Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Cholera: Czy jest śmiertelna? Ostatnie epidemie cholery

Cholera: Czy jest śmiertelna? Ostatnie epidemie cholery

dodane 2015-10-03 20:33; ostatnia aktualizacja 2015-10-05 17:55

W związku z podejrzeniem cholery u holenderskiego turysty, który przebywał na wyspie Kos, greckie władze poinformowały miejscową ludność o zagrożeniu zarażenia cholerą. Podejrzewa się, że cholerę na wyspę mogli przenieść imigranci z Afryki.

Epidemie i śmiertelność

4 października 2015 roku iracki minister zdrowia poinformował o ponad 800 przypadkach zakażeń cholerą w tym kraju. WHO we wrześniu 2015 roku stwierdziło w Iraku wybuch epidemii cholery. Wcześniej Irak borykał się z problemem epidemii cholery w 2012 roku.

Cholera jest bardzo poważnym problemem Wschodniej i Centralnej Afryki. UNICEF w swoim raporcie już w  2011 roku informował, że takie kraje jak Czad oraz Republika Demokratyczna Konga borykają się  z jedną z największych epidemii w swojej historii. Odnotowano w tym rejonie ponad 80 tys. zakażeń cholerą. W samym tylko 2011 roku zmarło ponad 2,5 tys. osób. W 2009 roku w Zimbabwe zachorowało prawie 100 tys. osób.

Od 2010 roku mamy również do czynienia z epidemią cholery na Dominikanie oraz Haiti. Od 2010 roku na Haiti zmarło 9 tys. osób z powodu cholery na 700 tys. przypadków zachorowań. Na Dominikanie od początku epidemii zmarło 500 osób a odnotowano 32 tys. zachorowań.

O tym, że cholera może łatwo się rozprzestrzeniać, świadczy epidemia, która miała miejsce w 1991 roku w krajach Ameryki Południowej. Epidemia miała swój początek w Peru. Następnie przeniosła się na inne kraje: do Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Gwatemali, Salwadoru. Cholera dotarła również do Meksyku. Rozprzestrzenianie się tamtej epidemii trwało aż do 2005 roku. Światowa Organizacja Zdrowia informowała o 10 tys. zmarłych z powodu zakażenia cholerą.

Do chwili obecnej trwa też epidemia cholery, która rozpoczęła się 1961 roku w Inodonezji. Cholera występuje endemicznie w Indiach (zwłaszcza w delcie Gangesu i Brahmaputry), Pakistanie, Afganistanie, Bangladeszu oraz w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Jak można zarazić się cholerą?

Przez spożywanie żywności zanieczyszczonej kałem zakażonej osoby. Do takiego zanieczyszczenia może dojść, kiedy osoba zakażona nie przestrzega elementarnych zasad higieny. Bakterie cholery przebywają również w wymiocinach osoby chorej. Do zachorowania może dojść również, kiedy spożyjemy skażoną wodę. Istnieje również możliwość zakażenia, kiedy spożyjemy surowe lub niedogotowane owoce morza. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zostały odłowione z zanieczyszczonych wód.

Jak można zapobiegać rozprzestrzenianiu się cholery?

Rozprzestrzenianiu się choroby zapobiega właściwa higiena. Mycie rąk mydłem przed posiłkiem i w trakcie przygotowania posiłków. Bardzo ważne jest jedzenie ugotowanych posiłków oraz picie przegotowanej wody. Dotyczy to również mycia owoców lub warzyw. Najlepiej robić to przegotowaną wodą lub używać wody butelkowanej. Istotnym czynnikiem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się cholery jest izolacja osób chorych.

Jakie są objawy cholery?

Podstawowym objawem cholery jest biegunka. Biegunka doprowadza do odwodnienia a co za tym idzie śmierci, gdy stracone płyny nie są uzupełniane. Chorobie nie towarzyszy gorączka. Charakterystyczne dla biegunki w przebiegu cholery jest brak bólów brzucha. Często zdarzają się obfite wymioty. Bardzo istotny jest fakt, że u ¾ osób zakażonych nie występują żadne objawy cholery. (wg informacji z gis.gov.pl)

Źródło epidemii cholery pojawiło się w Indiach, stwierdzają badacze koreańscy

Badacze koreańscy stwierdzają, iż udało im się określić oryginalny szczep aktualnej epidemii cholery, panoszącej się na dzień dzisiejszy na Haiti. Miała się ona pojawić w Indiach, cztery lata tamu. Odkrycie to być może pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy rozprzestrzeniania się choroby, taką nadzieję mają przynajmniej naukowcy.... czytaj więcej

Cholera na Haiti: kampania szczepień zablokowana

Epidemia cholery, która zabrała już ze sobą 7 000 żyć na Haiti od momentu pojawienia się w 2010 roku po straszliwym trzęsieniu ziemi, grozi prawdziwie dramatyczną eksplozją wraz z nadejściem kwietnia, a z nim – pory deszczowej. Jest to bardzo niedobra nowina, ponieważ już teraz chorba ta dotyka ponad 520 000 Haitańczyk&oac... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Obniżanie ciśnienia bez leków

Obniżanie ciśnienia bez leków

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności