Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Źródło epidemii cholery pojawiło się w Indiach, stwierdzają badacze koreańscy

Źródło epidemii cholery pojawiło się w Indiach, stwierdzają badacze koreańscy

dodane 2011-09-30 08:16

Badacze koreańscy stwierdzają, iż udało im się określić oryginalny szczep aktualnej epidemii cholery, panoszącej się na dzień dzisiejszy na Haiti. Miała się ona pojawić w Indiach, cztery lata tamu. Odkrycie to być może pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy rozprzestrzeniania się choroby, taką nadzieję mają przynajmniej naukowcy.


Odkrycie badaczy koreańskich

Jest to interesujący ślad, który został zidentyfikowany przez badaczy koreańskich w walce przeciwko cholerze, która zdaje się nie mieć końca, z różnych przyczyn. Choroba ta, wywołana bakterią Vibrio cholerae objawia się gwałtownymi i obfitymi biegunkami, które prowadzą do poważnego odwodnienia, mogącego doprowadzić nawet do śmierci chorego.

Cholera była prawdziwą plagą w XIX wieku, co nie znaczy wcale, że zniknęła zupełnie w naszych czasach. Albowiem, cholera jest przyczyną bardzo ciężkiej infekcji, która panoszy się na Haiti już od końca 2010 roku. Stąd też znaczenie badań.

Dlatego też, z wielką radością powitano fakt, iż badacze z International Vaccine Institute (IVI) w Seulu, w Korei, oznajmili, iż udało im się zidentyfikować prawdziwe źródło aktualnej epidemii cholery.

Co nam zdradza genom bakteryjny?

Aby tego dokonać, badacze musieli przebadać starannie genom odpowiedzialnej bakterii u 154 pacjentów na całym świecie, w ciągu ostatnich czterdziestu lat. W ten sposób, naukowcom udało się „cofnąć” aż do szczepu bakterii, który ukazał się w Indiach.

Ale to nie wszystko, ponieważ badanie to wykazało również, że w latach pięćdziesiątych XX wieku, trzy międzykontynentalne fale skażenia miały miejsce, podczas gdy aż do tej pory naukowcy myśleli, że cholera zawsze była wywoływana szczepami lokalnymi, podkreślił profesor Julian Parkhill z Wellcome Trust Sanger Institute w Cambridge.

Jak podaje International Vaccine Institute, badanie to jest pierwszym na świecie, które łączy analizę genetyczną z pojawieniem się nowych szczepów Vibrio cholerae i z posługiwaniem się specyficznymi zmianami w genomie tych szczepów, w celu wytropienia ewolucji rozprzestrzeniania się cholery.

Rezultaty tego odkrycia, opublikowane w przeglądzie naukowym Nature , mogą pomóc nam w lepszym zrozumieniu rozprzestrzeniania się epidemii cholery na całym świecie. Nie mówiąc już o tym, iż będziemy większe szanse, aby stawić im czoła, jak odnotowuje strona internetowa Bulletins-electroniques.

A jak wygląda sytuacja na Haiti?

Zainteresowanie Haiti znacznie spadło w ostatnim czasie. Na szczęście, odnotowuje się tam znacznie mniej przypadków nowych zarażeń. Jak podaje biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmujące się koordynacją akcji humanitarnych, liczba nowych przypadków cholery spadła o połowę w sierpniu 2011 roku.

Tytułem porównania, w lipcu naliczono aż 40 873 nowych przypadków, natomiast w sierpniu zidentyfikowano „jedynie” 20 093 nowych przypadków cholery, podaje pani Elisabeth Byrs, rzeczniczka biura Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jak podaje sama Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), spadek ten być może zawdzięczamy poprawie warunków sanitarnych. Ale sytuacja w dalszym ciągu jest niepewna.

Niedługo zacznie się pora deszczowa, więc możemy spodziewać się, iż choroba odzyska panowanie,
uprzedza pani Elisabeth Byrs, rzeczniczka biura Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Na Haiti, choroba spowodowała śmierć już 5 500 ludzi od końca 2010 roku.

Cholera: Czy jest śmiertelna? Ostatnie epidemie cholery

W związku z podejrzeniem cholery u holenderskiego turysty, który przebywał na wyspie Kos, greckie władze poinformowały miejscową ludność o zagrożeniu zarażenia cholerą. Podejrzewa się, że cholerę na wyspę mogli przenieść imigranci z Afryki.... czytaj więcej

Haiti: ponad miliard dolarów na wyeliminowanie cholery

Jak podaje Panamerykańska Organizacja Zdrowia, Haiti będzie potrzebowało ponad 1 miliard dolarów na inwestycje w struktury oraz oczyszczanie wody, aby wyeliminować cholerę, która jest odpowiedzialna na 7 000 zgonów w tym kraju.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy