Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Dawcy szpiku kostnego w dalszym ciągu niezbyt liczni

Dawcy szpiku kostnego w dalszym ciągu niezbyt liczni

dodane 2012-03-21 12:15

Francuska agencja biomedycyny (Agence de la biomédecine) oraz różnego rodzaju stowarzyszenia poinformowały opinię publiczną, iż mierzą się aktualnie z prawdziwym brakiem szpiku kostnego. Zdaniem tych instytucji, liczba dawców szpiku jest niewystarczająca, aby pokryć zapotrzebowania chorych dotkniętych białaczką albo chłoniakami.

Jak przypomina Francuska agencja biomedycyny, każdego roku 2 000 osób we Francji, dotkniętych takimi ciężkimi chorobami jak białaczki, chłoniaki (nowotwory układu limfatycznego), a także wszelkimi innymi patologiami krwi, potrzebuje daru szpiku kostnego, aby zyskać dodatkową szansę na wyzdrowienie i przeżycia. 

Agence de la biomédecine sama organizuje i kontroluje te dary, dlatego bardzo niepokoi się tym, że Francja aktualnie mierzy się z prawdziwym brakiem dawców. I to z tego właśnie powodu, w partnerstwie z pięcioma stowarzyszeniami, rozpoczęła internetową kampanię rekrutacyjną, która ma na celu uświadomić społeczeństwo odnośnie znaczenia tych darów.

Francuskie stowarzyszenia, takie jak Cent pour sang la vie, Association Laurette Fugain, France moelle espoir, Fédération leucémie espoir i Unapacle również się przyłączyły do tej kampanii i nawołują do narodowej mobilizacji, która pozwoli wyjść z tak bolesnego impasu.

Stowarzyszenia te oprócz tego nawołują do uproszczenia i przyśpieszenia procedur, które obowiązują przy zapisie do rejestru narodowego.

Statystycznie, wygląda to tak:

- narodowy rejestr dawców szpiku we Francji liczy zaledwie 197 000 osób;

- liczba nowych ochotników spadła z 18 000 w 2009 roku do 14 500 w 2011 roku. Oznacza to czysty spadek o 20% w ciągu zaledwie dwóch lat.

Niewielka liczba dawców szpiku w naszym rejestrze przekłada się na zaledwie 1% z 18 000 000 dawców na świecie, a to jeszcze bardziej podkreśla okrutny brak dawców z Francji, jak podkreślają stowarzyszenia biorące udział w kampanii.

Jest to dramatyczna sytuacja, ponieważ kiedy w rodzinie chorego brak kompatybilnego dawcy, możliwość znalezienia kompatybilnego dawcy na łonie populacji jest rzadka, jak podkreśla Francuska agencja biomedycyny.

Szpik kostny jest tak bardzo ważny, ponieważ to w nim są produkowane czerwone krwinki, białe krwinki, a także płytki krwi. Stąd też ogromne znaczenie maksymalnego zróżnicowanie rejestru narodowego.

A konkretnie, wygląda to tak, że pobrania szpiku kostnego dokonuje się nie w samym szpiku, ale w kości miednicy albo poprzez pobranie krwi. Dar jest darmowy, anonimowy i otoczony bardzo restrykcyjnymi procedurami. Trzeba bowiem spełnić kategorię wieku, być w dobrym zdrowiu i przejść przez badanie lekarskie.

Kiedy te wszystkie wymagania zostaną spełnione, dar szpiku kostnego jest możliwy tylko wtedy, jeżeli dawca ma tę samą historię genetyczną, jak wyjaśnia doktor Evelyne Marry, odpowiedzialna za ten rejestr narodowy w Agence de la biomédecine.

Jak podkreśla jeszcze specjalistka, bardzo ważne jest więc kontynuowanie oraz różnicowanie rejestru dawców.

Objawy zapalenia szpiku i kości

Zapalenie kości i szpiku to grupa chorób zakaźnych, która pod wpływem bakterii gronkowca atakuje kość. Transportowana jest krwią. Jest to jedna z najtrudniej wyleczalnych chorób zakaźnych, dodatkowo jest bardzo bolesna. czytaj więcej

Objawy raka krwi

Rak krwi, inaczej białaczka, jest to nowotworowa choroba układu krwiotwórczego, która charakteryzuje się zwiększoną ilością, niezdolnych do pełnienia żadnych funkcji, białych krwinek. Łacińska nazwa tej choroby leukemia oznacza dosłownie białą krew, stąd też nazwa białaczka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy