Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

dodane 2011-07-30 09:12

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, praktycznie już na całym świecie.

W sumie, na pięć dni konferencji w Parc des Expositions w Porte de Versailles w Paryżu, gdzie odbyła się Międzynarodowa Konferencja nad chorobą Alzheimera, zostało przewidzianych 2 400 prezentacji naukowych. Przewidzianych i przedstawionych.

W programie: wymiana rezultatów poszukiwań medycznych, mających odpowiedzieć na takie wyzwania jak prewencja, leczenie oraz diagnoza. Przyjrzyjmy się więc trochę temu, co zostało zaprezentowane na tej międzynarodowej konferencji.

Jedno z badań bowiem ustala związek między uszkodzeniami mózgu i chorobą Alzheimera. Analizując dane medyczne 281 540 weteranów amerykańskich w wieku 55 lat i więcej, zespół badawczy pani profesor Kristine Yaffe z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazał w rzeczywistości, że ryzyko pojawienia się demencji w okresie trwania badania (7 lat) było ponad dwukrotnie większe u weteranów dotkniętych uszkodzeniem mózgu.

Podczas gdy żaden z uczestników badania nie miał na początku żadnych oznak demencji, zagrożenie pojawieniem się demencji było bliskie 15,3% dla tych, którzy ucierpieli z powodu uszkodzenia mózgu, w porównaniu do 6,8% dla tych, którzy żadnego uszkodzenia mózgu nie mieli.

Jednakże, rezultaty różnią się w zależności od badań: niektóre udowadniają istnienie zaostrzonego ryzyka pojawienia się choroby neurodegeneracyjnej w następstwie urazów głowy, a inne z kolei nie wykazują żadnej relacji między tymi oboma punktami.

Lepiej poznać spadek poznawczy

Jakby nie było, badania medyczne pozwalają lepiej poznać choroby neurodegeneracyjne: specjalistyczne centra diagnostyczne i obserwacyjne wręcz się namnażają na całym świecie.

Badanie rezonansem magnetycznym jest używane do przeprowadzania testów w tym kierunku, a nowe markery biologiczne są stale opracowywane. Zresztą, w niektórych przypadkach, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego może pozwolić na wykrycie w sposób - bardzo wczesny - choroby Alzheimera. Różne typy demencji mogą być także w ten sposób wykryte, dodają specjaliści.

Tak samo, nowe sposoby leczenia objawów chorób neurodegeneracyjnych stale się rozwijają, podczas gdy różne metody terapeutyczne są również stale przywoływane, jak donosi strona santelog .

Działanie powyżej danego punktu

Na dzień dzisiejszy, prewnecja jest priorytetem. Im wcześniejsza jest diagnoza albowiem, tym większa jest możliwość na opóźnienie nieodwracalnego pojawienia się choroby.

I w tym właśnie duchu, drugie badanie przedstawione 17 lipca na Międzynarodowej Konferencji na temat choroby Alzheimera, zaprasza do ustalenia standaryzacji biomarkerów tej choroby.

W przyszłości, różne ścieżki terapeutyczne ujrzą światło dnia: blokowanie bądź spowalnianie postępowania płytek starczych, które progresywnie atakują hipokamp (strefa w mózgu), korygowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, neuroprotekcja oraz stymulacja poznawcza.

Dzisiaj, 35 milionów ludzi na świecie jest dotkniętych chorobą Alzheimera, w tym 900 000 we Francji. Statystyki te mogą się podwoić do roku 2030, przewidują naukowcy. Stąd też znaczenie badań, które zostały przedstawione w ciągu kolejnych dni na Międzynarodowej Konferencji na temat choroby Alzheimera w Paryżu.

DDT zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest stanem neurodegeneracyjnym, który niekorzystnie wpływa na funkcje poznawcze. Z około 45 milionów ludzi na całym świecie chorujących na różne typy chorób demencyjnych, Alzheimer jest najczęstszą chorobą tego typu. Chociaż objawy choroby Alzheimera mogą się różnić u poszczególnych osób, to niektóre z nich... czytaj więcej

Mutacja genu R47H wiąże się z trzykrotnym wzrostem ryzyka choroby Alzheimera

Naukowcy odkryli mutację genu, która odpowiada za trzykrotnie większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na Alzheimera. Wyniki prac zostały opublikowane w New England Journal of Medicine. W projekcie badawczym udział wzięło 1092 chorych i 1107 zdrowych osób. W jego trakcie zidentyfikowano kilka wariantów genu TREM2, kt&oacu... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy