Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zdrowe odżywianie plemników, czyli co jeść, aby mieć silne plemniki?

Zdrowe odżywianie plemników, czyli co jeść, aby mieć silne plemniki?

dodane 2017-05-19 19:44

Im lepiej mężczyzna się odżywia, tym zdrowsze są jego plemniki. Zdrowe plemniki dają większe prawdopodobieństwo na spłodzenie potomka. Jeżeli para chce mieć dziecko, należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Jaka żywność korzystnie wpływa na płodność mężczyzny? Oto najważniejsze składniki, które mają wpływ na jakość i żywotność plemników.

Płodność mężczyzny a witamina A

Niedobór tej witaminy wpływa na ruchliwość plemników. Im mniej witaminy A w spożywanych przez nas produktach, tym większe istnieje ryzyko niepowodzenia podczas próby poczęcia dziecka.  Zmniejszona ruchliwość plemników obniża jakość męskiego nasienia.

Objawy, które świadczą o tym, że naszemu organizmowi może brakować tej witaminy: zaburzenia widzenia, problemy ze skórą i włosami. O niedoborze świadczyć może niedowidzenie w zaciemnionym miejscu (kurza ślepota - zaburzenie widzenia po zmierzchu lub w zaciemnionym miejscu), rogowacenie skóry stóp i dłoni, kruche i łamliwe paznokcie, suche włosy, zwiększone wypadanie włosów, częste infekcje, skłonności do biegunek. Więcej na ten temat: Objawy niedoboru witaminy A

Zapewnienie sobie odpowiednich dziennych dawek pochodzących z diety nie jest trudne. Witamina A znajduje się w wielu produktach. Można ją znaleźć w zielonych, pomarańczowych i żółtych warzywach oraz w pomarańczowych i żółtych owocach. Znajdziemy ją również w produktach pochodzenia mięsnego oraz w nabiale. Witamina A zawarta jest również w płatkach owsianych oraz produktach pełnoziarnistych. Produktami z największą zawartością witaminy A jest wątroba wieprzowa oraz marchew.

Wpływ witaminy C na plemniki

Witamina C jest ważnym składnikiem pokarmowym, który ma znaczenie dla plemników. Przede wszystkim wpływa na ich ruchliwość i żywotność.

Charakterystycznym objawem głębokiego niedoboru witaminy C jest pojawienie się grubych czerwonych linii pod językiem, z którymi często pojawiają się grupki małych, czerwonych cętek albo łusek na skórze tylnej części ramion.

Kolejną fazą objawów jest wystąpienie charakterystycznych obrzęków i krwawień z dziąseł, które pojawić się mogą samoistnie bądź też przy myciu zębów i gryzieniu czegoś twardego.  Najczęściej prowadzi to do ruszania się zębów, a w efekcie do ich wypadnięcia. Źródło: Objawy niedoboru witaminy C

Nie jest trudno umieścić w diecie produkty z zawartością witaminy C. Jej źródłem są grejpfruty i sok pomarańczowy. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, cytrusy i pomarańcze są dopiero w drugiej dziesiątce produktów zawierających witaminę C. Więcej bowiem tej witaminy znajduje się w czarnych porzeczkach, natce pietruszki, czerwonej papryce, truskawkach. Rekordzistą jest dzika róża. Zawiera dziesięć razy więcej witaminy C niż czarne porzeczki, które z kolei zawierają prawie cztery razy więcej tego skalnika niż pomarańcze i cytryny. Garść dzikiej róży to tyle witaminy C ile tego składnika zawiera 40 cytryn. Problem jednak leży w tym, że dzika roża rzadko wykorzystywana jest w kuchni. Najczęściej spotkać można konfitury z dzikiej róży. Warto jednak zaznaczyć, że witamina C jest bardzo czuła na obróbkę termiczną. Dzika róża poddana np. gotowaniu może stracić nawet ponad 70% zawartości witaminy C.

Brak witaminy D może prowadzić do niepłodności

Witamina D ma znaczenie nie tylko dla naszych kości. Ma ona również wpływ na płodność. Problemy z płodnością mogą mieć zarówno ci mężczyźni, którzy mają jej za mało, jak i za dużo. Ważne więc jest utrzymywanie jej na właściwym poziomie. Niedobór tej witaminy jest jednak bardziej powszechnym zjawiskiem, niż jej nadmiar. Witamina D wpływa na plemniki oraz komórki ziarniste w jądrach. Niewłaściwy poziom witaminy D może powodować nieprawidłowe zagnieżdżenie plemnika w komórce jajowej. Poważne braki tej witaminy prowadzą do zaburzeń płodności wskutek uszkodzenia jąder.

Organizm potrafi wytworzyć tę witaminę w procesie chemicznym z promieni ultrafioletowych. Nie dzieje się tak, gdy skóra pokryta jest filtrem blokującym wnikanie tych promieni. Osoby mieszkające w rejonach świata, gdzie nasłonecznienie jest większe, są mniej narażeni na niedobór witaminy D.

Choć jej głównym źródłem jest ekspozycja na promienie słoneczne, to dostarczyć witaminę D można również spożywając odpowiednie produkty. Przede wszystkim są to tłuste ryby morskie (łosoś, pstrąg, makrela, tuńczyk, węgorz, sardynki), pieczarki, jajka, oliwa z oliwek.

Witamina E - „Witamina płodności”

Witamina E chroni komórki organizmu. Ta ochrona jest szczególnie ważna dla plemników. Przeciwutleniacze dostarczone przez witaminę E (ale również inne) zapobiegają niszczeniom struktury DNA plemników oraz sprawiają, że plemniki są zdrowe, żywotne i zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Witamina E wpływa także na wytwarzanie nasienia męskiego.

Niedobór witaminy E jest rzadkim zjawiskiem. Jest to spowodowane tym, że jest ona szeroko rozpowszechniona w przyrodzie. Jeżeli dochodzi do objawów niedoboru witaminy E, to jest to zazwyczaj efekt związany z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów. Więcej na temat objawów niedoboru witaminy E: Objawy niedoboru witaminy E

Jakie produkty zawierają najwięcej witaminy E? Przede wszystkim oleje roślinne. Wszystkie one zawierają w mniejszej lub większej ilości witaminę E. Najwięcej witaminy E zawiera się w oliwie z oliwek. Kolejnymi produktami są orzechy laskowe, nasiona słonecznika oraz pestki dyni. Wśród produktów bogatych w witaminę E wymienia się również migdały, natkę pietruszki, paprykę, orzechy włoskie, szpinak oraz czarne jagody.

Kwas foliowy ważny również dla plemników

Kwas foliowy ma duże znaczenie dla plemników. Niedobór tego składnika może doprowadzić do obniżenia jakości nasienia. To skutkować będzie problemami z poczęciem. Jeżeli nawet uda się zapłodnić komórkę jajową może się okazać, że plemnik jest nośnikiem zaburzeń chromosomowych, co wiąże się z urodzeniem dziecka z wadami wrodzonymi. Z tego powodu nie tylko kobiety ale również mężczyźni powinni przed planowanym poczęciem zadbać o przyjmowanie kwasu foliowego. Szacuje się, że najzdrowsze plemniki mają mężczyźni, którzy przyjmują od 700 do 1000 mikrogramów kwasu foliowego dziennie.

Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru kwasu foliowego  należy zaczerwieniony język z licznymi owrzodzeniami, apatia, nasilone zmęczenie, bezsenność i kłopoty z pamięcią. Pojawiają się też problemy z oddychaniem, ogólne osłabienie organizmu, zawroty głowy oraz rozdrażnienie. Typowa dla niedoboru kwasu foliowego jest anemia, którą powoduje niedokrwistość oraz zmiany w szpiku kostnym.

Dodatkowo może występować przedwczesne siwienie włosów i zahamowanie wzrostu, głównie u dzieci.

Na niedobór mogą wskazywać również choroby jelit, które powodują zahamowanie prawidłowego wchłaniania się pokarmów. U osób, u których zdiagnozowano awitaminozę, zaobserwowano infekcje jamy ustnej, brak apetytu i szare zabarwienie skóry. Źródło: Objawy niedoboru kwasu foliowego.

Bardzo trudno jest osiągnąć wystarczający poziom kwasu foliowego, który byłby wystarczający w okresie przed planowanym poczęciem,  dostarczając go wyłącznie z pożywienia. Dlatego dla osób planujących poczęcie wskazana jest jego suplemnetacja.

Produkty, które zawierają dużą ilość kwasu foliowego to m.in.: soczewica, szpinak, ciecierzyca, nasiona słonecznika, pomarańcze, zielony groszek, natka pietruszki, awokado, brukselka, różne odmiany fasoli, brokuły. Ilość kwasu foliowego zawartego w produktach spożywczych ulega zmniejszeniu (w niektórych przypadkach nawet o 70%) pod wpływem obróbki termicznej.

Cynk wpływa korzystnie na płodność

Odpowiednia ilość cynku w diecie jest bardzo ważna, kiedy planujemy poczęcie dziecka. Cynk korzystnie wpływa na plemniki. Niedobór tego pierwiastka może powodować obniżenie stężenia testosteronu i liczby plemników. Cynk odgrywa pozytywną role w organizmie ale warto również wiedzieć, że jego nadmiar jest szkodliwy i może doprowadzić do niedokrwistości. Do nadmiaru cynku w organizmie może dojść na skutek spożycia suplementów cynku, dlatego wskazana jest ostrożność.

Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o niedoborze cynku jest osłabienie włosów oraz ich wypadanie. Bardzo często pojawia się również łamliwość paznokci i wystąpienie na ich płytce białych plamek. Z powodu deficytu cynku znacząco pogarsza się także stan naszej skóry. O niedoborze cynku świadczyć mogą również trudno gojące się rany oraz pękanie skóry w kącikach ust. Brak tego pierwiastka objawia się ponadto bólem stawów, w szczególności kolan, utrudnieniami w poruszaniu się, drżeniem kończyn. U mężczyzn następuje znaczny spadek libido. Inne skutki uboczne to łatwość popadania w stany depresyjne, uczucie znużenia, zmęczenia, zagubienia, zwiększenie podatności na stres, a także zaburzenia mowy. Więcej na temat objawów niedoboru cynku: Objawy niedoboru cynku.

Produkty, które zawierają duże ilości cynku to: wątroba cielęca i wieprzowa, pestki z dyni, kakao, biała fasola, wołowina, wieprzowina. Generalnie produkty mięsne są bogate w cynk. Mężczyźni, którzy z reguły lubią potrawy mięsne, raczej nie powinni mieć problemów z brakiem tego pierwiastka. Na niedobory szczególnie narażone są osoby na diecie wegetariańskiej oraz pijący duże ilości alkoholu.

Kwasy tłuszczowe omega-3 - ich wpływ na płodność

Nadmiar tłuszczów w diecie może zmniejszyć szanse na spłodzenie potomka. Inaczej jest w przypadku kwasów tłuszczowych omega-3. Ich właściwości sprawiają, że poprawia się przepływ krwi do narządów. Można zatem powiedzieć, że przyczyniają się do tego, aby mężczyzna mógł stanąć na wysokości zadania. Badając nasienie męskie, zauważono, że w płodnym nasieniu męskim jest więcej kwasów tłuszczowych omega-3 niż w nasieniu mężczyzny niepłodnego.

Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają pozytywnie na układ krążenia, układ krwionośny, układ hormonalny oraz układ pokarmowy. Wspomagają funkcjonowanie tych układów. Niedobór kwasów omega-3 rodzi negatywne skutki zdrowotne, m.in.: osadzanie się cholesterolu na żyłach i tętnicach, problemy związane z pracą serca (np. arytmia), skłonność do krwawień, wrzody żołądka i dwunastnicy. Więcej na temat objawów niedoboru kwasów omega-3 można przeczytać tutaj: Objawy niedoboru kwasów omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 można pozyskać z tłustych ryb (łosoś, sardynki, anchois, makrela, śledź), owoców morza (małże błękitne, ostrygi, krewetki), oleju rzepakowego i sojowego, orzechów włoskich, pestek dyni, migdałów, nasion lnu.

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Objawy niedoboru witaminy B6

Witamina B6 bierze to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za wiele kluczowych procesów. Między innymi bierze udział w przemianie aminokwasów, ułatwia ich rozkład, przemianę tłuszczów i węglowodanów, umożliwia magazynowanie energii, uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy