Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zgaga zdarza się coraz częściej

Zgaga zdarza się coraz częściej

dodane 2012-01-09 07:50

Przypadki zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są coraz częstsze. A ta progresja jest związana ze wzrostem poziomu otyłości. Takie fakty wynikają z badania przeprowadzonego przez badaczy z centrum HUNT w Levanger, w Norwegii.

Badacze obserwowali 29 610 osób przez jedenaście lat średnio, w okresie od 1995 do 2009 roku. Uczestnicy mieli zidentyfikować w jakim stopniu cierpieli z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dodatkowo, poproszono ich również o sprecyzowanie jakich leków antyrefluksowych używali, aby ulżyć sobie w dolegliwościach.

Uzyskane liczby pokazują, że między początkiem i końcem badania, proporcja osób cierpiących z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego przynajmniej raz w tygodniu przeszła z 11,6% do 17,1%. A to odpowiada wzrostowi o 47%.

Proporcja osób, które cierpią z powodu ciężkiego refluksu żołądkowo-przełykowego natomiast wzrosła o 24%, przechodząc z 5,4% do 6,7%. Ten wzrost, jak stwierdzają autorzy badania, można częściowo wyjaśnić wzrostem poziomu nadwagi i otyłości.

Refluks żołądkowo-przełykowy charakteryzuje się powrotem części zawartości żołądka do przełyku. Żołądek produkuje kwasy mające trawić produkty spożywcze. Kiedy soki żołądkowe podchodzą do przełyku, osoba, której się to zdarza, odczuwa intensywne pieczenie, ponieważ ta część przewodu pokarmowego nie jest stworzona do odpierania ataków soków żołądkowych.

Rezultaty tych prac zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Gut.

Leki przeciwko otyłości wymagają badań w kierunku ryzyka dla serca

Jak stwierdziły amerykańskie władze zdrowotne, niezbędne są badania nad nowymi lekami przeciwko otyłości, które sprawdzą, czy leki te nie zagrażają zdrowiu serca. Będzie to dodatkowym wymogiem dla producentów tego typu leków, którzy starają się o zatwierdzenie swoich produktów przez amerykańską agen... czytaj więcej

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Choroba refluksowa polega na zbyt wczesnym zarzucaniu zawartości znajdującej się w żołądku i dwunastnicy w kierunku przełyku. Do głównych przyczyn schorzenia zaliczyć można niewydolność zwieracza przełyku. Pojawienie się objawów refluksu jest w znacznym stopniu związane z kwaśnym sokiem żołądkowym lub zasadowym sokiem dwunastni... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy