Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Masz cukrzycę typu 2? Znamy jedną z przyczyn...

Masz cukrzycę typu 2? Znamy jedną z przyczyn...

dodane 2012-12-05 09:34

Naukowcy zidentyfikowali cztery fragmenty kodu genetycznego, które mają wpływ na wagę noworodka. Ponadto geny, tak samo jak odżywianie kobiety w czasie ciąży, odgrywają ważną rolę w rozwoju płodu. Trzy z tych nowo odkrytych fragmentów są związane z metabolizmem w okresie dorosłości. Zbadane przez naukowców zależności wyjaśniają również, dlaczego skąd się biorą przewlekłe choroby w dorosłym życiu.

Od pewnego czasu wiadomo, że noworodki ważące poniżej normy cechuje większe ryzyko zachorowania na chroniczne choroby, takie jak np. cukrzyca typu 2 oraz choroby układu krążenia.

Analizy potwierdziły, że trzy dawniej odkryte fragmenty kodu genetycznego oraz 4 nowo odkryte, powiązane są z masą urodzeniową. Jeden z tych fragmentów determinuje ciśnienie krwi w dorosłym życiu, kolejne dwa - wzrost osoby dorosłej. To pokazuje, że geny wpływają na wzrost i zdrowie w bardzo wczesnym okresie życia.

Badanie zostało sfinansowane przez Wellcome Trust, Netherlands Organisation for Scientific Research, European Union, Medical Research Council (UK), Academy of Finland oraz National Institutes of Health (USA).

Profesor Mark McCarthy, współautor badań z Welcome Trust Centre for Human Genetics w Oxford powiedział: "Nasze badania potwierdziają, że procesy mające miejsce w łonie kobiety podczas ciąży, mają bardzo istotny wpływ na zdrowie w dorosłym życiu. Musimy zrozumieć jak wiele zależy od genetyki i od środowiska, w którym dorastamy. Być może gdy będziemy świadomi zachodzących procesów w okresie prenatalnym, będziemy mogli zapobiec chorobom w późniejszym życiu".

W badaniach udział wzięło prawie 70 000 osób, pośród nich byli Europejczycy, Arabowie, Azjaci, Afroamerykanie.

Nie jest jasne w jaki sposób zidentyfikowane fragmenty genetyczne wpływają na wagę urodzeniową i metabolizm w okresie dorosłości, mimo że wyniki badań ukazują kilka wskazówek na temat pewnych biologicznych zależności.

Na przykład, dwa fragmenty genetyczne powiązane z wagą urodzeniową i podatnością na cukrzycę typu 2 są też powiązane ze zmniejszonym poziomem insuliny. Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za regulację poziomu cukru we krwi, ale też odgrywa ważną rolę we wczesnych etapach życia.

Naukowcy dodają, że te odkrycia są dla istotne ze względu na mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę wzrostu płodu i mogą ewentualnie prowadzić do lepszego zrozumienia, w jaki sposób poradzić sobie z problemami wzrostu płodu w czasie ciąży.

"Waga urodzeniowa dziecka podlega silnym wpływom wielu czynników środowiskowych. Było zatem niespodzianką, gdy odkryliśmy, że uwarunkowanie genetyczne ma podobny wpływ na płód jak palenie papierosów podczas ciąży, co jest wiodącym czynnikiem powodującym zmniejszenie wagi urodzeniowej", powiedział prof. McCarthy.

Badania zostały opublikowane w internecie na łamach "Nature Genetics ".







Zanieczyszczone powietrze wpływa na niską masę urodzeniową

Według opublikowanych badań przez The Lancet Medicine Respiratory, zanieczyszczone powietrze może spowodować duże problemy u kobiet będących w ciąży. Otóż w efekcie, dzieci mogą urodzić się z niższą masą, niż normalna. czytaj więcej

Objawy wewnątrzmacicznego ograniczenia rozwoju płodu

Wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu to choroba, która powoduje, że dziecko rodzi się z mniejszą masą urodzeniową niż powinno. Wpływ na powstanie IUGR mają różne czynniki, jednakże najważniejsze i najbardziej znaczące są wczesna diagnoza i podjęcie leczenia noworodka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy