Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Konsumpcja kawy związana z mniejszym ryzykiem choroby wątroby

Konsumpcja kawy związana z mniejszym ryzykiem choroby wątroby

dodane 2013-05-27 09:09

Naukowcy amerykańscy z Mayo Clinic odkryli, że konsumpcja kawy wiąże się z redukcją ryzyka zachorowania na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. PSC, primary sclerosing cholangitis). PSC to choroba autoimmunologiczna wątroby. Badania zaprezentowano na spotkaniu naukowym Digestive Disease Week 2013 w Orlando w USA.

W PSC dochodzi do zapalenia przewodów żółciowych, co prowadzi do zwłóknienia, a w ostatecznym rozrachunku do marskości wątroby, niewydolności tego narządu i do raka.

- PSC jest rzadką chorobą, ale ma ekstremalnie tragiczne skutki – mówi Craig Lammerd z Mayo Clinic, jeden z autorów badania. – Zawsze próbujemy znaleźć sposoby na ograniczenie ryzyka, a nasze prace wskazują, że istnieje czynnik środowiskowy, który może nam pomóc w określeniu przyczyny tej niszczącej choroby autoimmunologicznej.

Naukowcy obserwowali grupę amerykańskich pacjentów z PSC oraz z pierwotną żółciową marskością wątroby (ang. PBC, primary biliary cirrhosis ), a także grupę kontrolną.

Okazało się, że konsumpcja kawy była związana ze spadkiem ryzyka zachorowania na PSC, ale nie PBC. Badania te sugerują, że obydwie te choroby różnią się od siebie o wiele bardziej, niż początkowo uważano.

Konstantinos Lazardis z Mayo Clinic, współautor badania, podsumowuje: - Możemy przyjrzeć się teraz tym wynikom i spróbować odkryć przyczyny tych chorób oraz sposoby ich leczenia.

Kawa obniża ryzyko raka wątroby

Od wielu już lat naukowcy i lekarze wymieniają cały szereg wad związanych z systematycznym spożywaniem kawy. Słabo jednak nagłaśniane są zalety tego napoju. Przeprowadzone badania jasno wskazują na to, że codzienna filiżanka kawy wpływa na zdolność organizmu do zażegnania takich przypadków jak: udary, choroba Parkinsona i cukrzyca ... czytaj więcej

Objawy pierwotnego stwardniejącego zapalenia dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest przewlekłą chorobą wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych, na skutek postępującego włóknienia, niszczenia i zwężenia wewnątrzwątrobowych i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.... czytaj więcej

Objawy alkoholowych chorób wątroby

W razie wystąpienia objawów należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeżeli odczuwa się bardzo silną potrzebę picia alkoholu, można zgłosić się do poradni leczenia uzależnień.... czytaj więcej

Kawa redukuje ryzyko depresji u kobiet, jak pokazują nowe badania

Kawa to coś znacznie więcej, niż chwilowy skok energii, pokazują nowe badania. Okazuje się bowiem, że codzienna konsumpcja tego czarnego napoju jest związana z niższym ryzykiem depresji u kobiet. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności