Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczne letnie zagrożenie. Objawy poparzenia. Pierwsza pomoc

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczne letnie zagrożenie. Objawy poparzenia. Pierwsza pomoc

dodane 2015-07-31 16:48

O Barszczu Sosnowskiego zrobiło się głośno w Polsce po informacjach na temat śmierci 67-letniej kobiety, która zmarła 19 czerwca 2015 roku na skutek kontaktu z tą rośliną. U poparzonej kobiety doszło do zatrzymania krążenia. Za przyczynę zgonu uznano niewydolność wielonarządową.

Obecnie nie ma Województwa w Polsce, które można uznać za wolne od Barszczu Sosnowskiego. Uruchomiono projekt dofinansowania działań zwalczających rozprzestrzenianie się tej rośliny. Całkowite wyeliminowanie barszczu na danym terenie jest bardzo trudne i wymaga działań minimum pięcioletnich. Wynika to z faktu, że nasiona tej rośliny zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat.

Objawy poparzenia Barszczem Sosnowskiego

Według prof. dr hab. Kazimierza Klimy z Katedry Agrotechniki i Ekologii Rolniczej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, który to Uniwersytet jest partnerem projektu mającego za cel zwalczenie Barszczu Sosnowskiego, groźny może być także kontakt z zapachem rośliny lub nasion. Profesor wymienia objawy, jakie występują w wyniku kontaktu z rośliną. Są to zaczerwienienia, pęcherze i obrzęki na skórze - czyli objawy jak w zwyklym poparzeniu. Za wystąpienie objawów odpowiedzialna jest m.in. furokumaryna, która posiada charakter fotosensibilujący. Substancja ta wywołuje nadwrażliwość naszej skóry na promieniowanie słoneczne. Dlatego ryzyko wystąpienia objawów jest tym większe, im większe jest promieniowanie słoneczne. Niebezpieczne groźne dla naszego zdrowia substancje znajdują się we włoskach pokrywających łodygę i liście.

Pierwsza pomoc w przypadku pojawienia się objawów

Na stronach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie można znaleźć informacje dotyczące pierwszej pomocy, jaką można udzielić sobie w przypadku oparzenia Barszczem Sosnowskiego. Przede wszystkim należy osłonić poparzony fragment ciała przed słońcem. Należy pamiętać, że bezzwłocznie osoba poparzona powinna udać się do lekarza. Przed wizytą może podjąć kroki, które zminimalizują niekorzystne konsekwencje kontaktu z Barszczem Sosnowskiego. Według informacji jakie można znaleźć na stronie internetowej projektu „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego” są to:

  • Zażycie Calcium musujące (300 mg) w tabletkach, jedna tabletka na 4-6 godzin. W sytuacji gdy skóra nie jest uszkodzona (skóra jest ciągła) można zastosować okład z preparatu Altacet 1% (żel lub kompres) lub posmarować skórę preparatem Hydrokortyzon (maść 0,5%).
  • W przypadku braku wymienionych preparatów można zastosować wystudzony okład z naparu sporządzonego z młodych pędów paproci leśnej.
  • W wielu przypadkach długotrwałe stosowanie naparu z paproci usuwa ze skóry charakterystyczne beżowe znamię pojawiające na skórze się miejscu kontaktu z roślinami barszczu.
  • W przypadku gdy w wyniku kontaktu z roślinami barszczu pojawia się rana (skóra jest nieciągła), po odkażeniu (np. wodą utlenioną)  można zastosować Panthenol spray 130 g.

Źródło: http://barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl/

Foto: Hugo.arg, lic. (CC BY-SA 2.5)

Paski znieczulające na poparzenia jamy ustnej?

Co zrobić, aby uniknąć bólu po poparzeniu podniebienia wrzącą herbatą? Wystarczy zażyć jadalne paski, wydzielające środek znieczulający, aby móc dalej jeść w spokoju...   Dla wszystkich łakomczuchów, którzy nie mają cierpliwości poczekać, aż ich pizza, kawa czy zupa wystarczająco ostygną, am... czytaj więcej

Pierwsza szczepionka przeciwko dendze oczekiwana na 2015 rok

Jedynie szczepionka będzie w stanie wyeliminować wirusa odpowiedzialnego za tę „grypę tropikalną”. Badania już się rozpoczęły. W wielu krajach Azji, w dniu 15 marca, obchodzono D-day. Nie ma to nic wspólnego z obchodami kolejnej rocznicy lądowania w Normandii, albowiem D oznacza tutaj „dengę”. Trzy czwarte ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Obniżanie ciśnienia bez leków

Obniżanie ciśnienia bez leków

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności