Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czynniki przyspieszające starzenie się organizmu ludzkiego

Czynniki przyspieszające starzenie się organizmu ludzkiego

dodane 2016-12-12 21:01

Starzenie się jest procesem fizjologicznym. Ma ono związek z upływem czasu. Starzenie się może mieć charakter przyspieszony lub być zwykłym procesem fizjologicznym. Warto wiedzieć co wpływa na to, że starzejemy się szybciej. Można stosować pewne środki profilaktyczne, aby zwolnić proces starzenia się.

O zwykłym starzeniu się mówimy wtedy, kiedy proces starzenia ma związek jedynie z upływem czasu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z innymi czynnikami, które przyspieszają starzenie, wtedy można twierdzić, że nasz organizm starzeje się zbyt szybko. Czynnikami, które przyspieszają proces starzenia, są procesy chorobowe lub czynniki środowiskowe.

Procesu starzenia się organizmu nie możemy zahamować ale możemy zapobiegać przyspieszonemu starzeniu się. Środki profilaktyczne to np.: obniżenie cholesterolu, rzucenie palenia papierosów, unikanie siedzącego trybu życia, unikanie otyłości. To wszystko sprawi, że spowolnimy proces starzenia się i zwiększymy swoją jakość życia. Niezwykle istotne jest odpowiednia ilość snu, aby spowolnić proces starzenia. Prosto mówiąc, należy się wysypiać.

Czynniki, które przyspieszają proces starzenia:

  • Przejadanie się.
  • Stres
  • Wysokie ciśnienie krwi.
  • Nikotynizm i alkoholizm.
  • Otyłość.
  • Samotność. Brak życia społecznego lub pracy.
  • Siedzący tryb życia. Brak aktywności ruchowej.

Nikotynizm, alkohol, substancje toksyczne znajdujące się w środowisku, złe odżywianie to czynniki, które mają wpływ na wzmożone wytwarzanie wolnych rodników. To one są odpowiedzialne za niszczenie komórek, a także za starzenie się tkanek i narządów.

Wśród naukowców istnieje również teoria, według której za szybkość starzenia się odpowiedzialne są geny. Zawierają one bowiem informację na temat długości życia komórek. Zaprogramowane starzenie wspomaga przetrwanie gatunku, starsze osobniki wymierają, aby ustąpić miejsca młodym.

Grypa ptasia rozprzestrzenia się w Azji i może się przenieść także do nas

Po oznakach możliwej ekspansji geograficznej przypadków ptasiej grypy, wywołanej mutującym szczepem wirusa w Azji, FAO zaleca zaostrzony nadzór i czujność. Jakie jest ryzyko? czytaj więcej

Palenie sprawia, że masz ochotę na alkohol

Zły dzień w pracy czy kłótnia z przyjacielem to czynniki sprawiające, że sięgamy po papierosa albo po drinka, aby nieco uspokoić wzburzony umysł. Okazuje się teraz, że także zapalenie papierosa sprawia, że twój mózg odczuwa chęć na alkohol, jak sugeruje badanie zamieszczone w magazynie naukowym Neuron.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Co jeść, aby mieć silne plemniki?

Co jeść, aby mieć silne plemniki?

Dobra dieta dla plemników! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności