Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Komórki macierzyste embrionalne: zachęcające rezultaty przeciwko ślepocie

Komórki macierzyste embrionalne: zachęcające rezultaty przeciwko ślepocie

dodane 2012-01-25 08:10

Według badania opublikowanego w brytyjskim przeglądzie naukowym The Lancet, pierwsze przeszczepy embrionalnych ludzkich komórek macierzystych, zrealizowane na pacjentach dotkniętych ciężkimi chorobami oka, dały bardzo zachęcające rezultaty w Stanach Zjednoczonych. Po odkryciu macierzystych komórek embrionalnych, już trzynaście lat temu, terapie posługujące się nimi, mimo że bardzo obiecujące, pozostają bardzo kontrowersyjne.

W rzeczywistostości, komórki te są uzyskiwane dzięki pobraniu od embrionu ludzkiego w pierwszym stadium rozwoju, co powoduje jego śmierć. Te macierzyste komórki embrionalne są jednak jedynymi, które mają zdolność do różnicowania się w każdy inny typ komórkowy, a także do namnażania się bez granic. Dzięki temu, stanowią one ogromny potencjał terapeutyczny.

Stąd też znacznie nowych prac. W rzeczywistości, przegląd brytyjski The Lancet właśnie opublikował rezultaty doświadczenia przeprowadzonego przez amerykańską firmę ACT (Advanced Cell Technology). W eksperymencie tym badacze posłużyli się właśnie tymi kontrowersyjnymi komórkami macierzystymi.

Jest to pierwszy raz, kiedy donosimy o zastosowaniu tego typu komórek u człowieka , podkreśla przegląd brytyjski The Lancet w komunikacie, o którym donosi francuska agencja prasowa, Agence France Presse .

W przebiegu swoich prac, badacze w rzeczywistości zrealizowali przeszczep na pacjentach, którzy zgłosili się na ochotnika. Wszyscy ci pacjenci byli dotknięci ciężką chorobą oczu: około 50 000 macierzystych ludzkich komórek embrionalnych wstrzyknięto im więc w tym doświadczeniu pod siatkówką jednego z oczu.

Pierwsza ochotniczka ma pięćdziesiąt lat i cierpi z powodu choroby Stargardta. Jest to dziedziczna choroba oczu, która prowadzi do nieuniknionej utraty wzroku. Druga pacjentka ma siedemdziesiąt lat; i jest ona dotknięta degeneracją plamki żółtej oka. Degeneracja plamki żółtej oka jest pierwszą przyczyną ślepoty w rozwiniętym świecie.

A w końcu, żadna z pacjentek nie straciła wzroku w następstwie interwencji, a niektóre testy standardowe sugerują nawet  poprawę wzroku, stwierdza The Lancet. Badacze precyzują jeszcze w artykule, że przeszczep okazał się pewny po czterech miesiącach.

Pierwsza pacjentka, na przykład, jest w tym momencie zdolna do rozróżniania ruchów palców, podczas gdy przed przeszczepem była ona w stanie zobaczyć jedynie ruchy ręki.

Niezbędne inne próby

Nasza próba miała na celu przetestowanie tolerancję oraz nieszkodliwość tego leczenia, stwierdzają naukowcy. Aż do tej pory, komórki macierzyste były transplantowane, bez pojawiania się proliferacji, odrzutu, potworniaka, czy też innej reakcji patologicznej.

Jednakże, jak precyzują jeszcze badacze, niezbędna jest stała obserwacja pacjentów, a także nowe badania. Dlatego też przyszły etap będzie polegał na przetestowaniu tej techniki na pacjentach dotkniętych tymi samymi chorobami, ale w o wiele wcześniejszym stadium.

Komórki macierzyste: istotne odkrycie w pewnej postaci miopatii

Pewien naukowiec francuski właśnie ogłosił rezultaty uzyskane w czasie badań nad pewną postacią miopatii, przy użyciu ludzkich macierzystych komórek embrionalych, i to w momencie, kiedy francuski Senat debatuje nad projektem prawa dotyczącego bioetyki.... czytaj więcej

W laboratorium opracowano komórki macierzyste do walki z rakiem

Naukowcy z Harvard Medical School odkryli sposób, w jaki komórki macierzyste można wykorzystywać do walki z nowotworami mózgu. W tym celu przeprowadzono eksperyment na myszach. Komórki macierzyste zaprojektowano genetycznie tak, by produkowały i wydzielały toksyny niszczące raka, nie naruszając przy tym zdrowych komórek organizmu.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Kurs masaz tajski (1)

w polsce wlasnie rowniez zaczeto leczyc zanik nerwu komorkami macierzystymi. moj kolega Jarek https://www.facebook.com/J.Weglorz mial wlasnie taki pionierski...

25-01-2015 04:49

~kursy masazu tajskiego

Dodaj komentarz

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności