Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

1/5 populacji dotknięta przez grypę typu A w 2009 roku

1/5 populacji dotknięta przez grypę typu A w 2009 roku

dodane 2013-01-30 09:22

Wirus H1N1, który wywołuje grypę typu A, zainfekował 20-27% populacji 18 państw, w tym Francji. Naukowcy szacują, że aż 1/5 światowej populacji zaraziła się tym wirusem podczas pandemii doprowadzając do około 200 000 zgonów. Zapomnijcie o dżumie i wirusie Ebola.

Jeśli istnieje epidemia, której trzeba się obawiać, jest to grypa. Według badań przeprowadzonych przez OMS w Londynie, epidemia z 2009 roku spowodowana przez wirusa H1N1, dotknęła jedną osobę na pięć w krajach, których dane są dostępne, i zabiła około 200 000 osób na świecie.

Te badania zostały opublikowane 21 stycznia w przeglądzie Influenza and Other Respiratory Viruses.

Badania opierają sie na danych z 18 państw, w tym Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, Chin i Indii, ale naukowcy sądzą, że ich statystyki dotyczą także reszty planety. Pobrano 90 000 próbek krwi, żeby określić liczbę osób zarażonych.

Śmiertelność 0,02%

Najbardziej zagrożoną grupę stanowią dzieci. Doszło aż do 47% infekcji w wieku od 5 do 19 lat. Natomiast w grupie 65-latków zaraziło się jedynie 11% badanych.

Badania nie wskazują, czy kampanie szczepień przeciwko grypie osób starszych odniosły sukces, ale notują za to, że niektórzy z nich byli już dotknięci przez chorobę wcześniej. W związku z tym 14% z nich posiadało już antyciała zdolne do reakcji wobec epidemii H1N1.

Według poprzednich badań tej samej grupy naukowców, epidemia spowodowała 200 000 zgonów, co szacunkowo plasuje czynnik śmiertelności na poziomie 0,02%.

„Znając proporcję populacji zainfekowanej w różnych grupach wiekowych”, jak wyjaśnia Anthony Mounts, lekarz w OMS i autor badań, „oraz proporcję osób zainfekowanych, które nie przeżyły, kierownicy usług zdrowia publicznego będą przygotowani i zdolni do reagowania w przypadku pandemii".

Te informacje pozwolą określić zagrożenie i rozwijać modele matematyczne, w celu lepszego przewidzenia, w jaki sposób epidemia się rozprzestrzenia oraz oszacować możliwości interwencji.


Grypa: dlaczego epidemia jeszcze nie przyszła?

Coroczna epidemia grypy, chyba było coś takiego... W tym roku jednak słowo to straciło sens, albowiem epidemia taka się jeszcze nie pojawiła. Ale, jak ostrzegają specjaliści, nawet jeżeli grypa jest spóźniona w porównaniu do poprzednich lat, to w dalszym ciągu może jeszcze uderzyć. Pozostańmy czujni.... czytaj więcej

Nowy trop w walce z grypą

Grypa jest chorobą dobrze znaną, ale trudną do leczenia. Przede wszystkim dlatego, że liczba szczepów wirusowych jest ogromna. Do tego dochodzi rosnąca odporność drobnoustrojów na leki. Niektórym szczepom bowiem udało się rozwinąć metody obronne pozwalające im na odpieranie ataku leków antywirusowych. Z tego ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy