Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Konopie zwiększają ryzyko psychozy

Konopie zwiększają ryzyko psychozy

dodane 2015-02-18 16:25

Psychoza odnosi się do halucynacji i omamów, które mogą towarzyszyć niektórym chorobom psychiatrycznym jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa. Badania przeprowadzone w King's College w Londynie, w których wzięło udział 780 osób, wykazały, że 24% przypadków psychozy miało związek z paleniem silnych konopi.

- W porównaniu do tych, którzy nigdy nie palili konopi, u palaczy silnych odmian zwanych skunk ryzyko psychozy było trzy razy większe – mówi dr Marta Di Forti, główna autorka badań. - Wyniki pokazują zależność między ryzykiem psychozy a tym, jak silne są konopie i jak często się ich zażywa.

Cath z Berkshire, która chce pozostać anonimowa, wierzy, że palenie „skunów” doprowadziło do jej problemów psychicznych.

Bawiłam się z grupą przyjaciół i mając niewiele ponad 20 lat. Z osoby, która nigdy nie doświadczyła problemów psychicznych, stałam się totalnym wrakiem. Bałam się wychodzić z domu i przerażała mnie myśl o śmierci, tajemnicach wszechświata i byciu samej. Minęło 6 lat zanim wyzdrowiałam i teraz, 20 lat później, nie mam wątpliwości, że moje problemy spowodowane były swobodnym i naiwnym podejściem do palenia tak zwanych narkotyków „miękkich”.

Robert, który po zażyciu hodowanej w domu konopi doświadczył „psychozy krótkotrwałej”, mówi:

- Jako osobie dotkniętej tym problem ciężko oglądać popularne media, zwłaszcza filmy komediowe, które przedstawiają konopie jako nieszkodliwą, wzbogacającą życie substancję o ograniczonych efektach ubocznych – to zwyczajnie nieprawda.

Dr Di Forti namawia do „jasnego przekazu publicznego” porównywalnego z medycznymi zaleceniami odnośnie alkoholu i papierosów. Dodaje, że lekarze rodzinni powinni być zachęcani do pytania o to, jak często i jakiej odmiany konopi używa pacjent.

- Narkotyki takie jak konopie są nielegalne, ponieważ naukowe i medyczne dowody wskazują na ich szkodliwość. Raport ten uwydatnia, jak mogą one niszczyć życia i społeczności - mówi Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Aleksandra Żyła

Geny pozwalają przewidzieć reakcję mózgu na palenie

Niektórym ludziom łatwiej jest rzucić palenie niż innym. Naukowcy chcieli poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Wyniki najnowszych badań pokazują, że podatność na uzależnienie od palenia kształtowana jest przez nasze geny. Opracowanie przygotowane zostało przez jednostkę badawczą McGill University pod nazwą &... czytaj więcej

Palenie może prowadzić do katarakty?

Palenie papierosów od dawna jest znane jako czynnik ryzyka wielu chorób. Teraz, naukowcy z Institute of Ophthalmology, Zhejiang University w Chinach przedstawiają swoje najnowsze odkrycie w artykule zamieszczonym w Investigative Ophthalmology & Visual Science.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy