Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Choroba Bechterewa - przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Bechterewa - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-03-02 18:28

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, nazywane również chorobą Bechterewa jest przewlekłą dolegliwością reumatyczną obejmującą stawy biodrowo-krzyżowe, barkowe, kręgosłupa oraz tkanki przykręgosłupowe. Proces zapalny nie jest destrukcyjny, natomiast powoduje kłopotliwe usztywnienie stawów i niewydolność ruchową.

Schorzenie Becheterewa najczęściej  postępuje bardzo powoli i nie objawia się w sposób wyraźny, dlatego też diagnozuje się je dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Dolegliwość ta rozpoczyna się mniej więcej w trzeciej – czwartej dekadzie życia i z niewyjaśnionych przyczyn  dotyka na ogół mężczyzn.

Niekiedy we wczesnej lub średniej zaawansowanej postaci zatrzymuje się, a jej wyleczenie staje się niemożliwe. Jednak większość chorych osiąga, prędzej czy później, stadium końcowe. Rozwój choroby można na pewien czas przyhamować, jednak na dłuższą metę nie daje się jej całkowicie zatrzymać.

Czy znane są przyczyny?

Dokładne powody rozwoju choroby nie są znane, jednak uważa się, że duże znaczenie mają uwarunkowanie genetyczne. Pod uwagę bierze się również oddziaływanie procesu autoimmunizacyjnego jako odpowiedź układu odpornościowego na własne antygeny oraz różnego rodzaju zakażenia.

Wówczas czynniki zakaźne powoduję reakcję autoagresji na antygeny chrząstki stawowej. Za jedną z przyczyn uważa się także mikrourazy, które wcześniej mogły doprowadzić do zapalenia przyczepów ścięgnistych mięśni.

Przebieg choroby Bechterewa


Ta reumatyczna choroba atakuje małe stawy kręgowe oraz obszar między stawami a kręgami. Cały proces rozpoczyna się od wytworzenia nacieku zapalnego, który później ulega włóknieniu i kostnieniu, co w efekcie prowadzi do ograniczenia ruchomości. Pierwsze dolegliwości dotyczą dolnego odcinka kręgosłupa, obejmując stawy krzyżowo-biodrowe. Następnie proces postępuje atakując kręgi lędźwiowe, piersiowe i szyjne.

W tych miejscach zaczyna się rozwój stanu zapalnego, który dotyczy przyczepów mięśni. Zmiany obserwuje się również w błonie maziowej stawów oraz w zewnętrznej części pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Proces zapalny w późniejszym stadium obejmuje również górne odcinki kręgosłupa (stawy żebrowo-mostkowe, żebrowo-poprzeczne, i żebrowo-kręgowe). Postępujące zapalanie powoduje, że kręgi ulegają zdeformowaniu i zniszczeniu, doprowadzając w końcu do ich załamania i tworzenia się garbu.

Jakie są objawy?

Początkowo objawy schorzenia się niejasne. We wczesnym etapie choroby pojawiają się gorączka, ogólne osłabienie oraz znaczna utrata masy ciała. Jednak te bardziej specyficzne dolegliwości  objawiają się dopiero po pewnym czasie. Należą do nich przede wszystkim nerwobóle i bóle pięt.

Następnie odczuwa się bóle reumatyczne występujące na wszystkich obszarach ciała, które pojawiają się nagle i wkrótce ustępują. Typowy jest również ból odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa trwający mniej więcej 3 miesiące, który promieniuje do pachwin, pośladków oraz stawów kolanowych. Objawy są nasilone zwłaszcza w godzinach nocnych, charakterystyczne jest również ich ustępowanie, zwłaszcza po ćwiczeniach fizycznych.

Jeżeli zaś zapalenie obejmuje odcinek piersiowy, odczuwa się nasilony ból podczas oddychania, ktory może doprowadzić do zmniejszenia się rozszerzalność klatki piersiowej, a tym samym do słabej wentylacji płuc. Zajęcie odcinka szyjnego może prowadzić do jego całkowitego unieruchomienia ze skłonnością do złamań z poważnymi konsekwencjami neurologicznymi (porażenie kończyn).

Przy bardziej zaawansowanej postaci choroby pojawiają się bóle w obrębie barków i grzbietu albo w krzyżu. Nierzadko choroba diagnozowana jest dopiero na tym etapie. W stadium końcowym kręgosłup sztywnieje, kostnieje i wygina się, co sprawia, że pacjenci mają charakterystyczną sylwetkę przygarbionego starca. W bardzo ciężkich przypadkach skostnienie obejmuje kolejne partie ciała, takie jak stawy obwodowe, biodrowe i barkowe, co rzecz jasna w dużym stopniu upośledza ich ruchomość i prowadzi do trwałego kalectwa.

Zmiany pozastawowe w przebiegu choroby

Typowe są również zmiany, które w przebiegu procesu zapalnego dotykają również inne narządy ciała. Przede wszystkim wymienia się zapalenie tęczówki oka, które może wystąpić po latach trwania choroby. Oprócz tego bardzo możliwe jest pogorszenie lub całkowita utrata wzroku.

W wyniku choroby pojawiają się również nieprawidłowości w układzie krążenia, takie jak niedomykalność zastawki aortalnej czy zaburzenia w układzie przewodzącym serca. Oprócz wymienionych, wyróżnia się także choroby nerek i układu moczowo – płciowego, wrzody żołądkowe i dwunastnicy oraz problemy układu oddechowego związane z ograniczeniem ruchomości klatki piersiowej, pogorszeniem wentylacji płuc oraz ze skłonnościami do infekcji.

Diagnostyka i leczenie

Najważniejszym czynnikiem diagnozy jest wykonanie badań RTG z oceną nasilenia zmian. Wykonuje się również badania laboratoryjne krwi, moczu i płynu stawowego. Widoczny w badaniu RTG obraz tzw. „kija bambusowego” świadczy o całkowitym zrośnięciu się kręgosłupa.

Podstawą leczenia jest wprowadzenie odpowiedniego stylu życia (wolnego od obciążeń kręgosłupa) oraz rehabilitacji ruchowej. Zalecane jest również leczenie uzdrowiskowe, w którym stosuje się kąpiele siarczkowo – siarkowodorowe. Natomiast w warunkach domowych może wykorzystywać leki przeciwreumatyczne na bazie wód siarczkowych (np. maść borowinowa czy reumogel).

Oprócz  tego, podczas nasilenia choroby, przydatne są również delikatne masaże grzbietu i mięśni przykręgosłupowych, ze szczególnym uwzględnieniem okolic około – łopatkowych. W podostrym stadium pomocne są masaże oraz rozcieranie karku i obręczy barkowej, a w szczególności przyczepy mięśni karku do potylicy.

Początek choroby jest trudny do zauważenia, a objawy narastają stopniowo. Ważne jest odpowiednio wczesna diagnoza, dlatego jeśli zaobserwujemy u siebie typowe symptomy procesu zapalnego, powinniśmy jak najszybciej ustalić, co je powoduje aby potwierdzić bądź wykluczyć istnienie choroby Bechterewa.

Autor: Alicja Dusza

Objawy choroby zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Choroba zwyrodnienia stawów kręgosłupa dotyka stawów znajdujących się pomiędzy wyrostkami stawowymi kręgów. Jest ona spowodowana urazami mechanicznymi jaki i zdarzeniami biologicznymi. Choroba ta obejmuje tkanki stawu doprowadzając do zmian komórek macierzystych.... czytaj więcej

Objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to uciążliwe schorzenie, które wpływa na jakość naszego życia. Dotyka szczególnie osób starszych, choć i ludzie młodzi mogą cierpieć z jej powodu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy