Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Życie z marskością wątroby: Wątroba a filozofia Wschodu. Zapobieganie

Życie z marskością wątroby: Wątroba a filozofia Wschodu. Zapobieganie

dodane 2019-04-10 21:44

Marskość wątroby to innymi słowy zastąpienie uszkodzonych komórek wątrobowych przez tkankę bliznowatą. Tkanka ta blokuje przewód wątrobowy, tym samym upośledzając jej ukrwienie. Na Zachodzie króluje pogląd, że jedną z głównych przyczyn marskości wątroby jest alkoholizm, jednak w skali całego świata na szczycie znajduje się niedożywienie połączone z zapaleniem wątroby. Mniej znane przyczyny to zażywanie dużej ilości lekarstw oraz niewydolność krążenia.

Wątroba jako narząd

Wątroba jest niesamowitym narządem. Dopiero wtedy gdy przestaje działać w 80 %, odbija się to na funkcjonowaniu organizmu. O tej zasadzie powinni pamiętać terapeuci stosujący kompletne leczenie, ponieważ medycyna nie jest w stanie zapobiec dalszemu rozwojowi wcześniej powstałej marskości. Ułatwienie komórkom wątrobowym pracy na najwyższych obrotach sprzyja zarówno zdrowiu, jak i długowieczności.

Rozpoznanie marskości wątroby

Rozpoznanie marskości wystawia się na podstawie biopsji wątroby, którą zwykle wykonuje się po stwierdzeniu niepokojących wyników testów wątrobowych. Jeśli zauważamy takie objawy jak nienaturalne zmęczenie, żółtaczka, zaburzenie trawienia, nudności i wymioty jest to znak do przeprowadzenia badań.

Jak postępować, gdy rozpozna się marskość wątroby?

W przypadku choroby konieczne jest odstawienie wszystkich nawyków, które mogą uszkodzić wątrobę, a więc np. spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, palenie tytoniu, nieprawidłowe odżywianie się oraz zminimalizować stres. Korzystne działanie natomiast ma magnez, cynk oraz witamina B complex; dawki tych preparatów powinny być ówcześnie zalecone przez specjalistów. Ponieważ wątroba jest główna fabryką chemiczną organizmu, zbyt duże dawki niezbędnych skądinąd substancji mogą być przyczyną przeciążenia zdrowych komórek wątrobowych. Jeżeli lekarz zaleci metody naturalne, można zażywać beta-karoten - bardziej godny polecenia niż witamina A.

Filozofia Wschodu o wątrobie

Warto pamiętać, że zgodnie z filozofią Wschodu - wątroba związana jest z niezdecydowaniem i drażliwością. U osób z silnie rozwiniętą marskością wątroby uczucia te narastają , dlatego też należy walczyć z nimi, zgłaszając się do psychologa. Metody odtruwania organizmu przynoszą wyraźne korzyści, w związku z czym powinny być regularnie stosowane.

Marskość wątroby - co na to homeopatia?

W zależności od budowy ciała podaje się środki homeopatyczne, wśród których warto wymienić Berberis vulgaris, Natrium sulphuricum oraz Lycopodium.

Jak nie doprowadzić do choroby?

Istnieje wiele skutecznych metod zapobiegania marskości wątroby. Przede wszystkim należy zapoznać się ze szczepieniem przeciwko WZW B. W Polsce obecnie szczepienie to przeprowadza się na wszystkich noworodkach i dzieciach w wieku 14 lat. Mimo wszystko należy uważać na przypadkowe kontakty seksualne, tatuaże oraz akupunkturę. Osoby z rozpoznanym wirusowym zapaleniem wątroby lub inną infekcją tego narządu powinny znajdować się pod stałą opieką medyczną.

Alkohol a marskość wątroby

Należy pamiętać, że spożywanie nadmiernej ilości alkoholu przez dłuższy okres czasu (kilka lat), jest prostą drogą do marskości wątroby. Osoby często spożywające alkohol powinny przebadać stan swojej wątroby. W celu zbadania stanu tego organu należy przeprowadzić badanie biochemiczne krwi, nazywane próbami wątrobowymi, które mają za zadanie ocenić aktywność enzymów produkowanych w komórkach wątrobowych.

Autor: Martyna Czerwińska

Rysunek: Natalia Groń

Konsumpcja kawy związana z mniejszym ryzykiem choroby wątroby

Naukowcy amerykańscy z Mayo Clinic odkryli, że konsumpcja kawy wiąże się z redukcją ryzyka zachorowania na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. PSC, primary sclerosing cholangitis). PSC to choroba autoimmunologiczna wątroby. Badania zaprezentowano na spotkaniu naukowym Digestive Disease Week 2013 w Orlando... czytaj więcej

Objawy alkoholowych chorób wątroby

W razie wystąpienia objawów należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeżeli odczuwa się bardzo silną potrzebę picia alkoholu, można zgłosić się do poradni leczenia uzależnień.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy