Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Bisfenol A: potencjalny czynnik otyłości?

Bisfenol A: potencjalny czynnik otyłości?

dodane 2012-01-13 08:13

Pewne chińskie badanie, opublikowane najpierw w Journal of Clinic l Endocrinology i przedrukowane w Environmental Health Perspectives , skupiło się na obserwacji związku między obecnością bisfenolu A w moczu a nadwagą.

Podczas gdy obecność potencjalnych czynników zakłócających pracę układu hormonalnego, takich jak bisfenol A, jest coraz bardziej potępiana, naukowcy zapytują się na temat zagrożeń dla zdrowia ludzkiego, które mogą się z tymi substancjami wiązać.

Dlatego też, badacze chińscy również postawili sobie te pytania, na temat potenacjalnego efektu: bisfenol A może być przyczyną otyłości?

Aby dowiedzieć się więcej w tej kwestii, naukowcy chińscy przeprowadzili ankietę pośród 3 390 dorosłych mieszkańców Szanghaju, aby ustalić, czy istnieje czy też nie, związek między obecnością bisfenolu A w organizmie a nadwagą.

Aby badanie to było tak wiarygodne, jak to tylko możliwe, badacze chińscy wzięli pod uwagę pochodzenie społeczne, historię medyczną, ale również styl życia każdej osoby biorącej udział w tym projekcie.

U każdego uczestnika, badacze zmierzyli również poziom glukozy i poziom insuliny we krwi. A w końcu, rezultaty tego badania wykazały, że dla grupy osób w wieku powyżej 40 lat, otyłych i odpornych na insulinę, stężenie bisfenolu A w moczu było wyjątkowo wysokie. Okazało się ono nawet jeszcze większe dla młodszych ludzi.

Jednakże, badanie to nie jest pierwszym, które pochyla się nad tą kwestią: związku bisfenolu A i otyłości. Wiele prac naukowych doszło do przeciwnych wniosków.

Ostatnio, specjaliści oraz władze zdrowotne w wielu krajach przestudiowali dostępną literaturę na ten temat, oraz liczne przeprowadzone do tej pory badania naukowe: stwierdzono na tej podstawie, iż na dzień dzisiejszy nie ma wystarczających dowodów na to, że kontakt z bisfenolem A predysponuje do rozwoju nadwagi i otyłości.

Więcej badań i dowodów potrzebujemy więc, aby uzupełnić te, które zostały otrzymane przez chińskich badaczy. Przypomnijmy, że te rezultaty zostały oparte jedynie na jednej jedynej próbce moczu, dlatego potwierdzenie takiego związku nie jest na razie możliwe.

Otyłość wpływa na możliwość nawrotów raka

W świecie nauki zostało już potwierdzone, że osoby cierpiące na otyłość mają zwiększone ryzyko zachorowania na kilka typów nowotworów. Jednak najnowsze badania, przedstawione w 2014 roku na konferencji naukowej American Society of Clinical Oncology, sugerują, że oprócz tego, otyłość zwiększa szansę nawrotu raka, co tym samym daj... czytaj więcej

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy