Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Melatonina zapobiega rozwojowi raka piersi

Melatonina zapobiega rozwojowi raka piersi

dodane 2014-04-06 09:51

Najnowsze badania z Szpitala im. Henryego Forda w Detroit sugerują że rozwój raka piersi może być ściśle powiązany ze zmniejszonym wytwarzaniem melatoniny w dzisiejszym, pozbawianym snu pokoleniu.

Melatonina to hormon, który odgrywa rolę w harmonicznym działaniu naszego ciała, modulując sen, rytm okołodobowy i funkcje sezonowe. Wytwarzanie melatoniny jest stymulowane przez ciemność a blokowane przez światło. Przy wszystkich dostępnych nam gadżetach, ekranach i migających światłach wytwarzanie melatoniny może być mocno ograniczone. Melatonina wytwarzana jest w szyszynce naszego mózgu, która często nazywana jest "trzecim okiem". Mieści się ona w rowku pomiędzy dwoma półkulami i jest wielkości ziarna ryżu. W dzisiejszych czasach przez telewizory, urządzenia przenośne i monitory komputerowe, które zapewniają stały dopływ światła do naszych oczu, wytwarzanie melatoniny utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Prócz tych czynników jest jeszcze długa lista leków antydepresyjnych lub ciśnieniowych, które obniżają produkcje melatoniny.

Badania wykazały jak ważne jest "trzecie oko"

Według badaczy z Detroit melatonina pomaga w zahamowaniu rozwoju nowotworu i pokazuje nam jak ważne jest aby nasza szyszynka funkcjonowała prawidłowo. Opublikowane wyniki badań wskazują również że melatonina może blokować powstawanie nowych formacji naczyń krwionośnych w ER-ujemnych modelach raka piersi.

Współautor badania Adash Shankar twierdzi, że dalsze badania wykazują iż nadmiar światła w ciągu dnia może doprowadzić do wstrzymania produkcji melatoniny co w efekcie może doprowadzić do powstawania różnych nowotworów.

Antydepresanty obniżają poziom melatoniny prowadząc do zaburzenia snu

Jednym z efektów ubocznych zażywania takich lekarstw jest obniżenie poziomu melatoniny. W rzeczywistości melatonina "walczy" z antydepresantami. Badania wykazały że ta walka prowadzi do zaburzeń snu, rytmu dobowego oraz naturalnej równowagi naszego organizmu. Nawet leki podnoszące ciśnienie wchodzą w konflikt z melatoniną.

Badania jasno wykazują, jak ważna jest szyszynka, produkcja melatoniny, picie czystej niefluoryzowanej wody i unikanie ekranów, antydepresantów i innych leków blokujących melatoninę.

Bartłomiej Kapliński

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

Rak piersi: pietruszka i seler mają mieć działanie ochronne

Pietruszka i seler mają zawierać składniki odżywcze, które chronią być może przeciwko rakowi piersi. Tak przynajmniej wskazują rezultaty serii prób klinicznych, przeprowadzonych na szczurach, które narażono na działanie progesteronu syntetycznego, powszechnie stosowanego i przepisywanego w hormonoterapii zastępczej w... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy