Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Lek przeciwko rakowi piersi zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych

Lek przeciwko rakowi piersi zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych

dodane 2012-06-16 15:28

Na początku tego tygodnia, szwajcarskie laboratorium farmaceutyczne Roche ogłosiło, że amerykańskie władze zdrowotne zatwierdziły jeden z leków produkowanych przez tę firmę, opracowanych przeciwko rakowi piersi. Lek ten, używany w połączeniu z innym medykamentem oraz z chemioterapią, pozwala przedłużyć spodziewaną długość życia o 6,1 miesiąca, jak stwierdza laboratorium.

Jest to więc prawdziwa nadzieja dla 1 400 000 kobiet, które każdego roku zostają zdiagnozowane z rakiem piersi.

Amerykańska agencja odpowiadająca za autoryzację leków, FDA (Food and Drug Administration) zdecydowała się dać zielone światło dla wprowadzenia na rynek wyżej wspomnianego leku, który jest wskazany w przypadku nowotworów piersi w stadium metastatycznym (dającym przerzuty).

Lek ten jest znany pod nazwą Perjeta i przepisywany będzie kobietom cierpiącym na nowotwory piersi nazywane HER2-pozytywnymi, nigdy nie leczonym chemioterapeutycznie.

Molekuła HER2 to proteina, która odgrywa rolę w normalnym wzroście komórkowym, ale która znajduje się również w ogromnych ilościach w niektórych typach komórek nowotworowych, sprzyjając tym samym ich rozwojowi oraz przeżyciu.

Lek Perjeta działa namierzając jedną część tej proteiny, a tym samym redukując jej aktywność oraz rozwój nowotworu.

Jednakże, ten nowy lek nie powinien być stosowany w pojedynkę. Albowiem, dopiero w połączeniu innym – z Herception – oraz chemioterapią – z D-docetaxalem – pokazuje, jaka jest jego prawdziwa skuteczność.

W rzeczywistości, w przebiegu badania klinicznego w fazie III, odnoszącego się do 808 pacjentek dotkniętych rakiem piersi, taka potrójna kombinacja pozwoliła na przedłużenie życia chorych o 6,1 miesiąca, w porównaniu do placebo.

Lek Perjeta atakuje nowotwory HER2-pozytywne w inny sposób niż to robi Herceptyna. Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób działają te dwa specyfiki razem, połączenie z chemioterapią może przedłużyć okres, zanim agresywny rak znowu się zaostrzy, podkreśla doktor Hal Barron, przełożony działu rozwoju produktów w laboratoriach Roche.

Dzisiaj, rak piersi stanowi drugą przyczyną śmiertelności z powodu raka pośród kobiet. Postać HER2-pozytywna dotyka od 15% - 20% kobiet chorujących na nowotwór piersi. Stąd też znaczenie nowego odkrycia.

W obliczu rezultatów uzyskanych w badaniach, laboratorium Roche już teraz przedłożyło prośbę o pozwolenie na wprowadzenie na rynek tego specyfiku przed agencją EMA (Europejska Agencja ds. Leków).

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy