Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

dodane 2014-12-13 10:12

Lekarze apelują, by pacjenci pamiętali o związkach między piciem alkoholu a rakiem wątroby i innymi chorobami tego organu.

United European Gastroenterology (UEG), organizacja zrzeszająca europejskich gastrologów, popiera drugi światowy tydzień świadomości szkodliwego wpływu alkoholu na organizm (AWARH). UEG wzywa, by pamiętać o związku między nadmierną konsumpcją alkoholu a poważnymi chorobami wątroby, w tym nowotworami. Jak dodają lekarze, rak wątroby zabija w ciągu roku około 746 tysięcy ludzi, co sprawia, że jest drugim w kolejności rakiem pod wzlęgem śmiertelności.

Skutki nadużywania alkoholu

Według badań to w Europie spożywa się najwięcej alkoholu. Statystyki wykazują, że tylko od 1995 roku w Anglii, Szkocji, Walii i Finlandii częstotliwości zachorowania na alkoholową chorobę wątroby wzrosła aż o 120%. Najczęstszym powodem tej choroby jest nadmierne spożywanie alkoholu. Także w tych krajach najczęściej w Europie ludzie popadają na inne choroby wątroby.

Nadużywanie alkoholu wywołuje także straty społeczno-ekonomiczne. Leczenie skutków nadużywania alkoholu to roczny wydatek rzędu 155 milionów dolarów, co znacznie obciąża budżet służby zdrowia.

Rzecznik UEG, profesor Patrizia Burra podkreśla, że należy jak najszybciej opracować metodę walki z alkoholową chorobą wątroby, zwłaszcza, że to jedna z najczęstszych dolegliwości tego organu. - Nadużywanie alkoholu przez młodych ludzi powoduje, że duże nakłady finansowe przeznaczamy na leczenie chorób i dalsze badania. Musimy znaleźć skuteczną metodę leczenia chorób i raka wątroby - dodaje profesor Burra.

Pić odpowiedzialnie

UEG przygotowała spis zasad, które gwarantują bezpieczne spożycie alkoholu i redukują ryzyko rozwoju choroby wątroby:

  • Zrezygnuj z alkoholu przez 2-3 dni w tygodniu, by wątroba mogła się zregenrować.
  • Mężczyźni nie powinni pić więcej, niż 3-4 drinki dziennie i łącznie 21 w tygodniu.
  • Kobiety nie powinny pić więcej, niż 2-3 drinki dziennie i łącznie 14 w tygodniu.
  • Nie lekceważ objawów i szukaj pomocy u lekarza, gdy odczuwasz ból w dolnej części żeber i dokucza ci brak energii i nudności.

Gabriela Będkowska

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności