Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Dzieci z trisomią 13 i 18 są szczęśliwe, a ich obecność wzbogaca życie rodziny

Dzieci z trisomią 13 i 18 są szczęśliwe, a ich obecność wzbogaca życie rodziny

dodane 2012-07-26 10:17

Trisomia 13 (zespół Pataua) oraz trisomia 18 (zespół Edwarda), to rzadkie zaburzenia chromosomów, które najczęściej diagnozowane są jeszcze przed narodzinami. Ryzyko urodzenia dziecka z tą chorobą zwiększa się wraz z wiekiem matki.

Gdy podczas badania USG lekarze zauważą szereg wad i stwierdzą trisomię 13 lub 18, w tym wypadku zazwyczaj doradzają aborcję. Wiele kobiet przerywa więc ciążę, a ta część, która decyduje się na poród, ma świadomość dużego prawdopodobieństwa poronienia.

Dzieci urodzone zazwyczaj nie dożywają do pierwszego roku życia.

Rodzice którzy otrzymują informację o tym, że płód ma trisomię 13 lub 18, muszą wybrać czy należy przerwać ciążę czy urodzić.

Gdy chcą, by dziecko przyszło na świat, lekarze ostrzegają ich o tym, że może być  nieprzystosowane do życia (87%), co więcej będzie bardzo cierpieć (57%), a jego pojawienie się może wpłynąć negatywnie na rodzinę lub związek (23%).

Dr Annie Janvier przeprowadziła rozmowy z 323 rodzicami, którzy żyją bądź żyli z dzieckiem z trisomią 13 lub 18. Jej badania pokazują, że doświadczenia rodziców różnią się od tego, co przewiduje personel medyczny.

„Nasze badania dowodzą, że lekarze mają inne spojrzenie na tę chorobę niż rodzice” - stwierdza dr Annie Janvier, neonatolog, współfundator Master's program w Pediatric Clinical Ethics na University of Montreal.

Ponad 97% rodziców uważa, że ich dziecko było szczęśliwe, a jego obecność wzbogaciła życie rodziny, niezależnie od tego jak długo żyło.

„Nasze badania pokazują, że rodzice, którzy wybrali drogę akceptacji i miłości do dziecka z krótkim życiem, otrzymali szansę na doświadczenia szczęścia i wzbogacenia. Mam nadzieję, że ta wiedza poprawi komunikację lekarzy z rodzicami i pomoże im w podjęciu decyzji o narodzinach dziecka” - podsumowuje Barbara Farlow.

Trisomia 21: możliwe leczenie niedoboru intelektualnego?

Tego roku, Międzynarodowa Nagroda Sisley, Prix International Sisley - Jérôme Lejeune, została przyznana profesorowi Williamowi Mobley za jego prace nad trisomią 21. Dzięki nim, możliwe jest działanie na niedobory intelektualne, na które cierpią ludzie chorzy na trisomię 21. Trisomia 21 (T21, zespół Downa) charakt... czytaj więcej

Badanie krwi może wykryć zespół Downa

Naukowcy mówią, że badanie krwi kobiet w ciąży w kierunku zaburzeń dzieci może być wielkim krokiem dla medycyny. Syndrom Downa można dostrzec z dość dużym prawdopodobieństwem już w krwi matki, pisze amerykański zespół naukowców dla New England Journal of Medicine.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy