Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

AIDS: nowe leki antyretrowirusowe skuteczne u nosicieli HIV odpornych na inne terapie

AIDS: nowe leki antyretrowirusowe skuteczne u nosicieli HIV odpornych na inne terapie

dodane 2011-10-14 08:24

Badaczom z francuskiego instytutu INSERM udalo się wykazać skuteczność leków antyretrowirusowych, które powstały w ostatnich latach. Skuteczność szczególną, ponieważ u nosicieli wirusa HIV, znajdujących się w sytuacji impasu terapeutycznego. To znaczy, u takich chorych, u których zazwyczaj stosowane leki po prostu nie działają.

Wielki postęp i nadzieja

Jest to bardzo ważne odkrycie. Daje ono bowiem nadzieję wszystkim nosicielom wirusa HIV.

W przeglądzie brytyjskim The Lancet, z datą 10 października 2011 roku, badacze francuscy z INSERM przedstawiają wyniki swoich badań. Udało im się udowodnić skuteczność nowych molekuł antyretrowirusowych u pacjentów, którzy są odporni na inne środki.

W rzeczywistości, już od ponad dwudziestu lat leki antyretrowirusowe są używane w celu zahamowania rozwoju AIDS, czyli choroby wywoływanej wirusem HIV, który należy do rodziny retrowirusów. Leki antyretrowirusowe mają bowiem zdolność hamowania replikacji wirusa HIV w organizmie.

Dzisiaj, istnieje wiele klas tych leków. Ale, na nieszczęście, nie są one skuteczne u wszystkich nosicieli wirusa HIV. 

Badania nad nowymi lekami przeciwko HIV

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, badacze oddali się więc opracowaniu nowych molekuł, w nadziei, iż uda się poprawić zdrowie tych opornych pacjentów. I to właśnie dlatego zespół, którym kierowała pani profesor Dominique Costagliola, dyrektorka jednostki Epidemie, strategie terapeutyczne i wirusologia kliniczna w infekcjach HIV, przy szpitalu Pitié Salpétrière, zdecydował się zainteresować się skutecznością tych nowych molekuł.

Aby tego dokonać, zespół przeanalizował dane zebrane w latach 2000 – 2009, od 2 476 pacjentów leczonych od 1998 roku. Pacjenci ci się znajdowali w sytuacji impasu terapeutycznego i byli leczeni trzema klasami leków anty-HIV: nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (NRTI), nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (NNRTI) oraz inhibitory proteazy (PI).

Molekuły te atakują wszystkie składniki wirusa, które pozwalają mu na replikację.

Redukcja ciężaru wirusowego

W rzeczywistości, przebadani w tym projekcie pacjenci stanowili 3% z 24 grup uczestniczących w badaniu PLATO II. A sam program PLATO II jest częścią europejskiego projektu COHERE (Collaboration of Observational HIV Epidemiological Research Europe). Pozwoliło to zwiększyć siłę badania.

A w końcu, francuscy badacze z INSERM zaobserwowali, że ciężar wirusowy, czyli inaczej mówiąc ilość wirusa we krwi u chorego, stał się praktycznie niewykrywalny dla większej liczby pacjentów. Tak samo, ilość epizodów klinicznych związanych z rozwojem AIDS również zmniejszyła się czterokrotnie.

Te rezultaty pozytywne są przypisywane postępom w medycynie, które dokonały się w ostatnim okresie.

Nowsze, bardziej przyjazne pacjentowi leki


W ciągu dziesięciu lat, lekarstwa stały się łatwiejsze w użyciu, skuteczniejsze, a także lepiej tolerowane przez chorych. Mają one również małą odporność krzyżową z lekami antyretrowirusowymi dyspozycyjnymi kiedyś.

Zespół profesor Dominique Costagliola podkreśla zalety wprowadzenia nowych leków dla walki z AIDS. Choroba ta ma bowiem dotykać dziś ponad 30 000 000 ludzi na całym świecie.

AIDS: leki generyczne ostatniej generacji dla biednych krajów

Jest to wielki krok do przodu w kontroli i leczeniu AIDS. Niedawno, zgoda Gilead-Unitaid została podpisana w Londynie, a celem jest produkcja leków generycznych antyretrowirusowych dla najbiedniejszych krajów. czytaj więcej

HIV i AIDS: starzejący się zarażeni kosztują coraz więcej system zdrowotny

Diagnoza zarażenia wirusem HIV, który jest odpowiedzialny za AIDS, nie jest już w naszych czasach wyrokiem śmierci, jak to kiedyś było. Wielu pacjentów mających HIV i AIDS żyje dziś długo, o wiele dłużej niż dwadzieścia lat temu, dzięki opracowaniu skutecznych leków antyretrowirusowych (wirus HIV należy do rodzin... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy