Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Epidemii grypy sprzyja La Nina?

Epidemii grypy sprzyja La Nina?

dodane 2012-01-23 08:04

Zjawisko klimatyczne La Nina ma sprzyjać pojawieniu się nowego wirusa grypy. Zmieniając bowiem trasę migracyjną ptaków, zjawisko to sprawia, że zwierzęta te mają kontakt z wirusami, które tą drogą następnie rozprzestrzeniają się na całym świecie.

W czasie epizodów zjawiska klimatycznego La Nina, epidemie grypy mają mieć sprzyjające warunki na całym świecie. Tak właśnie stwierdzają badacze amerykańscy, w badaniu opublikowanym przez naukowy przegląd PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Zjawisko to, które powoduje schładzanie wód powierzchniowych Pacyfiku, i które powoduje poważne deregulacje klimatyczne, modyfikuje w rzeczywistości trasy migracyjne ptaków. A te z kolei wchodzą w kontakt z nowymi wirusami, przeciwko którym nie mają odporności.

Następnie, wirusy te podróżują po całym świecie z tymi ptakami, oceniają badacze amerykańscy. Uważamy, że La Nina sprawia, że ptaki, które generalnie nie mają ze sobą kontaktu, spotykają się. Pozwala to na narodzenie nowych wirusów, na przykład, może chodzić o mieszankę dwóch wirusów grypy , wyjaśniają naukowcy.

Badacze amerykańscy, którzy przeprowadzili to badanie, stwierdzili, że cztery pandemie grypy miały miejsce po epizodach La Nina, w przeciągu ostatnich dziesięcioleci: grypa hiszpańska, która zaczęła się w 1918 roku, grypa azjatycka, zaczęła się w 1957 roku, grypa z Hong Kongu z 1958 roku, a także grypa świńska, która zaczęła się w 2009 roku w Meksyku.

Jednakże, badacze pozostają jeszcze na razie ostrożni, ponieważ nie wszystkie epizody tego zjawiska były powiązane z następującymi po nich epidemiami.

Nawet jeżeli naukowcy uważają, że La Nina sprzyja epidemiom, to inne czynniki również mogą wchodzić tutaj w grę i powodować pojawianie się epidemii.

Pewne jest, że powiązanie La Nina i El Nino wpływa na klimat, na opady i na wilgotność na świecie,
stwierdza Jeffrey Shaman, profesor na uniwersytecie Columbia, w Nowym Jorku. Ale skutki są bardzo różne, w zależności od regionu, nie ma więc unikatowej konsekwencji, wyjaśnia profesor Jeffrey Shaman.

Ptasia grypa w Chinach: umiera mężczyzna blisko Hong Kongu

Chiński kierowca autobusu, który został pozytywnie zdiagnozowany w kierunku wirusa H5N1, czyli wirusa ptasiej grypy, zmarł kilka dni temu w mieście graniczącym z Hong Kongiem, jak powiedziały władze zdrowotne. Jest to pierwszy przypadek tej choroby u człowieka w tym kraju od 18 miesięcy.... czytaj więcej

Grypa: dlaczego epidemia jeszcze nie przyszła?

Coroczna epidemia grypy, chyba było coś takiego... W tym roku jednak słowo to straciło sens, albowiem epidemia taka się jeszcze nie pojawiła. Ale, jak ostrzegają specjaliści, nawet jeżeli grypa jest spóźniona w porównaniu do poprzednich lat, to w dalszym ciągu może jeszcze uderzyć. Pozostańmy czujni.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy