Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Magnez niezbędny w zapobieganiu zastoinowej niewydolności serca

Magnez niezbędny w zapobieganiu zastoinowej niewydolności serca

dodane 2014-10-07 11:47

Największa ilość magnezu w ciele skoncentrowana jest w lewej komorze serca. Przypadek? Zdecydowanie nie. Magnez jest bowiem niezbędny dla poprawnego funkcjonowania tego organu – daje mięśniom energię do wykonywania codziennej pracy i zapobiega ich uszkodzeniom.  Jak twierdzi dr Carolyn Dean w artykule dla portalu Natural News, jego niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak np. zastoinowa niewydolność serca.

Zastoinowa niewydolność serca pojawia się, gdy mięśnie lewej komory serca przestają pompować wystarczającą ilość krwi potrzebną organizmowi, przez co krew gromadzi się w sercu i może następnie przejść do płuc, powodując skrócenie oddechu i nagromadzenie płynów w dolnych partiach nóg.

Na czym polega rola magnezu?

Magnez po pierwsze, zapobiega tworzeniu się skrzepów i skurczom tętnic oraz umożliwia utrzymanie ich zdrowej elastyczności. We współpracy z wapniem kontroluje też skurczanie i rozkurczanie mięśni odpowiadające za pracę serca, regulując tym samym ciśnienie krwi – niedobór magnezu i nadmiar wapnia powodują skurcze tętnic prowadzące do podwyższenia ciśnienia.

Po drugie, jest niezbędny kiedy organizm zwalcza zapalenia. Jeśli jest go zbyt mało, w obszarze zapalenia w ścianach tętnicy wydziela się zbyt dużo wapnia, który powoduje stwardnienie tego obszaru i negatywnie wpływa na przepływ krwi. Magnez bowiem zapobiega zapaleniom a wapń się do nich przyczynia.

W połączeniu, wszystkie te konsekwencje niedoboru magnezu prowadzą do osłabienia i zatkania tętnicy wieńcowej i powolnego niszczenia małych obszarów mięśnia sercowego. Ostatecznym skutkiem są silne bóle w klatce piersiowej, zniszczenie większej części mięśnia sercowego, atak serca i zastoinowa niewydolność serca.

Niewłaściwe metody leczenia

Według dr Dean, konwencjonalne leki stosowane u pacjentów z niewydolnością serca takie jak inhibitory ACE, środki moczopędne, beta-blockery i digoksyny, powodują jeszcze większe uszczuplenie zasobów magnezu, nie lecząc tego schorzenia – jedynie jego objawy takie jak zbyt wysokie ciśnienie krwi czy zatrzymywanie płynów.

Jak podkreśla, również w medycynie niekonwencjonalnej zapomina się o roli magnezu. Przywołuje np. artykuł dr Stephena Sinatry, który opisywał zbawienne działanie koenzymu Q10 na osłabione, niewydolne serce, nie wspominając o tym, iż działanie to również jest uzależnione od magnezu.

Dlatego też warto przyjrzeć się stosowanym dziś metodom leczenia, zarówno tym mniej, jak i bardziej konwencjonalnym, i zauważyć, że przyjmowanie właściwej dawki magnezu przez pacjentów mogłoby mieć znaczący wpływ na jego skutki.

Opracowała: Julia Liszka

Objawy niewydolności serca

Niewydolność serca w obecnych czasach jest bardzo częstym schorzeniem. Niewydolność serca jest to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem mięśnia sercowego. O niewydolności mówimy gdy pojemność minutowa serca i ciśnienie tętnicze nie wystarczają do pokrycia aktualnych potrzeb metabolicznych tkanek. Niewydolność może dotyczyć ... czytaj więcej

Objawy niedoboru magnezu

Magnez stanowi jeden z makroelementów, który bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Niestety jak do te pory nie ma specjalnych badań, które mogłyby sprawdzać, czy jego poziom jest prawidłowy, gdyż na bieżąco jest on wydziela... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy