Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Aktywna pomoc innym uczestnikom spotkań AA to własny sukces w walce z nałogiem

Aktywna pomoc innym uczestnikom spotkań AA to własny sukces w walce z nałogiem

dodane 2012-09-12 09:55

Badanie opublikowane na łamach Substance Abuse pokazuje, że alkoholicy, którzy pomagają innym uczestnikom w terapii 12 kroków, sami pozostają trzeźwi dłużej, a ich obecność na zajęciach jest długoterminowa.

Zespół naukowców z Case Western Reserve University School of Medicine rozpoczął ocenę skuteczności terapii dekadę temu, badając dane ze strony Project MATCH, największej bazy terapii alkoholizmu w USA, sponsorowanej przez Narodowy Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA). 

Dr Maria Pagano wraz ze współpracownikami gromadziła dane do raportu, przypatrując się przez 10 lat owej terapii i wpływie, jaki program wywarł na uczestników spotkań anonimowych alkoholików.

Wyniki dowiodły, że najdłużej pozostają trzeźwi ci, którzy aktywnie pomagają innym przezwyciężyć nałóg.

Ich całkowite spożycie alkoholu było dużo mniejsze niż zwykłych uczestników. Wykazywali również rosnące zainteresowanie problemami innych na każdym z etapów programu, sami pokonali większą ilość „kroków” z sukcesem, a ich obecność na zajęciach była częstsza.

Badanie to jest pierwszym o tak długim zasięgu, jeśli chodzi o walkę z alkoholizmem, i rzuca nowe światło na rolę zaangażowania w spotkania.

Okazuje się, że wystarczy pełnić np. 2-miesięczną funkcję pomocniczo-organizacyjną lub dzielić się własnym doświadczeniem, by pomóc innym się otworzyć.

„Zainteresowanie sprawami innych wyciąga cię z błędnego koła samozaabsorbowania, które jest korzeniem nałogu i powoduje, że czujesz się mocniej związany z programem,” twierdzi dr Pagano.

Następnym tematem badań zespołu naukowców będzie wpływ zaangażowania w grupach nieletnich nadużywających alkoholu.



Objawy alkoholizmu

Nadmierne picie napojów alkoholowych może doprowadzić do alkoholizmu tj. całkowitego uzależnienia od alkoholu. W naszym kraju alkoholizm jest jedną z bardzo poważnych chorób społecznych. Picie alkoholu jest u nas zwyczajem powszechnym i towarzyszy praktycznie każdym okazjom i uroczystościom.... czytaj więcej

Pracoholizm i większe ryzyko alkoholizmu?

Pewne badania przeprowadzone przez badaczy z Nowej Zelandii sugeruje, że młodzi dorośli, którzy pracują całymi dniami, są bardziej podatni na alkoholizm niż inni. Ryzyko to może być nawet aż trzykrotnie większe, według rezultatów opublikowanych w przeglądzie Addiction .... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy