Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Desernil: lek przeciwko migrenie niekorzystny

Desernil: lek przeciwko migrenie niekorzystny

dodane 2012-02-08 08:08

Francuska agencja leków, AFSSAPS, właśnie oceniła, że stosunek korzyść/ryzyko dla leku Desernil był niekorzystny. Medykament ten jest przepisywany przeciwko migrenom od kilkudziesięciu już lat.

Coraz więcej leków we Francji jest dzisiaj przedmiotem ponownej ewaluacji stosunku korzyści/ryzyko. A teraz właśnie komisja AMM (komisja decydująca o wprowadzeniu danego leku na rynek) przedstawiła jeden ze swoich werdyktów.

Tym razem chodzi o lek Desernil, który jest przepisywany w leczeniu migreny, a także klasterowego bólu głowy (bardzo silny ból).

Desernil jest sprzedawany przez laboratoria farmaceutyczne Amdipharm. Jego składnikiem aktywnym jest substancja wyciągana ze sporyszu zbóż – metysergide. Został on zatwierdzony już w 1961 roku. A teraz, według ponownie przeprowadzonej oceny, stosunek korzyści i ryzyka dla tego leku ma być bardzo niekorzystny.

Molekuła ta bowiem może w rzeczywistości powodować uszkodzenia (zwłóknienia), przede wszyskim na poziomie otrzewnej, płuc, a także ich otoczki, czyli opłucnej. Dodatkowo, substancja ta może szkodzić również zastawkom serca.

Skutki te są bardzo rzadkie, co prawda, ale dość ciężkie, a więc używanie tego produktu wiąże się z potencjalnym ryzykiem dla pacjenta, stwierdza francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych AFSSAPS.

Jednakże, w dniu 15 grudnia 2011 roku, komisja decydująca o wprowadzeniu leków na rynek wydała niekorzystną opinię na temat stosunku korzyści i ryzyka związanego z całą serią pochodnych substancji sporyszowych, również bardzo starych i o przeróżnych skazaniach.

Chodzi tutaj o leki rozszerzające naczynia krwionośne, przepisywane w kardiologii, w neurologii oraz oftalmologii, o czym informuje francuska agencja prasowa, Agence France Presse.

Poza tym, lek antydepresyjny Stablon – molekuła tianeptyna – laboratoriów Servier, sprzedawana od 1988 roku, również była przedmiotem ponownej ewaluacji. Ale wydano o nim pozytywną opinię, pod warunkiem zachowania ostrożności, aby zminimalizować ryzyko nadużywania oraz uzależnienia od tej substancji.

Leki przeciwko otyłości wymagają badań w kierunku ryzyka dla serca

Jak stwierdziły amerykańskie władze zdrowotne, niezbędne są badania nad nowymi lekami przeciwko otyłości, które sprawdzą, czy leki te nie zagrażają zdrowiu serca. Będzie to dodatkowym wymogiem dla producentów tego typu leków, którzy starają się o zatwierdzenie swoich produktów przez amerykańską agen... czytaj więcej

Leki przeciwko cukrzycy wzmagają ryzyko zachorowania na raka pęcherza

Amerykańscy naukowcy z Perelman School of Medicine na Uniwerstrecie pensylwańskim odkryli, że popularne leki przeciwko cukrzycy podnoszą ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Pacjenci, którzy zażywają farmaceutyki bazujące na powszechnie stosowanym tiazolidynedionie (TZDs), są od dwu- do trzykrotnie bardziej narażeni na raka pęche... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy