Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

CO2: ONZ dzwoni na alarm!

CO2: ONZ dzwoni na alarm!

dodane 2013-05-21 10:30

Obserwatorium zainstalowane na wulkanie Mauna Loa na Hawajach w kilka dni temu zarejestrowało atmosferyczne stężenie dwutlenku węgla na poziomie 400,03 PPM, jak poinformowała amerykańska agencja oceaniczna i atmosferyczna NOAA.

Świat wchodzi w nową „strefę zagrożenia”, sygnalizuje więc Christiana Figueres sekretarz ds. klimatu ONZ, w komunikacie wystosowanym z Bonn.
Stężenie CO2 atmosferze jest „historyczne”, powyżej 400 PPM (parts per million).

- Powyżej tego poziomu, nieprzekroczonego od milionów lat – mówi Figueres – wkroczyliśmy w nową strefę zagrożenia. Świat musi się obudzić i zrozumieć, co takie stężenie CO2 oznacza dla bezpieczeństwa ludzi, ich zdrowia i rozwoju ekonomicznego .

Figueres dodaje także, że w dalszym ciągu mamy szansę na uniknięcie najgorszych skutków ocieplenia klimatycznego. Pomiar uzyskany przez NOAA nie jest roczną średnią, ale stężeniem, które stwierdzono w ciągu jednego dnia.

Jednakże jest to próg symboliczny, który oznacza, że klimat na naszej planecie idzie ku niepokojącemu ociepleniu.

Cel ustalony przez społeczność międzynarodową w 2009 określał, że należy utrzymać ocieplenie klimatyczne na poziomie +2 °C w stosunku do ery przedprzemysłowej. Powyżej tego poziomu – jak przestrzegają naukowcy – grożą nam zmiany klimatu wraz z całym wachlarzem ekstremalnych katastrof.

Przy rocznym średnim stężeniu dwutlenku węgla 400 PPM, ocieplenie klimatyczne wyniesie średnio +2,4 stopnia Celsjusza, według raportu ONZ. A perspektywy są mroczne: emisja CO2 do atmosfery nie przestaje rosnąć.

Ocieplenie klimatyczne sprzyja chorobom zakaźnym?

Ocieplenie klimatyczne ma i będzie miało rozliczne konsekwencje, także takie, które nigdy by nam nie przyszły do głowy. Do tej pory słyszeliśmy jedynie o strefach arktycznych, gdzie temperatury biją kolejne rekordy, o oceanach, które są coraz cieplejsze, czy też o jeziorach, występujących z brzegów. Ocieplenie klima... czytaj więcej

Ocieplenie klimatyczne może sprzyjać śpiączce afrykańskiej

Przenoszona przez muchę tse-tse, śpiączka afrykańska, ang. sleeping sickness, może pod koniec tego wieku dotykać kilkadziesiąt milionów ludzi dodatkowo. Zagrożenie to jest związane z ociepleniem klimatycznymi, które będzie sprzyjać geograficznej ekspansji czynnika tej choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy