Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wielowodzie w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Wielowodzie w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-02-28 20:29

Wielowodzie oznacza zaburzenie polegające na zbyt dużej ilości płynu owodniowego. Może pojawić się właściwie na każdym etapie ciąży i jest niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla jej  nienarodzonego dziecka. Pierwsze symptomy tego schorzenia zwykle diagnozuje się dopiero w drugiej połowie ciąży.

O wielowodziu mówimy wtedy, gdy w worku owodniowym pojawia się zbyt duża ilość wód płodowych. W prawidłowym przebiegu ciąży ilość płynu owodniowego systematycznie wzrasta, jednak jego objętość w trzecim trymestrze nie powinna przekraczać dwóch litrów. Pierwsze symptomy tego schorzenia zwykle diagnozuje się dopiero w drugiej połowie ciąży.

Przyczyny występowania wielowodzia

Czynniki, które przyczyniają się do powstawania wielowodzia mogą leżeć po stronie matki lub po stronie dziecka. W pierwszym przypadku schorzenie to łączy się z chorobami ciężarnej kobiety -   na wielowodzie szczególnie narażone są pacjentki chore na cukrzycę lub schorzenia nerek. Do wielowodzia może dojść także na skutek powstania konfliktu serologicznego.

Ze strony płodu wielowodzie wywołać może między innymi niedrożność przełyku i dwunastnicy, wady cewy nerwowej, zaburzenia chromosomowe, dystrofia mięśniowa, zaburzenia sercowo-naczyniowe oraz różnego rodzaju wrodzone infekcje. Niestety w ponad 60% przypadków schorzenie to pojawia się z przyczyn całkowicie nieznanych.

Objawy schorzenia

Schorzenie to nie zaskakuje kobiety w ciąży z dnia na dzień – postępuje powoli, jednak zwykle udaje się je zdiagnozować dopiero w drugiej połowie ciąży. Najbardziej charakterystycznym objawem wielowodzia jest zbyt duży rozmiar macicy. Ciężarna zwykle jest w stanie ocenić, że jej brzuch jest zbyt duży w stosunku do rozmiaru dziecka i wieku ciąży.

Pacjentka może skarżyć się także na bolesne napięcie brzucha oraz na jego nadmierną twardość. Często obserwuje się także zbyt dużą ruchliwość płodu oraz trudności w oddychaniu. Ponadto podczas rutynowego badania lekarz ginekolog może mieć problemy z prawidłowym odczytaniem tętna dziecka.

Wielowodzie jest niebezpieczne dla matki i jej dziecka!


Schorzenie to może znacznie osłabiać macicę, ponieważ nadmiar płynu owodniowego powoduje jej zbyt duże rozciągnięcie. Może to skutkować osłabieniem skurczy porodowych, co prowadzi do komplikacji podczas porodu i trudności w urodzeniu dziecka. Ponadto nadmiernie rozciągnięta macica może nie być w stanie odpowiednio skurczyć się po porodzie, w rezultacie czego może dojść do licznych krwotoków.

W trakcie porodu wielowodzie może spowodować wiele powikłań, takich jak nieprawidłowe wstawienie się główki dziecka do kanału rodnego lub wypadnięcie pępowiny. W niektórych przypadkach schorzenie to może doprowadzić także do przedwczesnego odklejenia łożyska, przedwczesnego porodu oraz niedotlenienia wewnątrzmacicznego nienarodzonego dziecka.

USG postawi diagnozę!


Diagnozy tego schorzenia dokonuje się na podstawie badania ultrasonograficznego (USG). Dobór leczenia zależy w dużym stopniu od tego, jak szybko następuje przyrost wód płodowych. Jeśli następuje to bardzo szybko, można wykonać tak zwaną amnioredukcję, która polega na nakłuciu pęcherza płodowego i delikatnym odciągnięciu nadmiaru płynu owodniowego. Zabieg taki powinien być wykonywany przy jednoczesnej stałej kontroli płodu za pomocą aparatu USG.

Jeżeli wielowodzie nie jest nasilone i nie postępuje wyjątkowo szybko, nie jest potrzebna interwencja lekarska oraz leczenie. W takim wypadku zaleca się ciężarnej tylko odpowiednią dawkę odpoczynku i prowadzenie do porodu spokojnego trybu życia. Jednak w każdym przypadku chora powinna pozostawać pod stałą opieką lekarską.

Gdy schorzenie to zostanie zdiagnozowane pod koniec trwania ciąży, lekarz może zdecydować o wywołaniu wcześniejszego porodu. Może zalecić także cesarskie cięcie, jeżeli są przeciwwskazania do porodu siłami natury.

Wielowodzie to schorzenie niebezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i dla jej nienarodzonego dziecka. Na szczęście jest bardzo rzadkie – dotyczy tylko około 2% wszystkich ciąż. Regularnie przeprowadzane badania ultrasonograficzne pomogą odpowiednio wcześnie wykryć wszystkie nieprawidłowości i zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Autor: Edyta Zawora

Objawy ciąży rzekomej

Ciąża rzekoma jest to zaburzenie psychiczne u kobiet, które mimo, iż nie są w ciąży, mają objawy, które mogłyby sugerować, że urodzą dziecko. czytaj więcej

Objawy małowodzia

Małowodzie jest schorzeniem, które występuje wówczas, gdy wody w płynie owodniowym jest za mało. Jest to przede wszystkim bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, gdyż jak wiadomo płyn owodniowy pełni rolę ochronną. czytaj więcej

Zobacz tagi:  ciąża, wielowodzie

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy