Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

dodane 2012-07-17 09:13

Colgene Corp ogłosiła w ubiegły czwartek, że jej eksperymentalny lek na łuszczycowe zapalenie stawów (apremilast) okazał się skuteczny w zaawansowanej fazie testów klinicznych, nie wykazując przy tym istotnych skutków ubocznych. W związku z tym firma zamierza wystąpić o dopuszczenie leku do obrotu w pierwszej połowie przyszłego roku.

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba atakująca stawy, która powoduje ból, sztywność oraz ich puchnięcie. Jest zazwyczaj powiązana z łuszczycą skóry.

Po przeprowadzeniu pierwszego z trzech testów klinicznych obejmujących zaawansowaną fazę badań, firma Colgene ogłosiła, że statystycznie istotna liczba pacjentów, spośród 495 osób biorących udział w testach, zanotowała częściowe ustępowanie objawów w ciągu 24 tygodni. Nie podała jednak konkretnej liczby pacjentów, u których doszło do poprawy stanu zdrowia.

Testowano dwie dawki leku, 20- i 30-miligramową. Podana została informacja, że zarówno wśród osób przyjmujących mniejszą jak i większą dawkę doszło do 50 procentowej poprawy stanu zdrowia. U niektórych pacjentów, przyjmujących 30 miligramową dawkę leku, doszło nawet do 70 procentowego ustąpienia symptomów.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, są one podobne do tych, jakie obserwowano we wcześniejszych fazach testów. Są to głównie zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Były one jednak równie częste u osób, którym podawano lek, jak i u pacjentów przyjmujących placebo.

Colgene Corp rozpoczęła również badania leku w połączeniu z metotreksatem jako kuracji na reumatoidalne zapalenie stawów, nie przyniosły one jednak satysfakcjonujących wyników.

Druga seria testów, z których wykluczony zostanie metotreksat, zaplanowana jest na trzeci kwartał bieżącego roku.

Firma testuje apremilast również jako lek na łuszczycę. Pod koniec tego roku planowane jest ogłoszenie wyników zaawansowanych testów klinicznych, a w połowie przyszłego firma planuje wystąpić po dopuszczenie go do obrotu jako leku na tę chorobę skóry.

Korporacja planuje wprowadzenie apremilastu w Europie jednocześnie jako leku zarówno na łuszczycowe zapalenie stawów jak i na łuszczycę w drugiej połowie przyszłego roku.
data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności