Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zidentyfikowano białko, które przyczynia się do rozwoju raka okrężnicy

Zidentyfikowano białko, które przyczynia się do rozwoju raka okrężnicy

dodane 2014-04-19 10:01

Proteina, która do tej pory była słabo znana, PLAC8, okazuje się odgrywać istotną rolę w procesie rozprzestrzeniania się i przerzutów nowotworu odbytnicy i okrężnicy.

Najnowsze badania, prowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis i z Vanderbilt University Medical Center w Nashville, ujawniają, że białko to aktywuje zdrowe komórki wyściełające okrężnicę do mutacji sprzyjającej przenoszeniu się raka.

Badania rozpoczęły się na Uniwersytecie Vanderbilt i tam profesor Robert Coffey i jego grupa rozwijali metody hodowania komórek rakowych okrężnicy w trzech wymiarach, a nie w dwóch jak standardowo odbywało się to dotychczas.

Kiedy zdołano opanować technikę hodowli w trzech wymiarach, odkryto, że komórki rakowe przyjmują jeden z dwóch kształtów: puste w środku kuleczki lub kolczaste grudki z odstającymi ostro fragmentami. Następnie, po wstrzyknięciu tych dwóch typów komórek rakowych myszom, zaobserwowano, że komórki o postaci kolczastej uformowały agresywne guzy, które wykazywały dużą zdolność do rozprzestrzeniania się.

Wysoki poziom PAC8 wywołuje podobny efekt co zmutowane E-kadheryny

Defekty wzrostu spowodowane dużą ilością protein PAC8 są podobne do skutków działania zmutowanych protein adhezyjnych, odpowiedzialnych za przyleganie do siebie komórek nabłonka, zwanych E-kadherynami.

E-kadheryny występują na zewnętrznej powierzchni komórek - ich nadmiar albo niedostatek wpływa bezpośrednio na zdolność przemieszczania się komórek. Białka te są również ważne dla prawidłowego utrzymania nabłonka wyściełającego organy, w tym jelita. Przy niedoborze tych protein nabłonek transformuje się w tkankę zwaną mezenchymą, w której komórki są luźniej rozłożone i otoczone substancją międzykomórkową.

Podczas procesu przemiany nabłonka w mezenchymę, tkanka wyściełająca jelito traci zdolność blokowania komórek przed swobodną migracją. Taki stan jest normalny w fazie rozwoju organizmu, kiedy komórki muszą się przemieszczać, by budować nowe tkanki i organy, ale w sytuacji gdy mamy do czynienia ze złośliwym guzem, nie byłoby wskazane, żeby jego komórki mogły poruszać się po całym ciele i tworzyć nowe guzy w dowolnym miejscu.

Proteina PAC8 może regulować E-kadheryny - duża liczba białek PAC8 powoduje spadek stężenia Ekadheryn, co skutkuje groźnymi, anormalnymi migracjami komórek w organizmie.

Stwierdzono nadwyżki PAC8 w guzach okrężnicy

W kluczowym etapie badań, powrócono do analizy ludzkich tkanek i wpływu protein PAC8 na rozwój nowotworu okrężnicy. Odnaleziono wiele struktur o cechach charakterystycznych dla przemiany nabłonka w mezenchymę, pod wpływem dużej ilości PAC8.

Naukowcy sugerują, że białka PAC8 powinny być nowym celem dla leków przeciwnowotworowych - na przykład blokując ich działanie. Jednak główna wartość tych badań leży w możliwości prognozowania rozwoju nowotworu - guzy z wysokim poziomem protein PAC8 najprawdopodobniej będą najbardziej agresywne.

Objawy rozdęcia okrężnicy

Ostre rozdęcie okrężnicy jest powikłaniem innych chorób. Należą do nich między innymi wrzodziejące zapalenie jelita grubego i rzekomobłoniaste zapalenie jelita. Choroby te są przewlekłymi swoistymi zapaleniami jelita. czytaj więcej

Objawy raka odbytnicy

Rak odbytnicy należy do grupy nowotworów jelita grubego. Najczęściej pojawia się po 50 roku życia. Stosunkowo częściej spotykany jest u mężczyzn niż u kobiet. Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania, tj. palenie papierosów, niezdrowa dieta, rak jelita w rodzinie, itd. Objawy choroby zal... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy