Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Badanie moczu alternatywą dla cytologii w wykrywaniu raka szyjki macicy

Badanie moczu alternatywą dla cytologii w wykrywaniu raka szyjki macicy

dodane 2014-09-19 12:20

Według najnowszych badań, proste badanie moczu pod kątem wirusa powodującego raka szyjki macicy może oferować mniej inwazyjną i łatwiejszą do zaakceptowania alternatywę dla tradycyjnych badań cytologicznych.

Prewencja niedostępna lub nieprzyjemna

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych drogą płciową - podaje się, że nawet do 80% aktywnych seksualnie kobiet mogło się nim zarazić w którymś momencie swojego życia. Zarażenie jego szczególnie groźnym szczepem może powodować raka szyjki macicy, który według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie zabija około 266 tysięcy kobiet na całym świecie.

Do tej pory większość zgonów na skutek raka szyjki macicy miała miejsce w biedniejszych państwach, gdzie dostęp do tradycyjnych metod prewencji (badań cytologicznych i szczepionek) nie jest powszechnie dostępny. Jednak w tych lepiej rozwiniętych sytuacja również nie wygląda zbyt dobrze – jak twierdzi prof. Henry Kitchener z Uniwersytetu w Manchesterze, w  państwach takich jak np. Wielka Brytania liczba kobiet objętych programem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy spadła w ostatnich latach poniżej 80%. Jako przyczynę podaje się czynniki emocjonalne, takie jak strach czy zażenowanie inwazyjnym badaniem ginekologicznym.

Szukając lepszej metody

Z tych właśnie powodów brytyjscy i hiszpańscy badacze postanowili porównać dokładność nielubianej przez pacjentki i mniej dostępnej cytologii oraz prostszego badania moczu. - Wykrywanie HPV w moczu jest nieinwazyjne, łatwo dostępne i akceptowane przez kobiety oraz mogłoby znacznie zwiększyć liczbę wykonywanych testów – twierdzą badacze. W badaniu, któremu przewodniczyła dr Neha Pathak z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie, poddano analizie 14 badań, w których udział wzięły łącznie 1433 aktywne seksualnie kobiety.

W porównaniu z wynikami badań cytologicznych, badanie moczu miało czułość (proporcję poprawnie zidentyfikowanych wyników pozytywnych) na poziomie 87% i swoistość (proporcję poprawnie zidentyfikowanych wyników negatywnych) 94%. Jeśli chodzi o badania moczu pod kątem szczepu powodującego raka szyjki macicy czułość wynosiła 73%, a swoistość 98%.

Badanie moczu może być więc odrobinę mniej skuteczne od cytologii, jednak warto pamiętać o jego zaletach - jego nieinwazyjność może zachęcić podchodzące niechętnie do tradycyjnych metod kobiety do regularnych badań prewencyjnych, a w słabiej rozwiniętych państwach okazać się remedium na brak infrastruktury i ograniczone zasoby finansowe.

Julia Liszka

Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest nowotworem rozwijającym się w obrębie szyjki macicy. Za rozwój choroby najczęściej odpowiedzialne są wirusy brodawczaka ludzkiego HPV. Rak szyjki macicy z reguły pojawia się u kobiet pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. W pierwszym etapie choroby nie obserwujemy żadnych objawów. Dolegliwości uwidaczniają ... czytaj więcej

Rak szyjki macicy: przełomowe odkrycie

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papilloma Virus), według badania opublikowanego w przeglądzie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), jest odpowiedzialny głównie za raka szyjki macicy, poprzez przytwierdzanie się do jednego szczególnego typu komórek tego organu, powodując rozwó... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy