Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Szklanka czerwonego wina do walki z rakiem piersi?

Szklanka czerwonego wina do walki z rakiem piersi?

dodane 2011-10-10 08:39

Według ostatniego badania, które okazało się w przeglądzie FASEB, pewna substancja zawarta w czerwonym winie może pomóc w walce z rakiem piersi. Znana pod nazwą rezweratrol, molekuła ta nie dopuszcza do rozwoju komórek nowotworowych. Jej działanie polega na blokowaniu estrogenów.

Dobre wieści dla amatorów czerwonego wina

Badanie to na pewno zachwyci wielką liczbę miłośników czerwonego wina. Albowiem, udowodniono już wielokrotnie, w wielu badaniach, korzystne działanie czerwonego wina na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. A teraz, odkrycie włoskich i amerykańskich badaczy dokłada kolejną cegiełkę.

Czerwone wino ma bowiem być skuteczne w walce z rakiem piersi. A bardziej dokładnie  - substancja w nim zawarta, substancja znajdująca się w skórce czarnych winogron, znana pod nazwą rezweratrolu, ma być kluczem do całego mechanizmu.

Zalety rezweratrolu

Kilka lat temu, badania wykazały, że molekuła ta ma zdolności chronienia myszy laboratoryjnych przed cukrzycą i otyłością. Mechanizm ochronny polegał na aktywowaniu pewnej proteiny w organizmie.

W świetle tych rezultatów, badacze zdecydowali się kontynuować swoje prace badawcze. Celem było dowiedzenie się, czy substancja ta też może mieć inne zalety. Aby tego dokonać, badacze posłużyli się wieloma typami komórek raka piersi. A na tych komórkach przetestowali działanie molekuły pochodzącej z winogron.

Porównując wzrost różnych komórek, badacze stwierdzili, że te, które były potraktowane rezweratrolem, były rozwinięte w znacznie mniejszym stopniu. A w szczególności, kiedy były bogate w hormonalne receptory estrogenów.

Według dodatkowych przeprowadzonych doświadczeń, okazało się, iż rezweratrol miał tę właściwość, iż drastycznie ograniczał ilość estrogenów. A brak tych hormonów nie pozwala komórkom nowotworowym rosnąć.

Doktor Sebastiano Ando, z wydziału farmacji na uniwersytecie w Kalabrii w Italii, tak wyjaśnia znaczenie tych rezulatów: rezweratrol jest potencjalnym narzędziem farmakologicznym, które zasługuje, aby je przebadać, zwłaszcza wtedy, kiedy rak piersi staje się odporny na terapię hormonalną.

Odkrycie, do którego należy podejść z umiarkowanym entuzjazmem

Jednocześnie, Gerald Weissmann, redaktor naczelny przeglądu FASEB, który opublikował to badanie, przestrzega przed ewentualnymi nadużyciami.

Co prawda, odkrycie to jest ekscytujące, mówi specjalista, zwłaszcza dla wielbicieli czerwonego wina. Nie można jednakże w żadnym wypadku mówić, że ludzie powinni pić czerwone wino albo zażywać suplementy z rezweratrolu w celu leczenia raka piersi. To oznacza tylko tyle, że badacze jeszcze nie skończyli odsłaniać sekretów dobergo zdrowia, jakie kryją się w produktach naturalnych, takich jak czerwone wino.

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy