Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów

dodane 2014-06-23 16:53

Nadwrażliwość częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Częstość występowania maleje z wiekiem, w wyniku większej mineralizacji zębów. Dolegliwość ta w ciągu całego naszego życia może powracać kilkakrotnie, a następnie samoczynnie ustępować. Intensywność waha się od bólu łagodnego do bardzo silnego.

Co to jest nadwrażliwość zębów?

O nadwrażliwych zębach można mówić wtedy, gdy zęby reagują bólem na różne bodźce, które odbierają ze środowiska, z powodu odsłonięcia zębiny i otwarcia kanalików zębinowych.

W warunkach prawidłowych wewnętrzna warstwa zęba - zębina przykryta jest w części koronowej zęba szkliwem, a w części korzeniowej cementem. Nie jest wrażliwa na łagodne bodźce.

W przypadku jej odsłonięcia np. z powodu utraty szkliwa w rejonie przyszyjkowym, zębina staje się wrażliwa na nieszkodliwe bodźce i reaguje bólem.

Reakcję bólową wywołują różnorodne bodźce, najczęściej występuje nadwrażliwość na zimno (74%). W pozostałych przypadkach ból pojawia się podczas spożywania gorących, słodkich lub kwaśnych pokarmów i napojów, również w czasie szczotkowania zębów (drażnienie mechaniczne).

W kanalikach zębinowych znajduje się płyn oraz wypustki komórek kontaktujących się z miazgą zęba, które drażnione przez bodźce wywołują reakcje bólowe miazgi.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Wiele czynników może usposabiać do wystąpienia nadwrażliwości. Czynniki ogólne to np. stres, ciąża. Pozostałe to środowisko pracy, dieta czy też nieodpowiednie nawyki higieniczne.

Przyczyny miejscowe powstawania nadwrażliwości

Utrata szkliwa - obnażenie zębiny koronowej:

  • samoistne starcie z racji żucia twardych pokarmów,
  • bruksizm, zaciskanie zębów prowadzące do starcia,
  • szczotkowanie nieprawidłową techniką, tzw. szorowanie powierzchni policzkowych zębów,
  • szczotkowanie twardą szczotką,
  • używanie mocnych past wybielających (zawierają środki ścierne),
  • erozja na skutek działania kwasów z pożywienia lub u osób cierpiących na refluks żołądka,
  • ubytki przyszyjkowe na skutek działania zbyt silnych sił w czasie żucia.
  • próchnica

Utrata cementu - obnażenie zębiny korzeniowej:

  • recesja dziąseł,
  • choroby przyzębia,
  • starczy zanik przyzębia,
  • wady zgryzu,
  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów,
  • próchnica.

Zabiegi stomatologiczne

  • zakładanie wypełnień kompozytowych,
  • wybielanie zębów,
  • usuwanie kamienia poddziąsłowego.

Budowa anatomiczna predysponująca do powstania nadwrażliwości:

  • 10% zębów w okolicy szyjki posiada zębinę bez warstwy ochronnej,
  • w pozostałych przypadkach w okolicy szyjki znajduje się cement korzeniowy, który jest bardzo cienki i w czasie gwałtownego szorowania i stosowania past abrazyjnych zostaje łatwo usunięty odsłaniając zębinę

Czy jest różnica między chorobami dziąseł a nadwrażliwością zębów?

Oczywiście. Choroba dziąseł związana jest głównie z niezbyt dokładnym szczotkowaniem zębów. Zalegająca płytka nazębna wywołuje miejscowe stany zapalne dziąseł i krwawienia. Zapalenie dziąseł może występować bez objawów bólowych ze strony zębów.

Może być natomiast czynnikiem wywołującym nadwrażliwość zębów, odsłaniając korzeń. I na odwrót, w przypadku nadwrażliwości unikanie czyszczenia bolesnych miejsc może wywołać miejscowy stan zapalny dziąseł.

W przypadku nadwrażliwości, na ból cierpią głownie osoby nadmiernie dbające o higienę jamy ustnej, którzy w czasie szczotkowania szorują twardą szczoteczką zęby.

Czego unikać?

  • mocnego szczotkowania,
  • past wybielających,
  • picia dużych ilości soków owocowych, napojów gazowanych.

Czy zalecane jest stosowanie odpowiedniej szczoteczki, pasty, płynu?

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości zębów leczenie jest małoinwazyjne i polega głównie na stosowaniu odpowiednich past i płukanek do jamy ustnej oraz odpowiedniej techniki szczotkowania.

Preparaty

Pasta do zebów Elmex® SENSITIVE PLUS

Odsłonięte szyjki zębowe są wysoce podatne na próchnicę, ból związany z nadwrażliwością zębów i nadmierne ścieranie.

Pasta do zębów Elmex® SENSITIVE PLUS została opracowana specjalnie do pielęgnacji i ochrony odsłoniętych szyjek zębów. Zawiera wysokoaktywny aminofluorek, który tworzy na powierzchni zębiny ochronna warstwę, eliminującą dolegliwości bólowe wywołane wpływem bodźców zewnętrznych. Efekt ten jest dodatkowo wzmacniany dzięki zawartości specjalnych substancji czyszczących. Aminofluorek chroni także szyjki zębowe przed próchnicą Pasta do zębów Elmex® SENSITIVE PLUS ma łagodne, delikatne działanie ze względu na niski współczynnik ścieralności, aby uniknąć uszkodzenia delikatnej szyjki zębowej.

Zalety:

  • Chroni przed nadwrażliwością zębów,
  • Chroni przed próchnicą szyjek zębowych,
  • Chroni przed nadmiernym ścieraniem,
  • Zmniejsza istniejącą nadwrażliwość (dzięki dobrze przylegającej warstwie fluorku wapnia tworzonej przez aminofluorek kanaliki zębiny ulegają zamknięciu),
  • Wg badań już po 6 tygodniach stosowania pasty Elmex Sensitive PLUS nadwrażliwość spada o ok.60%.

Płyn do płukania jamy ustnej Elmex® SENSITIVE PLUS

Płyn do płukania jamy ustnej Elmex® SENSITIVE PLUS zawiera wysoce skuteczny aminofluorek. Tworzy on podwójną warstwę ochronna polimeru i aminofluorku na odsłoniętych szyjkach zębowych. Uszczelnia otwarte kanaliki zębinowe, eliminując tym samym nieprzyjemne odczucia. Jednocześnie naukowo dowiedziono, że aminofluorek zapewnia skuteczną ochronę przed próchnica zębiny.

Zalety: ochrona przed próchnicą zębiny i nadwrażliwością zębów. Specjalny składnik aktywny pomaga zmniejszyć istniejącą nadwrażliwość.

Wg badań stosowanie płynu do płukania jamy ustnej Elmex® SENSITIVE PLUS dwa razy dziennie przez 4 tygodnie zmniejsza nadwrażliwość zębów o 56,7%.

Codziennie stosowany płyn do płukania jamy ustnej Elmex® SENSITIVE PLUS i pasta do zębów Elmex® SENSITIVE PLUS tworzą skuteczny system ochrony, jak również czyszczący dla pacjentów z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Pozbawione kory drzewo jest narażone na bezlitosne działanie bodźców zewnętrznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku zębów. Gdy szyjki zębowe są odsłonięte, wówczas istnieje ryzyko próchnicy.

Szczoteczka do zębów Elmex® SENSITIVE

U osób nadmiernie dbających o higienę, częste szczotkowanie może doprowadzić do mechanicznej utraty szkliwa i odczuwania bólu podczas szczotkowania. Dlatego tym pacjentom zaleca się stosowanie specjalnej szczoteczki.

Odsłonięte szyjki zębowe i nadwrażliwe zęby wymagają szczoteczki o wyjątkowo miękkich, delikatnych włóknach. W odpowiedzi na tę potrzebę, dział badań Elmex® stworzył szczoteczkę Elmex® Sensitive o bardzo miękkich włóknach.

Szczoteczka Elmex® SENSITIVE BARDZO MIĘKKA

  • Dzięki jedwabiście miękkim włóknom, szczoteczka Elmex® SENSITIVE czyści wyjątkowo delikatnie, a zarazem dokładnie.
  • Wydłużone włókna pomagają w łagodnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
  • Ergonomicznie ukształtowana, antypoślizgowa raczka zapewniają wygodę użytkowania.
  • Miękkie miejsce na kciuk zapewnia pewny chwyt nawet, gdy raczka jest mokra.

Pasta do zębów, szczoteczka, jak i płyn do płukania jamy ustnej Elmex® SENSITIVE tworzą system rekomendowany do stosowania w przypadku nadwrażliwych zębów i odsłoniętych szyjek zębowych.

Autor: lek. Dent. Mateusz Wajdzik

Bibiliografia:

1. Stomatologia zachowawcza. Zarys kliniczny. - Z. Jańczuk

Objawy nadwrażliwości zębów

Ból podczas jedzenia czy picia, nieważne czy to gorących lub zimnych produktów, może być oznaką nadwrażliwości zębów. Spowodowany może być złym szczotkowaniem zębów czy też nieodpowiednią dietą, jaką są w dużej mierze kwaśne produkty.... czytaj więcej

Objawy próchnicy zębów

Próchnica zębów jest chorobą, której objawy można zaobserwować już na wczesnym etapie rozwoju. W związku z tym istnieje możliwość podjąć leczenie na takim etapie, aby nie doszło do nieodwracalnego ubytku w szkliwie. Ważna jest natychmiastowa reakcja, kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy próchnicy, wtedy jest możliwość, że ud... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy