Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Mózg rośnie najszybciej w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia

Mózg rośnie najszybciej w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia

dodane 2014-08-17 19:53

Ludzkie mózgi rosną najszybciej zaraz po urodzeniu, a ich wielkość osiąga połowę swojej dorosłej postaci w ciągu zaledwie trzech miesięcy - podają badania opublikowane w JAMA Neurology.

Korzystając z zaawansowanych technik skanowania, naukowcy odkryli także, że mózgi u niemowląt płci męskiej rozwijają się szybciej niż te, u niemowląt płci przeciwnej.

Najszybciej rozwijającymi się obszarami są te, odpowiedzialne za zdolność ruchu. Tu najwyższym wskaźnikiem wzrostu wykazał się móżdżek, który w ciągu 90 dni podwoił swoją wielkość. Najwolniej z kolei rozwijają się obszary związane z pamięcią, w tym hipokamp.

Naukowcy twierdzą, zestawianie tych danych może pomóc w identyfikacji wczesnych oznak zaburzeń rozwojowych, takich jak autyzm.

Przez lata, a nawet wieki, lekarze szacowali rozwój mózgu za pomocą taśmy pomiarowej, mierząc obwód głowy dziecka w danym czasie. Ponieważ jednak kształty głów są różne, pomiary te nie zawsze były dokładne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przyjrzeli się skanom 87 mózgów zdrowych niemowląt, od urodzenia do momentu skończenia trzeciego miesiąca życia.

Najbardziej gwałtowne zmiany zauważyli zaraz po urodzeniu - mózgi noworodków rosły w tempie średnio 1% dziennie. Wskaźnik ten spadł do 0,4% przy końcu trzeciego miesiąca.

Naukowcy twierdzą, że monitorowanie wzrostu poszczególnych części mózgu może pomóc im lepiej zrozumieć, jak wcześnie powstają zaburzenia.

Przykładowo, mózgi wcześniaków, mimo ich równie szybkiego rozwoju, były wciąż o 2% mniejsze pod koniec trzeciego miesiąca, niż te u dzieci urodzonych zgodnie z terminem.

Dr Martin Ward Platt, pediatra-konsultant w Royal Victoria Infirmary w Newcastle, który nie był zaangażowany w badania, powiedział BBC: - Jest to pierwszy raz, gdy ktoś publikuje dokładne dane o tym, jak rozwijają się mózgi niemowląt, nieoparte na badaniach pośmiertnych lub innych, mniej skutecznych metodach skanowania.

Naukowcy chcą teraz zbadać, czy zażywanie alkoholu lub narkotyków, w czasie ciąży, zmienia wielkości mózgu dzieci po ich urodzeniu.

Anna Migdał

Brak snu może zmniejszyć mózg

Czy brak snu może mieć wpływ na wielkość mózgu? To możliwe - wskazują ostatnie badania, opublikowane w internetowym wydaniu pisma ?Neutrology?. czytaj więcej

Mózg może rekompensować sobie straty wywołane Alzheimerem

Ludzki mózg może naprawić pewne wczesne zmiany wywołane chorobą Alzheimera ? pokazują badania Nature Neuroscience. Analizy wykazały dodatkową aktywność pewnych obszarów mózgu u niektórych ludzi. Aktywność ta pozawala zachować władzę umysłową, mimo zachodzących w mózgu zmian.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy