Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Cukrzyca: jagody i jabłka obniżają ryzyko

Cukrzyca: jagody i jabłka obniżają ryzyko

dodane 2012-03-17 12:10

Jedzenie większych ilości jagód, gruszek oraz jabłek może być związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskich. Owoce te bowiem mają być naładowane flawonoidami, które są naturalnym składnikiem obecnym w niektórych owocach, warzywach i ziarnach.

Niektóre badania powiązały flawonoidy z takimi korzyściami zdrowotnymi jak niższe ryzyko choroby serca oraz nowotworów.

Ludzie, którzy jedzą większe ilości jabłek albo jagód, są mniej zagrożeni zachorowaniem na cukrzycę typu 2 , jak powiedział An Pan, badacz w szkole zdrowia publicznego Harvard School of Public Health, jeden z autorów tego badania.

Odkrycia te pokazują , dorzuca naukowiec, że istnieje powiązanie, ale nie udowadniają, że owoce same w sobie zapobiegają cukrzycy.

Nowe badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym American Journal of Clinical Nutrition , równocześnie z innym badaniem, które pokazuje, że dieta bogata w owoce z dużą zawartością flawonoidów związana jest z redukcją ryzyka wysokiego ciśnienia krwi.

Jak podaje amerykańskie towarzystwo cukrzycy (ADA, American Diabetes Association), około 26 000 000 Amerykanów cierpi z powodu tej choroby. Cukrzyca jest spowodowana tym, że ciało traci swoją zdolność do produkowania albo używania insuliny, która jest hormonem obracającym cukier we krwi w energię.

Cukrzyca typu 2 może być kontrolowana zazwyczaj dzięki ćwiczeniom oraz zmianom w diecie, bez insuliny.

W nowym  badaniu, które zostało sfinansowane przez amerykański narodowy instytutu zdrowia (NIH,  National Institutes of Health), badacze przyglądali się zwyczajom odżywiania blisko 200 000 kobiet i mężczyzn, przez ponad 24 lata.

Uczestnicy ci zostali objęci trzema szerokimi badaniami nad zdrowiem pracujących Amerykanów. Ludzie ci mieli wypełniać regularnie kwestionariusz na temat konsumpcji niektórych napojów oraz produktów spożywczych w standardowych porcjach. Na początku tego badania, żadna z tych osób nie miała cukrzycy. Ale, pod koniec, jak się okazało, aż 12 600 uczestników zostało zdiagnozowanych z tą chorobą.

Najmniejsza konsumpcja jagód została określona na mniej niż jedna porcja tych owoców (pół filiżanki) raz na miesiąc. Największa konsumpcja, to od dwóch porcji jagód w ciągu tygodnia.

Badacze z Harvard School of Public Health, którymi kierował An Pan, odkryli, że ludzie jedzący najwięcej jagód byli o 23% mniej zagrożeni cukrzycą w porównaniu do tych, którzy jagód nie jedli. Ludzie, którzy jedli pięć albo więcej jabłek w tygodniu, również byli o 23% mniej zagrożeni cukrzycą w porównaniu do tych, którzy jabłek nie jedli.

Badacze teraz sugerują, że niektóre flawonoidy, których jest wyjątkowo dużo w tych owocach, mogą tłumaczyć ten potencjalny związek z mniejszym zagrożeniem cukrzycą.

Znaleźliśmy pewne rezultaty we wszystkich trzech grupach, świadczące o tym, że jabłka i jagody są po prostu dobre, jeżeli chodzi o cukrzycę typu 2, mówi An Pan.

Okazało się tak nawet po tym, kiedy badacze wzięli pod uwagę również inne czynniki ryzyka, takie jak waga, palenie papierosów, rodzinna historia cukrzycy. Badanie to zresztą zgadza się w rezultatach z poprzednimi pracami, które zostały przeprowadzone w Finlandii.

Nawet jeśli cukry zawarte w owocach podnoszą szybko poziom cukru we krwi, to jednakże inne substancje w nich zawarte, takie jak pektyna i włókna pokarmowe, mogą korzystnie działać na cukrzycę typu 2 , jak wyjaśnia doktor Loren Green, profesor medycyny na uniwersytecie New York University.

Oznacza to, że znacznie mądrzej jest jeść po prostu całe owoce, zamiast ograniczać się do picia soków owocowych, dorzuca jeszcze uczona, nie związana z omawianym tutaj badaniem.

Co więcej, ostatnie dowody potwierdzają, że to właśnie soki owocowe podnoszą ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Czerwone mięso i wędlina w związku z cukrzycą typu 2

Czerwone mięso, a w szczególności wędliny, ma zwiększać w sposób znaczący ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. I na odwrót, źródła protein, takie jak orzechy, produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu oraz pełne ziarna, mają zmniejszać to ryzyko.... czytaj więcej

Cukrzyca: w kierunku spersonalizowanego leczenia

Pacjenci dotknięci cukrzycą typu 2 często cierpią również z powodu innych patologii, takich jak otyłość, zaburzenia serca, zaburzenia oddechowe. Z każdym z tych problemów, chorzy konsultują się z diabetologiem, z kardiologiem, penumologiem... Ryzykując tym, że każdy lekarz przepisze koleją serię leków, któ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy