Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Abstynencja i ćwiczenia fizyczne pomocne w odbudowywaniu uszkodzonego alkoholem kośćca

Abstynencja i ćwiczenia fizyczne pomocne w odbudowywaniu uszkodzonego alkoholem kośćca

dodane 2012-09-20 09:38

Jednym ze skutków alkoholizmu jest osteoporoza oraz redukcja gęstości mineralnej kości (BMD). Najnowsze badania, opublikowane na łamach magazynu Alcoholism: Clinical & Experimental Research wskazują, iż wystarczy kilkutygodniowa abstynencja oraz zwiększony wysiłek fizyczny, aby odbudować zniszczone przez alkohol kości.

„Przyczyn BMD u alkoholików jest kilka. Najczęściej występujące to zaniechanie ćwiczeń fizycznych, choroby wątroby, a także bezpośrednie działanie substancji toksycznych na kości” – wyjaśnia Peter Malik, uczony z Medical University Innsbruck w Austrii. „Redukcja gęstości mineralnej kości niesie ze sobą większe ryzyko złamań”.

Sergei Mechtcheriakov, adiunkt na tej samej uczelni, dodaje: „Badania pozwalają lepiej zrozumieć wpływ długotrwałego spożycia alkoholu na organizm. Okazuje się, iż nawet tkanka kostna, uznawana do tej pory za obojętną wobec działania alkoholu, może ulec uszkodzeniu”.

Malik i jego zespół poddali badaniom 53 mężczyzn w wieku od 21 do 50 lat, którzy leczą się w klinice odwykowej. Zanalizowano krew pacjentów, a także wykonano zdjęcia rentgenowskie ich kości.

„Rezultaty wskazują na redukcję BMD u mężczyzn nie cierpiących na chorobę wątroby” – zauważa Malik. „Jednak w miarę upływu czasu stan kośćca u osób wstrzymujących się od picia alkoholu znacznie się poprawia. Co więcej, jeszcze lepsze rezultaty zaobserwowano o mężczyzn, którzy regularnie uprawiają sport”.

Uczeni podkreślają, iż wyniki badań powinny zostać wzięte pod uwagę podczas ustalania planu rehabilitacji osób uzależnionych od alkoholu.

Dodatkowo u pacjentów należy sprawdzać BMD, szczególnie gdy walczą także z innymi uzależnieniami, np. paleniem papierosów.

Jedno nie ulega wątpliwości – poznanie korzyści płynących z odstawienia trunków przyczyni się do opracowania lepszych metod zwalczania alkoholizmu.

Objawy złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego. Poza tym bardziej narażone na wystąpie... czytaj więcej

Lek na osteoporozę spowalnia rekonstrukcję kości

Chociaż kwas zoledronowy spowalnia utratę masy kostnej u chorych na osteoporozę, to również zwiększa poziom biomarkera, który zatrzymuje tworzenie się kości, według ostatnich badań przyjętych do publikacji w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM). Osteoporoza osłabia kości i zwiększa ryzyko złamań. Od... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności