Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Fluoroscencyjne nowotwory mózgu ułatwiają operację

Fluoroscencyjne nowotwory mózgu ułatwiają operację

dodane 2011-11-11 11:11

Lekarze brytyjscy dokonali pewnego eksperymentu: przeprowadzili proces pozwalający uczynić widocznymi nowotwory mózgu. Widocznymi pod promieniowaniem UV, dla jasności. Jest to właściwość, która pozwala chirurgom lepiej zlokalizować masę nowotworową i ją wyciąć w czasie operacji.

Wreszcie skuteczna broń przeciwko glejakowi?

Glejak jest nowotworem mózgu, który rozwija się z komórek, które są nazywane astrocytami. Glejaki prezentują 70% pierwotnych złośliwych nowotworów mózgu, nawet jeśli są one dość rzadkie – dotykają 2-3 osoby na 100 000 w Europie oraz w Ameryce Północnej, według danych.

Jednakże, są one bardzo agresywne, i bardzo szybko kończą się śmiercią chorego. Okres przeżycia wynosi średnio zaledwie 15 miesięcy po postawieniu diagnozy. Stąd też znaczenie techniki opracowanej przez badaczy brytyjskich.

Fluoroscencyjny glejak mózgu

W ramach partnerstwa między Samantha Dickson Brain Tumour Trust i Cancer Research UK, badaczom udało się sprawić, że te złośliwe guzy stają się fluoroscencyjne. Zabieg ten ma za zadanie ułatwić pracę chirurgom, którzy operują mózg pacjenta.

Aby tego dokonać, zespół naukowców, których prowadził doktor Colin Watts z uniwersytetu w Cambridge, wstrzyknął do mózgów 60 osób kwas 5-amino-lewulinowy, który następnie reagował ze związkami w nowotworze, czyniąc go fluoroscencyjnym w świetle ultrafioletowym. Chirurdzy w ten sposób będą mieli możliwość określenie granic guza i wycięcia go w całej jego integralności.

Następnie, badacze wprowadzili płytkę zaimpregnowaną molekułą używaną w chemioterapii, karmustyną, która rozprzestrzeniła się w czaszce, aby usunąć pozostałe komórki nowotworowe.

Potrzebne dalsze badania

Doktor Colin Watts wyjaśnia to w ten sposób: naprawdę uważam, że jedyną możliwością, żebyśmy mogli dokonywać dalszych postępów, to zwiększanie finansowania badań laboratoryjnych oraz innowacyjnych prób.

Jeśli kombinacja tych dwóch terapii (czyli fluorescencja i karmustyna) okaże się skuteczna i pewna, eksperyment ten pociągnie za sobą większą próbę kliniczną fazy III.

Ze swej strony, Kate Law, dyrektorka badań klinicznych w Cancer Research UK komentuje to odkrycie w ten sposób: leczenie nowotworów mózgu jest prawdziwym wyzwaniem, z którym mierzą się lekarze. Potrzebujemy więc bardzo pilnie nowych lekarstw, aby skuteczniej pomóc osobom, u których zdiagnozowno tę chorobę. Pracując razem, jesteśmy w stanie sfinansować więcej badań i naprawdę skoncentrować się na dziedzinach, które mogą naprawdę pomóc.

Objawy raka mózgu

Obecność guza mózgu oraz jego objawy są uwarunkowane przez jego rodzaje oraz umiejscowienie. Objawy związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym są różne od objawów ogniskowych, czyli zależnych od miejsca w mózgu. czytaj więcej

Telefon komórkowy: uspokajające badanie nad ryzykiem nowotworu mózgu

Nowe badanie odnoszące się do populacji 1 000 nastolatków i dzieci, sugeruje, że nie istnieje żaden bezpośredni związek z rozwojem raka i z powtarzającym się używaniem telefonu komórkowego. Rezultaty zostały opublikowane w Journal of the National Cancer Institute .... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy