Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Incydent naczyniowo-mózgowy: rozpoznać oznaki, aby szybko zareagować

Incydent naczyniowo-mózgowy: rozpoznać oznaki, aby szybko zareagować

dodane 2011-10-30 10:11

Francuskie stowarzyszenie SFNV (Société française neuro-vasculaire) przypomina, z okazji 9 światowego dnia incydentu naczyniowo-mózgowego (World Stroke Day), że kiedy atak się zdarzy, ważne jest, aby szybko zareagować i wezwać bezzwłocznie pogotowie.

Incydent naczyniowo-mózgowy, czyli udar mózgu, dotyka jedną osobę co pięć sekund na świecie. Oraz 1,4 miliona ludzi w Europie każdego roku. We Francji, każdego roku nalicza się blisko 130 000 takich ataków, z powodu których 62 000 ludzi umiera.

Statystyki te mogą wzrosnąć, według Światowej Organizacji Zdrowia, która przewiduje, że na poziomie światowym, liczba ta może osiągnąć aż 23 000 000 nowych przypadków w 2030 roku, jak donosi romandie.com.

Atak mózgu pojawia się, kiedy zostaje przerwany dopływ krwi do mózgu albo w mózgu. Niektóre komórki, pozbawione tlenu oraz innych składników odżywczych, zostają uszkodzone, a inne umierają.

Dlatego też, odrętwienie, osłabienie, albo nagle pojawiający się paraliż połowy ciała, ręki, nogi albo twarzy, trudności z mówieniem, gwałtowne ograniczenie widzenia w jednym oku, problemy z utrzymaniem równowagi, problemy z chodzeniem, albo jeszcze bardzo silne bóle głowy, nagłe i bez przyczyny, powinny  zaalarmować, nawet jeśli trwają krótko i cofają się po kilku minutach.

Są to bardzo ważne oznaki, które trzeba rozpoznać, aby móc szybko zareagować.

I wybrać odpowiedni numer na klawiaturze telefonu

Jak podaje stowarzyszenie SFNV, w przypadku udaru mózgu liczy się każda minuta. W rzeczywistości, leczenie jest tym skuteczniejsze, im szybciej zostanie wdrożone – to znaczy, zanim neurologiczne uszkodzenia mózgu staną się nieodwracalne.

Trzeba więc reagować tak szybko, jak to tylko możliwe, najlepiej wybierając numer 112, ponieważ każda stracona minuta równia się dwóm milionom zniszczonych neuronów. Zadzwonienie po pogotowie pozwala również na bardzo szybkie skierowanie pacjenta do wyspecjalizownej jednostki, bez konieczności przechodzenia przez oddział ratunkowy w szpitalu.

Tak szybkie działanie ogranicza ryzyko poważnych konsekwencji oraz zgonu.

Nadciśnienie tętnicze pozostaje głównym czynnikiem ryzyka. Po piętach mu depcze nikotynizm, historia rodzinna udaru mózgu, cholesterol, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, otyłość brzuszna, sters oraz siedzący tryb życia. Statystyki mówią, iż 15% udarów mózgu dotyczy ludzi poniżej 50 roku życia, a 25% - poniżej 65 roku życia.

Ujawnić ryzyko udaru mózgu przy pomocy ołówka

Prosty ołówek może przewidzieć ryzyko nawrotu udaru mózgu u osób starszych, które już mają za sobą jeden incydent naczyniowo-mózgowy, jak stwierdzają badacze ze Szwecji. Udar mózgu, który jest spowodowany przez przerwanie dopływu krwi do danej części mózgu, sprowokowane przez skrzep ... czytaj więcej

Objawy udaru mózgu

Udar mózgu powstaje wskutek ostrego zmniejszenia dopływu krwi do mózgu, co jest wywołane zmniejszeniem lub zamknięciem przepływu krwi w tętnicy bądź uszkodzeniem mózgu. Udar mózgu może zagrażać w znacznym stopniu zdrowiu i życiu człowieka. Choroba wymaga szybkiej hospitalizacji na oddziale udarowym.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy