Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Jak przytyć jedząc zdrowo?

Jak przytyć jedząc zdrowo?

dodane 2017-05-25 16:41

Niektórzy wciąż są na diecie, ponieważ próbują schudnąć. Są jednak i tacy - i wcale nie jest ich mało - którzy pragną przytyć. Często są to kobiety, które planują poczęcie dziecka a zbyt niska masa ciała może ograniczać płodność. Jak zatem przytyć, aby nie wiązało się to z pogorszeniem stanu zdrowia? Czy można jeść zdrowo i jednocześnie przybierać na wadzę. Czy ratunkiem są tylko tłuste wysokokaloryczne posiłki typu fast food?

3 posiłki plus zdrowe dojadanie między posiłkami

Chcąc przytyć trzeba swojemu organizmowi dostarczyć więcej kalorii. Po pierwsze nie należy opuszczać posiłków. To jest ważny element zdrowego odżywiania i jednocześnie czynnik, który pozwala przybrać na wadzę. Ważne jest, aby tak zorganizować sobie dzień, aby znalazł się czas na zjedzenie przynajmniej trzech obfitych posiłków. Między posiłkami można spożywać wysokokaloryczne przekąski. Ważne jest, aby były to zdrowe przekąski. Wysokokaloryczność nie musi od razu oznaczać, że produkt jest niezdrowy. Dojadanie miedzy posiłkami jest ważne szczególnie dla osób, które nie są w stanie zjeść całego dużego posiłku jednorazowo, gdyż do tej pory organizm był przyzwyczajony do częstszych ale mniejszych posiłków spożywanych np. pięć razy na dzień.

„Dobre” kalorie

Żywność zawierająca dobre kalorie, to produkty które oprócz energii dostarczają organizmowi wartościowe składniki odżywcze. Odpadają więc frytki z hamburgerem. W ten sposób dostarczylibyśmy organizmowi dużo kalorii ale trudno nazwać tego rodzaju sposób odżywiania zdrową dietą. Celem jest przytycie dostarczając organizmowi wartościowe pokarmy.

Należy spożywać „dobre” tłuszcze. Takie tłuszcze znajdują się w orzechach i nasionach. Wśród produktów można wymienić tutaj migdały, orzechy nerkowca i włoskie, nasiona słonecznika, nasiona lnu, fistaszki. Często polecanym produktem, szczególnie dla kobiet pragnących schudnąć przed planowanym poczęciem potomstwa, jest awokado. Jedno awokado o wadze 30 gram zawiera około 320 kcal. Dodatkowo zawiera bardzo wiele składników odżywczych, bardzo dobrze wpływających na organizm. Dobrym sposobem na dostarczenie zdrowych kalorii jest spożywanie suszonych owoców, które mogą służyć jako słodkie przekąski między posiłkami.

Węglowodany złożone

Węglowodany złożone są po prostu zdrowsze od węglowodanów prostych. Wybierając pieczywo lub makarony należy zwrócić uwagę, aby były na bazie mąki pełnoziarnistej. Odrzucamy białe pieczywo, słodycze, biały ryż. Warto sięgać po groch, fasolę, ziemniaki, kaszę. Owoce i warzywa, choć w większości są źródłem węglowodanów prostych, wpływają pozytywnie na nasz organizm ze względu na wartości odżywcze. Cześć owoców można spożywać w postaci zdrowych wysokokalorycznych koktajli. Gdy chcemy zdrowo przytyć nie są zabronione lody. Oprócz tego, że mają sporo kalorii, to zawierają dodatkowo wartościowy dla naszego organizmu wapń.

Co z aktywnością fizyczną?

Wprowadzając nowe zasady odżywiania, które docelowo mają przynieść efekt tycia, nie trzeba automatycznie rezygnować z dotychczasowej aktywności. Może się okazać, że pomimo nie rezygnowania z aktywności, będziemy przybierać na wadzę. Jednak jeżeli przez dłuższy czas ,pomimo stosowania nowej diety, nie będzie żadnego efektu, wtedy wskazane jest ograniczyć aktywność fizyczną. Jeżeli nadal nie będzie efektów, oznacza to, że dieta jest zbyt mało kaloryczna i należy ją zmodyfikować. Ograniczenie aktywności dotyczy osób trenujących intensywnie. W żadnym wypadku nie oznacza, że mamy rezygnować ze spacerów, spokojnej przejażdżki rowerowej. Pamiętajmy, że chcemy przybrać na wadzę i jednocześnie dbać o zdrowie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aktywność fizyczna pobudza apetyt. Dobry apetyt jest bardzo potrzebny, aby przytyć. Radykalne ograniczenie aktywności fizycznej, może dać efekt odwrotny, ponieważ skutkiem tego będzie utrata apetytu.

Warto pamiętać, aby przybieranie na wadzę było stopniowe. Nie można po prostu zacząć się objadać zdrowymi produktami. Tycie musi być powolne, a więc planujemy docelową wagę osiągnąć nie w tydzień lub dwa ale traktujemy temat bardziej długodystansowo. Ważna jest systematyczność i wytrwałość. Nie możemy do tego podchodzić w ten sposób, że na jakiś czas odpuszczamy sobie nowe zasady odżywiania, aby potem do nich ponownie wracamy.

Wpływ wagi ciała na płodność

Znaczny niedobór masy ciała, jak również otyłość mogą być czynnikiem ograniczającym płodność kobiety a nawet całkowicie ją ograniczać. Niekontrolowane odchudzanie oraz otyłość wpływają bowiem na zaburzenia owulacji. Waga ciała ma więc znaczenie, kiedy planujemy poczęcie dziecka.... czytaj więcej

Zdrowe odżywianie plemników, czyli co jeść, aby mieć silne plemniki?

Im lepiej mężczyzna się odżywia, tym zdrowsze są jego plemniki. Zdrowe plemniki dają większe prawdopodobieństwo na spłodzenie potomka. Jeżeli para chce mieć dziecko, należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Jaka żywność korzystnie wpływa na płodność mężczyzny? Oto najważniejsze składniki, które mają wpływ na jakoś?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy