Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Żywienie w ciąży

Żywienie w ciąży

dodane 2019-02-27 14:22

W ciąży należy jeść za dwóch" - to słynne powiedzenie nie do końca jest prawidłowe. Owszem w tym okresie powinnyśmy szczególną uwagę zwrócić na prawidłowy sposób odżywiania się, jednakże to nie oznacza, że należy jeść za siebie i dodatkowo za dziecko. Jak zatem powinna wyglądać dieta przyszłej mamy?

Jeść więcej?

W czasie ciąży musimy odżywiać nie tylko nasze ciało, ale także organizm naszego maluszka. Nie oznacza to oczywiście, że możemy bezkarnie objadać się wszystkim na co mamy ochotę – to nie jest dobre dla dziecka.

W ciąży zapotrzebowanie na kalorie wzrasta o ok. 300kcal na dobę, czyli wcale nie o aż tak dużo. To równoważność np. małego kawałka sernika do kawy!

Zmień nawyki – jedz często, ale w małych porcjach

Ta zmiana jest dobra nie tylko dla kobiet w ciąży. Udowodniono, iż nasz organizm lepiej radzi sobie z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych, gdy dostarczamy mu je w mniejszych porcjach, niż gdy spożywamy wszystko w jednym obfitym posiłku.

Najlepszymn rozwiązaniem jest spożywanie 5-6 posiłków każdego dnia, w regularnych odcinkach czasowych. Przerwy między posiłkami nie powinny być zbyt duże, ponieważ pojawić mogą się wtedy bóle głowy, zasłabnięcia, a nawet omdlenia.

Bardzo ważne jest spożywanie śniadania, które stabilizuje poziom cukru oraz  pobudza metabolizm do pracy.

Liczy się jakość posiłków i urozmaicenie!

W tym okresie powinnaś szczególnie dbać o jakość produktów, które spożywasz. Muszą być one świeże. Najlepiej, gdy pochodzą ze sprawdzonego źródła, z ekologicznych upraw, czy hodowli.

Dieta przyszłej mamy powinna być złożona ze wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie można rezygnować z żadnych istotnych elementów. Dlatego wszelkie diety, polegające na rezygnacji np. z węglowodanów, czy tłuszczów są kategorycznie zabronione.

Co jeść?

Warzywa i owoce

Przede wszystkim warto pamiętać o świeżych owocach i warzywach. Najlepiej tych sezonowych, z ekologicznych upraw. Zapewniają one codzienną porcje witamin i składników mineralnych. Szczególnie polecane są zielone warzywa np. brokuły, szpinak, brukselka – są świetnym źródłem kwasu foliowego, którego niedobór może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Produkty zbożowe

Pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, ryż, płatki owsiane, otręby – są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, witamin z grupy B oraz magnezu, żelaza i cynku.

Produkty mleczne

Mleko, sery, jogurty – nie tylko dostarczają białka, lecz są również źródłem wapnia, niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości.

Ryby

Są szczególnie polecane kobietom w ciąży. Dostarczaja NNKT, czyli niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasów omega-3, które wzmacniają system odpornościowy nienarodzonych dzieci. Liczne badania udowodniły, że dzieci, których matki zażywały kwasy omega-3 w czasie ciąży, cieszyły się lepszym zdrowiem od pozostałych dzieci. Należy spożywać ok. 350g ryb i owoców morza tygodniowo. Do najbardziej zalecanych należą: łosoś, mintaj, sum oraz krewetki i tuńczyk.

Mięso

Wybieraj tylko to chude, np. kurczaka, indyka. Unikać należy wszelkich podrobów, parówek, czy innych tłustych wędlin, które nie wnoszą nic wartościowego do naszego organizmu.

A z czego lepiej zrezygnować?

W czasie ciąży kobieta powinna ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować ze swojej diety używki oraz potrawy, których działanie nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Należą do nich:

alkohol – spożywanie alkoholu, nawet w bardzo małych dawkach może powodować uszkodzenia mózgu i układu nerwowego dziecka oraz spowolnić jego rozwój intelektualny,

papierosy – podobnie jak alkohol przyczyniają się do powstania wad rozwojowych płodu,

potrawy tłuste i smażone – obciążają nadmiernie żołądek,

surowe mięso i ryby – mogą zawierać groźne dla zdrowia bakterie,

surowe jaja – mogą być źródłem salmonelli.


Ciąża to bardzo szczególny okres, w którym musimy szczególnie dbać o swój zdrowy styl życia. Pamiętajmy, iż dzięki temu nasza pociecha cieszyć się będzie zdrowiem i prawidłowym rozwojem.

Autor: Edyta Zawora

Dieta bogata w białko może zwiększać ryzyko choroby nerek

Diety o wysokiej zawartości białka, takie jak diety Dukana są obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnych diet z liczeniem kalorii. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii pokazali w testach na szczurach, że dieta bogata w białko zwiększa ryzyko kamieni nerkowych i innych chorób nerek.... czytaj więcej

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.... czytaj więcej

Zobacz tagi:  ciąża, ciąża a dieta

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy