Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zmiany w naczyniach krwionośnych matki mogą prowadzić do schizofrenii u potomstwa

Zmiany w naczyniach krwionośnych matki mogą prowadzić do schizofrenii u potomstwa

dodane 2014-07-12 21:52

Stany zapalne w ciele matki, sygnalizowane przez białka c-reaktywne, nazywane również biomarkerami zapalnymi, wydają się być powiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na schizofrenię u dziecka.

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia oraz Instytutu Psychiatrii w Nowym Jorku opublikowali swoje badania pod tytułem: „Podwyższone stężenie białek c-reaktywnych u matek, a zwiększone ryzyko schizofrenii u potomstwa”.

Badacze ze wspomnianego Uniwersytetu, wraz z naukowcami z Finlandii, przeprowadzili analizę danych z Fińskiego Prenatalnego Badania Schizofrenii, w strategii porównań podłużnych. Jest to typ badań, który pozwala obserwować te same osoby wielokrotnie, na przestrzeni wielu lat. Testom poddano 777 matek dzieci cierpiących na schizofrenię. Następnie ich poziom białek C-reaktywnych porównano z grupą kontrolną 777 matek zdrowych dzieci.

Okazało się, że zwiększone stężenia białka C-reaktywnego u matki było rzeczywiście związane z rozwojem schizofrenii u potomstwa i pozostało znaczące, nawet po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających wyniki, takich jak historia rodzinnych zaburzeń psychiatrycznych, rodzaj ciąży (mnoga/pojedyncza), miejsce urodzenia, czy status socjo-ekonomiczny matki. Dla każdego 1 mg / l białka C-reaktywnego więcej, ryzyko schizofrenii wzrasta o 28%.

- Nie jest to pierwszy raz, gdy badania wskazują, że infekcja lub zapalenie podczas ciąży może zwiększyć ryzyko schizofrenii u potomstwa. - powiedział Alan Brown, profesor epidemiologii i psychiatra. Jak wykazano we wcześniejszych badaniach, stany zapalne wpływają na rozwój mózgu, a schizofrenia należy do zaburzeń neurorozwojowych. Najnowsze badanie potwierdziło zatem istotny związek między stanami zapalnymi a schizofrenią, co może pomóc lepiej zrozumieć mechanizmy biologiczne, które prowadzą do powstania tego zaburzenia. Co więcej, wyniki te mogą sugerować, że zapobieganie infekcjom ma szansę zmniejszyć ryzyko wystąpienia schizofrenii w przyszłości.

Anna Migdał

Schizofrenia zaczyna się już w łonie matki

Naukowcom z Salk Institute pod okiem profesora Freda H. Gage'a w Kalifornii udało się wykazać, że - zgodnie z wcześniejszymi teoriami - sposób zachowania komórek macierzystych ma wpływ na późniejsze etapy rozwoju schizofrenii już w fazie płodowej.... czytaj więcej

Czy układ odpornościowy przyczynia się do rozwoju schizofrenii?

Schizofrenia to z punktu widzenia medycyny jedno z najbardziej skomplikowanych zaburzeń psychicznych. Diagnoza choroby jest niemożliwa za pomocą badań laboratoryjnych, lecz jedynie po przeprowadzeniu wywiadu oraz obserwacji zachowań. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy