Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

By-passy ze strusich tętnic?

By-passy ze strusich tętnic?

dodane 2012-12-17 09:50

Operacja wszczepiania by-passów, czyli pomostów aortalno-wieńcowych, to inaczej przeszczep tętnicy w celu zastąpienia oryginalnego zniszczonego naczynia krwionośnego. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj z użyciem fragmentu innego naczynia krwionośnego pobranego od tego samego pacjenta. Jest to więc zabieg dość okaleczający.

Poza tym, zastępcze naczynia krwionośne powinny być długie i wąskie, a w ciele ludzkim niewiele jest rejonów, z których można pobrać odpowiednio długi fragment żyły.

Przykładowo, aby zastąpić tętnicę wieńcową, potrzebne jest 10-centymetrowe naczynie krwionośne, a aby naprawić tętnicę udową, lekarze potrzebują aż 20 centymetrów innej tętnicy.

Naczynia pobierane od zwierząt oraz produkowane z żywicy syntetycznej są w użyciu wyłącznie eksperymentalnym. Jest to spowodowane faktem, iż tego typu „tętnice” łatwo się zatykają i muszą mieć co najmniej 4 mm średnicy, a to sprawia, że są zbyt grube, aby umieszczać je w ciele ludzkim.

Naczynia krwionośne zwierząt zazwyczaj również są zbyt grube i w przypadku ich użycia istnieje bardzo duże ryzyko powstania zakrzepu.

Dlatego też pomysł zespołu naukowego specjalizującego się w inżynierii biomedycznej, którym kierował Tetsuji Yamaoka z Narodowego Centrum Badań Mózgu i Serca w Suita w Japonii, jest tak wyjątkowy.

Japońscy naukowcy jako przedmiot badań wybrali tętnice strusia, ponieważ są one odpowiednio długie i cienkie, a więc łatwo je przeszczepić: mają 2 mm średnicy na 30 cm długości. Co więcej, jak do tej pory udało się ustalić, naczynia krwionośne tego wielkiego nielota są mniej podatne na tworzenie się zakrzepów i bardziej pasują do ludzkiej anatomii.

Operacje przeprowadzone na pięciu świniach, zwierzętach o anatomii bardzo zbliżonej do ludzkiej, zakończyły się sukcesem. Okazało się, że krew w takich przeszczepionych naczyniach krąży bez problemu. Naukowcy nie musieli także dorzucać żadnych czynników hamujących krzepliwość.

Yamaoka powiedział: w obliczu tak interesujących rezultatów planujemy kontynuować badania i przewidujemy rozpoczęcie testów klinicznych za 3 lata.

Nieoczekiwana rola komórek dendrytycznych dla naczyń HEV

Zespół badawczy właśnie wyjaśnił podstawową rolę komórek dendrytycznych w tworzeniu naczyń krwionośnych HEV. Jest to postęp, który z całą pewnością pozwoli na ulepszenie terapii przeciwko nowotworom oraz przewlekłym chorobom zapalnym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów, astma, albo jeszcze choroba Le... czytaj więcej

Objawy choroby Buergera

Choroba Buergera polega na stopniowym zwężeniu lub całkowitym zarastaniu małych i średnich tętnic. Przyczyną schorzenia jest stan zapalny w ścianie tętnic, który przyczynia się do powstania zakrzepów w świetle naczyń. Najczęściej choroba dotyka mężczyzn pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Schorzenie występuje w obrębie ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy