Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Im większy rozmiar spódnicy, tym większe ryzyko raka

Im większy rozmiar spódnicy, tym większe ryzyko raka

dodane 2014-10-30 13:12

Badania sugerują, że jeśli w ciągu dorosłego życia kilka razy zmieniasz spódnicę na większą, może być to dla ciebie oznaką zwiększonego ryzyka zachorowania na raka.

Naukowcy z University College w Londynie mówią, że aż o 33% większe ryzyko zachorowania na raka piersi w okresie menopauzy dotyczyło kobiet, które po dwudziestce zamieniały spódnice na większe każdorazowo po upływie dziesięciu lat. Obserwowanie, jak po przekroczeniu 20 lat zmienia się z biegiem czasu rozmiar twojego ubrania, to łatwy sposób na śledzenie procesu przybierania na wadze.

Otyłość jest powszechnie znana jako czynnik ryzyka w kontekście raka, zwłaszcza otyłość brzuszna.

- Skoro rozmiar spódnicy może służyć do przewidywania ryzyka rozwoju nowotworu u starszych kobiet, powinien też być bardzo prostym sposobem na kontrolowanie przyrostu wagi - mówi serwisowi BBC News prof. Usha Menon z Department of Women's Cancer, która prowadziła badania.

Wpływ stylu życia

Badaniu poddano ponad 90 000 kobiet po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce mieszkające w Anglii. W ciągu trzech kolejnych lat u 1 090 z nich rozwinął się rak piersi. Badanie wykazało, że zwiększenie o jeden rozmiaru spódnicy w każdym dziesięcioleciu po przekroczeniu 25 lat aż do okresu po menopauzie, było związane ze zwiększeniem się o 33% ryzyka zachorowania na raka piersi.

Zmiana rozmiaru o dwa w górę, w ciągu takiego samego okresu, wskazywała na ryzyko większe o 77%.

Wnioski z badań komentuje Simon Vincent z  Breakthrough Breast Cancer: -w 40% przypadków raka można mu zapobiec poprzez zmianę swojego stylu życia, np. przez zwiększenie aktywności fizycznej i utrzymywanie stałej, zdrowej wagi.

Dlaczego obserwowanie swoich ubrań może być dobrym miernikiem tycia? Badacz stwierdza: - Kobiety łatwiej zapamiętują rozmiar spódnicy, jaki nosiły w młodości, niż swój ówczesny wskaźnik BMI.

Ograniczenia

Jednak metoda ma też swoje słabe strony. Jej skuteczność bazuje na kobiecej pamięci co do rozmiaru, który nosiły po dwudziestce i dokładności, z jaką rozmiar ten potrafią przywołać z pamięci. Jak zaznacza Tom Stansfeld z Cancer Research UK, trzeba sięgnąć pamięcią kilka dziesięcioleci wstecz, poza tym rozmiar nie musi zwiększać się regularnie.

- Najważniejszym wnioskiem z badań jest to, że każdy może zmniejszyć u siebie ryzyko zachorowania, zwłaszcza po menopauzie, poprzez trzymanie odpowiedniej wagi, bycie aktywnym fizycznie tak często, jak tylko można i ograniczenie alkoholu w diecie - mówi Stansfeld.

To ważne, by po menopauzie utrzymywać stałą, zdrową wagę, bo to zmniejsza ryzyko raka. Metoda obserwacji zmian w rozmiarach spódnic, które nosi kobieta jest interesująca, jednak istotne jest to, co z takiego działania wynika. Ważniejsze, niż świadomość, że w ciągu kilku lat rozmiar 42 zmieniliśmy na 44, powinno być to, że dostrzegliśmy u  siebie nadwagę.

Anna Orzechowska

Coroczne badanie mammograficzne nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu raka piersi

Według najnowszych badań kanadyjskich uczonych, coroczne badania mammograficzne nie zmniejszają prawdopodobieństwa zgonu z powodu raka piersi. U kobiet w wieku 40-59 lat takie same rezultaty daje rutynowa fizyczna kontrola. czytaj więcej

Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi

Kwas foliowy jest bardzo dobrze znanym suplementem dla kobiet, a w szczególności tych, które są lub chcą zajść w ciążę. Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie dużych ilości folianu i jego syntetycznych postaci, czyli np. kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy