Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Grypa: dlaczego epidemia jeszcze nie przyszła?

Grypa: dlaczego epidemia jeszcze nie przyszła?

dodane 2012-01-21 08:45

Coroczna epidemia grypy, chyba było coś takiego... W tym roku jednak słowo to straciło sens, albowiem epidemia taka się jeszcze nie pojawiła. Ale, jak ostrzegają specjaliści, nawet jeżeli grypa jest spóźniona w porównaniu do poprzednich lat, to w dalszym ciągu może jeszcze uderzyć. Pozostańmy czujni.



Dla tych, którzy jeszcze tego  być może nie zauważyli, grypa praktycznie zniknęła w Europie. W przeciągu ostatnich czterdziestu lat, nigdy nie udało nam się przetrwać zimy bez epidemii grypy , mówi wirolog Bruno Lina. Co nie zmienia faktu, że grypa sezonowa 2011/2012 jest spóźniona. Rodzi się więc pytanie: dlaczego?

Ostatni bilans przeprowadzony przez francuskich lekarzy z Sentinelles oraz sieci GROG, stwierdza, iż aktywność grypy jest niska, a jej obecność dość dyskretna. Z kolei, Bruno Lina z narodowego centrum grypy (Centre national de référence de la grippe) w Lyon, obserwuje z uwagą aktualne wskaźniki.

Generalnie, mówi dyrektor francuskiego narodowego centrum grypy, w ciągu poprzednich dwudziestu lat, epidemia grypy przychodzila najwcześniej na początku listopada, a najpóźniej pod koniec marca . Oznacza to, że w dalszym ciągu nie jesteśmy bezpieczni, epidemia może przyjść, ponieważ ma na to jeszcze całe dwa miesiące.

Ale prawdą jest, że tego roku grypa wydaje się raczej spóźniona. I absolutnie żaden wskaźnik nie pozwala przewidzieć daty przybycia epidemii, a jeszcze mniej jej intensywność. Ale sam fakt, że jest ona spóźniona, nie oznacza wcale, że będzie mniej wirulentna.

Półkula północna oszczędzona przez epidemię grypy

Sytuacja jest podobna w całej Europie. Niezależnie od tego, czy chodzi o Francję, o Niemcy, czy o Polskę. Co więcej, nie ogranicza się ona jedynie do Europy, ponieważ wydaje się, że jest tak samo na całej półkuli północnej naszego globu.

W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, zaczynamy obserwować coraz więcej przypadków występowania wirusa H3N2. Jedyna rzecz, jaką możemy w tym momencie powiedzieć, to fakt, iż możemy mieć epidemię, gdzie będzie dominować wirus H3N2, jak ujawnił Bruno Lina z Centre national de référence de la grippe.

Ten szczep grypy figuruje oczywiście w składzie szczepionki przecigrypowej na sezon 2011/2012. Wszyscy ci, którzy chcą się zaszczepić, mogą jeszcze przy okazji udać się do swojego lekarza, dodaje jeszcze dyrektor francuskiego narodowego centrum grypy.

Jeżeli chodzi o osoby, które zaszczepiły się na początku października, mogą one pozostać na razie spokojne, wyjaśnia specjalista, ponieważ w dalszym ciągu są chronione. Z pewnością, poziom przeciwciał zmniejsza się z czasem, ale efekt mimo wszystko utrzymuje się przez około sześć miesięcy.

Co oznacza, że jeżeli epidemia pojawi się w połowie marca, znajdziemy się w sytuacji problematycznej, podsumowuje Bruno Lina z narodowego centrum grypy.

Ale na razie jest styczeń, a grypy w dalszym ciągu nie ma…

Nowy wirus grypy odkryty u niemowlaka w Ontario

Nowy wirus grypy został odkryty, kiedy pewne dziecko zostało zarażone dwoma szczepami grypy – wirusem pandemicznym H1N1 oraz wirusem grypy sezonowej H3N2 – donoszą lekarze kanadyjscy. Dziecko w wieku 16 miesięcy, z regionu Toronto zostało hospitalizowane w dniu 24 stycznia 2011 roku i zostało w szpitalu przez 15 godzin, zanim mog... czytaj więcej

Epidemii grypy sprzyja La Nina?

Zjawisko klimatyczne La Nina ma sprzyjać pojawieniu się nowego wirusa grypy. Zmieniając bowiem trasę migracyjną ptaków, zjawisko to sprawia, że zwierzęta te mają kontakt z wirusami, które tą drogą następnie rozprzestrzeniają się na całym świecie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy