Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zespół jelita nadwrażliwego: Główne objawy. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z chorobą

Zespół jelita nadwrażliwego: Główne objawy. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z chorobą

dodane 2019-03-08 17:40

Zespół nadwrażliwego jelita (w skrócie ZNJ) jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Cierpi na nią około 20-30% wszystkich osób dorosłych. Najczęściej chorują kobiety, które stanowią, aż 80% pacjentów. Jest to nic innego jak nasilenie się dolegliwości gastrycznych, takich jak zaparcia, biegunka czy wzdęcia.

Główne objawy występowania choroby

Pierwsze symptomy, jakie możemy zauważyć przy zespole nadwrażliwego jelita, to przede wszystkim długotrwale i kurczliwe bóle brzucha. Zdarza się, że mogą występować również bóle ostre bądź kłujące. Innymi objawami, z którymi może się spotkać to często występujące biegunki, zaparcia, a także gazy oraz nudności. Objawy te są niezwykle uciążliwe i poważnie zakłócają nasze życie. Warto zgłosić się niezwłocznie do lekarza, jeśli  zauważymy chociaż część z wyżej wymienionych symptomów.

Stres - główna przyczyna ZNJ

Stres to główny czynnik, który może wywołać zespół nadwrażliwego jelita. Ściśle związane ze stresem związki chemiczne, czyli inaczej katecholaminy sprawiają, że krew wędruje z innych narządów do serca, płuc, mózgu czy też mięśni. Powoduje to, że mniejsza ilość krwi dostaje się do jelit, co może prowadzić do skurczu jelit, a nawet defekacji. Warto dla swojego zdrowia ograniczyć sytuacje, które wywołują w nas uczucie strachu.

Inne przyczyny zespołu jelita nadwrażliwego

Innym powodem występowania ZNJ może być zmniejszona ilość wytwarzanego przez nasz organizm kwasu żołądkowego oraz enzymów trzustkowych. Wówczas pewna ilość  pokarmów zostaje nie strawiona, co może być głównym powodem występowania łagodnego oraz przejściowego stanu zapalnego.

Alergia bądź nietolerancja pokarmowa, zaburzenia prawidłowej flory jelitowej czy też zakażenie drożdżakami oraz innymi grzybami są odpowiedzialne za występowanie Zespołu nadwrażliwego jelita. Niemile widziane przez nasz układ organizmy wytwarzane przez niewłaściwą florę jelitową, często wytwarzają związki chemiczne , które są powodem występowania skurczów.

Jak radzić sobie z zespołem jelita nadwrażliwego

Warto zapisać się na jakąś z form relaksacyjnych. Może to być joga, tai chi bądź medytacja. Pozwolą one na pozbycie się pierwotnych przyczyn ZNJ. Często zaleca się przyjmowanie oczyszczonej bakterii Acidophilus. Należy również unikać nadmiernego spożywania mięsa, a także produktów mlecznych. Szczególnie zalecane jest gotowanie warzyw na parze, a także wprowadzenie do swojej diety ryżu, ziemniaków czy bananów.

Warto spróbować bromelainy. Właściwa dawka to 500 mg trzy razy dziennie przed każdym posiłkiem. W zespole nadwrażliwości jelita bardzo pomocne mogą okazać się kwiatowe esencje Bacha. Często w leczeniu objawów ZNJ stosuje się napar wykonywany z dwóch łyżeczek rumianku, łyżeczki rozmarynu i łyżeczki szałwii. Należy go spożywać w odstępie czasowym dwóch godzin. Jego główną zaletą jest hamowanie skurczów.

Dużą ulgę przynoszą Shiatsu oraz masaż całego ciała. Mają doskonałe działanie na nasz układ limfatyczny. Usuwają również z naszego organizmu nadmiar adrenaliny. Regularne masaże łagodzą uciążliwe objawy.

Aby określić rodzaj nietolerancji, z którą mamy do czynienia należy zgłosić się do specjalisty w celu przeprowadzenia badania biorezonansu. Warto wziąć pod uwagę również odpowiednie badania krwi, które wykrywają różnego rodzaju alergie pokarmowe.

Jeśli skurcze są dla nas bardzo uciążliwe można zastosować dojelitowe preparaty olejku miętowego. Co prawda nie zapewniają one pozbycia się dolegliwości, mimo wszystko działają przeciwskurczowo, a także przynoszą upragnioną ulgę.

Możemy wykorzystać jeden bądź kilka sposobów na pozbycie się zespołu nadwrażliwego jelita. Jeśli mimo to dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Autor: Agnieszka Witek

Rysunek: Natalia Groń

Jelito drażliwe czy choroba zapalna

Gastroenterolodzy twierdzą, iż około 50% zgłaszających się do nich pacjentów cierpi na niegroźne zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS), zwany inaczej nerwicą jelit, to współcześnie częsta dolegliwość o bliżej nieokreślonej przyczynie. Do głównych objawów zw... czytaj więcej

Czy nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko choroby nowotworowej? Zapobieganie. Chemoprewencja

Przewlekłe stany zapalne zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu. Choroby zapalne jelit nie są wyjątkiem. Osoby borykające się z problemem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz chorobą Leśniowskiego-Crohna są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju raka jelita.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy