Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nastoletnim palaczom trudno rozstać się z nałogiem

Nastoletnim palaczom trudno rozstać się z nałogiem

dodane 2012-09-14 07:48

Jak wykazują najnowsze badania, gdy nastoletnie osoby uzależnione od nikotyny usiłują rzucić nałóg, zaczynają odczuwać podobne skutki psychologiczne, co ludzie dorośli palący od lat. Te informacje mogą przyczynić się do zwiększenia skuteczności programów mających na celu walkę z paleniem.

– Młodzież, nawet w początkowej fazie uzależnienia, po odstawieniu papierosów wykazuje ostre objawy zespołu abstynencyjnego. Celem naszych badań jest ustalenie, czym charakteryzują się te objawy. Bierzemy pod uwagę szeroki wachlarz czynników – mówi adiunkt L. Cinnamon Bidwell z Center for Alcohol and Addiction Studies.

W trakcie przeprowadzania testów, nastoletnie osoby, które powstrzymały się od palenia przynajmniej przez jeden dzień, doświadczały symptomów odstawienia, takich jak przemożna chęć sięgnięcia po papierosa czy pogorszenie nastroju, w stopniu zbliżonym do tego, w jaki odczuwali je dorośli – donosi raport opublikowany w Nicotine and Tobacco Research .

- Ta tendencja jest niezwykle interesująca, zważywszy na to, że badana młodzież paliła mniej papierosów dziennie i miała krótszy staż – twierdzi adiunkt Susan Colby.

W badaniach udział wzięło 96 nastolatków w wieku od 13 do 19 lat, którzy zostali podzieleni na trzy grupy: 22 osoby niepalące, 47 palaczy którzy odstawili nikotynę co najmniej na dobę, oraz 27 osób, które nie musiały powstrzymywać się od palenia.

Po uśrednieniu, statystyczny uczestnik badań palił od dwóch lat, po dziewięć papierosów dziennie.

Głód nikotynowy pod lupą

Jak odkrył zespół naukowy, uczestnicy badania, którzy porzucili palenie, odczuwali chęć sięgnięcia po papierosa, nawet gdy zaprezentowano im tak niewinne rekwizyty jak ołówek czy rulonik papieru.

Potrzeba zapalenia była u nich wtedy niemal równie silna, jak w chwili, gdy pokazywano im żarzącego się papierosa ulubionej marki.

Te osoby reagowały znacznie silniej na podsuwane im sugestie dotyczące palenia niż dwie pozostałe grupy badanych.

- Tych nastolatków charakteryzował silny głód nikotynowy i wysoki poziom tzw. afektu negatywnego – twierdzi S. Colby.

Leczenie nastolatków

- W naszych badaniach skupiliśmy się na procesie rzucania palenia, głodzie nikotynowym i afekcie negatywnym jako potencjalnych środkach pośredniczących w skutecznym leczeniu młodzieży. Przyszłe, testowe metody leczenia powinny mieć na względzie działanie tych mechanizmów. Wciąż jednak pozostaje niejasne, czy niska skuteczność dotychczasowych terapii jest spowodowana słabym zwalczaniem negatywnych skutków nikotynowej abstynencji, czy też to podejście teoretyczne jest niewłaściwe – piszą autorzy.

Teraz jednak badacze mają lepsze wyobrażenie o negatywnych skutkach rzucania palenia wśród młodych ludzi – wiele z nich występuje równie silnie u początkujących palaczy, co u tych bardziej doświadczonych.

Nikotynizm: szczepionka genetyczna przeciwko nikotynie?

Skuteczna u myszy, ale czy zadziała u człowieka? Jedna dawka genetycznej szczepionki pozwoliła gryzoniom na wytworzenie przeciwciał skierowanych przeciwko nikotynie. czytaj więcej

Nikotynizm: ustalony związek z połową liczby nowotworów pęcherza u kobiet

Nikotynizm jest odpowiedzialny za połowę nowotworów pęcherza u kobiet, co jest proporcją równą tej, stwierdzanej u mężczyzn, i wyższej niż ta, którą poprzednio szacowano, według badania opublikowanego i przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy