuszczowe.

Nadciśnienie tętnicze a systematyczna aktywność fizyczna

Systematyczna aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w niefarmakologicznym leczeniu nadciśnienia tętniczego. Z wielu badań wynika, że u chorych na nadciśnienie tętnicze długotrwała i systematyczna aktywność fizyczna powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego o około 11 mm Hg, rozkurczowego zaś o 6 mm Hg. Badania nie stwierdziły istotnego wpływu treningu na ciśnienie tętnicze w godzinach nocnych.

Systematyczny wysiłek fizyczny zaleca się chorym na łagodne i umiarkowane nadciśnienie tętnicze. Chorym zaleca się przede wszystkim spacer, jazdę na rowerze lub pływanie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu, więcej niż 30 minut w ciągu dnia, ale nie więcej niż godzinę. Rodzaj i czas aktywności ustala lekarz, po analizie stanu ogólnego, stopnia powikłań narządowych nadciśnienia tętniczego oraz dotychczasowego stopnia aktywności fizycznej. Zaprzestanie przez chorego wysiłku fizycznego powoduje powrót ciśnienia do stanu sprzed rozpoczęcia treningów.

Alkohol a nadciśnienie tętnicze

Alkohol jest jednym z czynników odpowiedzialnych za rozwój nadciśnienia tętniczego. Wypicie 4-6 drinków ma wpływ na ciśnienie tętnicze przez całą dobę. Zauważono, że u osób spożywających alkohol w weekend w poniedziałek ciśnienie jest wyższe w porównaniu z kolejnymi dniami tygodnia.

Alkohol ma wpływ na działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze. Nadmierne spożywanie alkoholu osłabia działanie tych leków.

Zaprzestanie palenia tytoniu

Nikotyna powoduje wzrost ciśnienie tętniczego. Wypalenie nawet jednego papierosa, zarówno u osób z prawidłowym ciśnieniem, jak i u osób z nadciśnieniem tętniczym, powoduje wyraźny wzrost ciśnienie tętniczego. Zaniechanie palenia papierosów jest jednym z najważniejszych elementów leczenia niefarmakologicznego.

Poza wpływem na ciśnienie tętnicze palenie papierosów ma szereg innych niekorzystnych efektów, które przyczyniają się do pogorszenia stanu chorych na nadciśnienie. Palenie tytoniu m.in. wpływa na pogorszenie profilu lipidowego: zwiększa się stężenie cholesterolu całkowitego, zwiększa się stężenie frakcji LDL cholesterolu (tzw. „zły” cholesterol), zmniejsza się stężenie frakcji HDL cholesterolu („dobry” cholesterol - odpowiada za usuwanie cholesterolu ze ścian naczyń) oraz zwiększa stężenie triglicerydów.

Leczenie potasem nadciśnienia tętniczego

Badania pokazały, że zwiększenie potasu w diecie powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego u zwierząt, u których doprowadzono do stanu nadciśnienia tętniczego. Zauważono również korelację między zawartością potasu w diecie u ludzi a wartościami ciśnienia tętniczego. Obecność potasu przyjmowanego wraz z pożywieniem oceniano badając próbki moczu. Naukowcy doszli do wniosku, żę modyfikacja diety, spożywanie więcej produktów, które zawierają potas, ma korzystny wpływ na przebieg leczenie nadciśnienia tętniczego. Zauważono, że dłuższe stosowanie diety z zawartością dużej ilości potasu, z czasem prowadzi do zmniejszenia ilości przyjmowanych leków obniżających ciśnienie tętnicze.

Wykazano również korzystny wpływ doustnej suplementacji potasu. Ustalono, że przyjmowanie potasu w postaci tabletek zawierających chlorek potasu, doprowadziło do obniżenia  ciśnienia skurczowego o 3,1 mm Hg, rozkurczowego zaś o 1,9 mm Hg.

Problem z zasypianiem może sygnalizować wysokie ciśnienie tętnicze

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Sichuan (Chiny) oraz z Penn State University College of Medicine (USA). Współautorami badania są dr Xiadong Tang i dr Alexandros N. Vgontzas. Bezsenność ze wzrostem czujności w ciągu dnia oraz nadpobudliwość może być wynikiem nadmiernego wydzielania hormonów stresu, np. kortyzolu.... czytaj więcej

Tętnicze nadciśnienie płucne: nowy lek na horyzoncie

Firma Bayer informuje, iż przedłużona próba kliniczna wykazała skuteczność i bezpieczeństwo eksperymentalnego leku w terapii zagrażającej życiu choroby płuc, czyli tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH, pulmonary arterial hypertension).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy