Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Joga może zapobiec zaburzeniom umysłowym u nastolatków

Joga może zapobiec zaburzeniom umysłowym u nastolatków

dodane 2012-04-30 10:00

Uczniowie szkoły średniej, którzy uprawiają jogę, mogą odnosić z tego psychologiczne korzyści, stwierdza nowe badanie, opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics. Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.

Doktor Jessica Noggle, główna autorka tego badania, mówi: zaburzenia umysłowe zazwyczaj rozwijają się w okresie nastoletnim.

W badaniu udział wzięło 51 uczniów szkoły średniej. Dwie trzecie z nich zostały przypadkowo przypisane do zajęć z jogi Kripalu (pozycje jogi, ćwiczenia oddechowe, relaksacja, medytacja). Pozostała jedna trzecia chodziła na normalne zajęcia z wychowania fizycznego.

Zajęcia trwały przez 10 tygodni, a przed rozpoczęciem badania, a także na sam jego koniec, wszyscy uczniowe przeszli całą serię testów psychospołecznych, mających zmierzyć ich nastrój, napięcie, lęk, między innymi. Badacze również ocenili rozwój takich umiejętności jak samokontrola, odporność, kontrola nad gniewem, a także świadomość, która ma chronić przed rozwojem zaburzeń umysłowych.

Rezultaty tego badania pokazały, że uczniowie z grupy jogi radzili sobie lepiej w testach psychologicznych. Stwierdzono przede wszystkim, że uczniowie w grupie z zajęciami z wychowania fizycznego mieli większe problemy z nastrojem i z lękiem, w porównaniu do uczniów z grupy jogi, dla których wyniki pozostały niezmienione albo się poprawiły.

Co więcej, negatywne emocje pogorszyły się jeszcze u uczniów z grupy kontrolnej, natomiast u uczniów z jogą te emocje się poprawiły. Nie stwierdzono natomiast żadnej różnicy dla pozytywnych emocji, w obydwu tych grupach.

Badacze jeszcze zaobserwowali, iż nie było wielkich różnic dla obydwu tych grup, jeżeli chodzi o umiejętności samokontroli.

Na sam koniec poproszono uczniów o ocenę samych zajęć i jak się okazało, prawie trzy czwarte uczniów z grupy jogi zgłosiło, iż chcieliby kontynuować te zajęcia.

Biorąc pod uwagę to, że okres nastoletni to bardzo znaczący czas dla rozwoju umysłowego, ponieważ między innymi to w tym wieku uczymy się zdrowych metod radzenia sobie ze stresem, szkoły powinny zainteresować się programami, które promują właśnie właściwą kontrolę stresu oraz dobre samopoczucie, piszą w podsumowaniu autorzy badania.

Takie programy powinny pokazywać zdrowe strategie radzenia sobie ze stresem pośród nastolatków. Jedną z takich strategii może być właśnie joga. Ćwiczenia te łączą w sobie siłę i elastyczność w parze z relaksacją oraz z medytacją w pełni świadomości, podsumowują amerykańscy naukowcy.

Badania już wykazały, że z jogą wiąże się wiele korzyści dla zdrowia umysłowego i fizycznego. A pojawia się również coraz więcej dowodów na to, że joga ma pozytywny wpływ na nastolatki i na dzieci.

Mimo że aktualne badanie zostało przeprowadzone na niewielkiej grupie, nie zmienia to faktu, że joga Kripalu wywarła swojego rodzaju pozytywny wpływ psychologiczny na uczniach szkoły średniej, jak podkreślają naukowcy.

Rezultaty te są generalnie zgodne z tym, co wykazały wcześniejsze badania nad zastosowaniem jogi w szkołach.

Doktor Jessica Noggle przyznaje, że potrzebne są dodatkowe badania, które obejmą większą ilość szkół oraz większą liczbę uczniów. Uczniowie ci powinni być obserowani przez kilka lat, aż do dorosłości, co pozwoli przekonać się jakie tak naprawdę są korzyści psychologiczne i zdrowotne związane z jogą u nastolatków. Być może badania te pozwolą również zbadać potencjalne prewencyjne skutki jogi pod kątem rozwoju zaburzeń zdrowia umysłowego.

Joga lekarstwem na nadciśnienie?

Po analizie badań prowadzonych kilka lat temu, okazuje się, że joga może stać się idealnym rozwiązaniem dla osób z dolegliwościami nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia. Ze względu na brak jednoznaczności w wynikach badań, naukowcy są wciąż sceptycznie nastawieni do wyciągania konkretnych wniosków.... czytaj więcej

Joga: lepszy sen po diagnozie raka

Według nowego badania University of Rochester Medical Center w Stanach Zjednoczonych, praktykowanie jogi wpływa pozytywnie na sen u pacjentów chorujących na nowotwory, a także redukuje konieczność stosowania przez nich leków nasennych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy