Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czujniki ciśnienia zapobiegają bólowi po amputacji

Czujniki ciśnienia zapobiegają bólowi po amputacji

dodane 2014-05-05 12:25

Naukowcy stworzyli nowy typ czujnika ciśnienia - nazwany "drugą skórą" ma zapobiegać groźnym bólom i zapaleniom. Zostały stworzone specjalnie dla osób po amputacjach, cierpiących w wyniku otarć amputowanych kończyn.

Być może będą mogły być stosowane u osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tych, które muszą spędzać większość czasu w pozycji leżącej. Obecnie istnieją czujniki ciśnienia, jednak nowe będą mogły również wykrywać otarcia, a to umożliwi ich leczenie we wczesnym stadium.
Richard Bradbury, który miał amputowaną nogę poniżej prawego kolana, kiedy się narodził, a później powyżej kolana w wieku nastoletnim, doświadczył wielokrotnie otarć w wyniku użytkowania sztucznej kończyny.

"Kiedy byłem młodszy i stawałem się coraz starszy, w ciągu roku musiałem mieć od 4 do 5 sztucznych nóg, które powodowały blizny, otarcia, odrapania" - mówi Richard Bradbury.

W UK jest ok. 50 tysięcy osób z amputowanymi dolnymi kończynami. Raport z 2000 roku donosi, że 1 na 4 osoby nie użytkuje swojej protezy tak, jakby chciała, często z powodu bólu czy dyskomfortu. Dr Andy Frankly Miller, który pracował z żołnierzami po amputacjach, twierdzi, że to poważny problem. "Kiedy osoba odczuwa ból, znaczy to, że dana sztuczna kończyna nie pasuje do amputowanej części ciała. Problem powstaje również przy zwiększeniu się wagi ciała".

Sensor jest cienki i elastyczny jak niewielki pocztowy znaczek. Jest umieszczany w wyściełanej skarpecie, która znajduje się w nasadzie łączącej protezę z amputowaną kończyną.  Sensor ma przesyłać informacje badaczom na temat wywieranego nacisku w protezie podczas poruszania się pacjenta - analizy mają pomóc w zmniejszaniu dyskomfortu oraz bólu. Naukowcy mają zamiar wprowadzić system świateł ostrzegawczych jako aplikację dla telefonów komórkowych.

Dr Liudi Jiang z Uniwersytetu w Southampton, która prowadzi projekt badawczy, twierdzi, że sensor można nazywać "drugą skórą". "Duża liczba osób po amputacji kończyn dolnych może cierpieć w wyniku uszkodzenia nerwów oraz tym sposobem zmniejszenia czucia w skórze. To oznacza, że nie czują oni bólu lub uszkodzeń skóry tak bardzo jak my. To może być niebezpieczne, jeśli w wyniku uszkodzenia tkanek dojdzie do infekcji." - mówi dr Jiang. "Chcemy, żeby nasza technologia była dostępna również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub zmuszonych do ciągłego leżenia w łóżku".

Opracowała: Katarzyna Kupczyk

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z je... czytaj więcej

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy