Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Naukowcy coraz bliżej odkrycia przyczyn raka trzustki

Naukowcy coraz bliżej odkrycia przyczyn raka trzustki

dodane 2014-10-23 12:33

Chociaż rak trzustki - gruczołu odpowiedzialnego za produkcję enzymów i hormonów ważnych dla działania układu trawiennego – stanowi jedynie 3% przypadków raka w Stanach Zjednoczonych, to jak wylicza American Cancer Society (towarzystwo działające na rzecz walki z rakiem) w 2014 roku zostanie on zdiagnozowany u ponad 46 tysięcy osób, a liczba zachorowań wzrosła w ostatniej dekadzie.

Wyniki niedawno przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Glasgow badania rzucają nowe światło na raka trzustki i czynniki go wywołujące, co daje nadzieję, że w przyszłości łatwiej będzie określić potencjalną przynależność pacjentów do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia tej choroby.

Złowróżbne statystyki

Ocenia się, że szanse przeżycia pięciu lat od diagnozy dla raka trzustki wynoszą aktualnie mniej niż 5%. Co więcej, jedynie 10-20% pacjentów poddawanych jest operacji resekcji guza, a 80% z nich i tak umiera z powodu tej choroby.

Jednak, jak twierdzą autorzy badania, między rozpoczęciem mutacji powodującej raka a rozwinięciem się choroby do zaawanasowanego stadium mija od 10 do 20 lat. Okres ten, jeśli rak zostałby wykryty na czas, mógłby stanowić szansę na interwencję zanim sytuacja stanie się krytyczna.

Niechciane dziedzictwo

Chociaż już od jakiegoś czasu eksperci zauważali rodzinne tendencje do występowania raka trzustki, nie było jednak wiadomo, które z genów przenoszą predyspozycję do zachorowania. Dlatego też badacze ze Szkocji przeanalizowali dane 766 pacjentów chorych na ten typ raka.

9% z nich zaklasyfikowano jako takich, którzy ‘odziedziczyli’ raka trzustki (jeśli ktoś w ich najbliższej rodzinie również się z nim zmagał) – jak odkryto, dookoła miejsca, w którym zlokalizowany był rak mieli oni więcej tkanek przedrakowych, niż ci, u których nie stwierdzono rodzinnej historii tej choroby. Badacze stwierdzili również dwa razy wyższe ryzyko rozwoju innych form raka u członków rodziny pacjentów z ‘dziedzicznym’ rakiem. W obydwu grupach natomiast zaobserwowano związek między paleniem papierosów a diagnozą we wczesnym wieku.

- Te odkrycia są istotne, gdyż sugerują, że odziedziczone od rodziców geny mogą mieć ogromny wpływ na nasze ryzyko zachorowania na raka trzustki – komentuje wyniki jeden z autorów, dr Biankin. – Po drugie, podkreślają one wagę rodzinnej historii nie tylko raka trzustki, ale też innych nowotworów, w procesie określania indywidualnego ryzyka rozwoju raka trzustki. Na koniec, nasze wyniki podkreślają też istotę abstynencji od tytoniu.

Jak podsumowują autorzy, dalsze badania pod kątem rodzinnych przypadków raka trzustki są niezbędne dla zidentyfikowania genów za niego odpowiedzialnych.

Opracowała: Julia Liszka

Objawy raka trzustki

Rak trzustki może zaatakować ten organ w trzech różnych miejscach. Z tego względu wyróżniamy nowotwór głowy trzustki, trzonu trzustki oraz nowotwór na ogonie trzustki. Najczęściej choroba występuje u ludzi w średnim i podeszłym wieku. Rak trzustki należy do tej grupy nowotworów, w przypadku któr... czytaj więcej

Nowy znacznik nowotworowy przyśpieszy wykrycie raka trzustki

Zgodnie z wynikami badań, które zostały przedstawione na łamach miesięcznika Nature Medicine, amerykańska grupa badawcza zidentyfikowała nowy marker (znacznik) nowotworowy. Obecność we krwi  wspomnianego znacznika może wskazywać na początek rozwoju raka trzustki, co daje możliwość wczesnego zdiagnozowania tego śmiertelnego nowotwor... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy