Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zatrucia alkoholowe najczęściej zabijają Amerykanów w średnim wieku

Zatrucia alkoholowe najczęściej zabijają Amerykanów w średnim wieku

dodane 2015-01-12 11:47

To nie studenci i nastolatkowie najczęściej padają ofiarą nadmiaru alkoholu wypitego zbyt szybko - donosi amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby w średnim wieku.

Stanach Zjednoczonych każdego dnia z powodu alkoholu ginie średnio 6 osób. Odpowiedzialne za ich śmierć są zatrucia alkoholowe i następstwa zbyt wysokiego poziomu alkoholu we krwi. Najczęściej wywołane są one szybkim piciem dużych ilości napojów alkoholowych.

Osoby w średnim wieku - najczęstsze ofiary alkoholu

Zdawałoby się, że najwięcej ofiar alkoholu pada wśród młodych, niedoświadczonych osób, które nie wiedzą, ile mogą wypić, by nie odczuwać negatywnych skutków picia. Łatwo jest wtedy przesadzić i doprowadzić do zatrucia, które może okazać się śmiertelne.

Według analiz Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom 3 na 4 śmiertelne ofiary alkoholu to osoby w wieku 35-64 lat. Nieco ponad 5% śmierci wywołanych nadmiarem alkoholu dotyczy osób w wieku 15-24 lat.

Mimo popularnego przekonania, że najczęściej upijają się osoby młode, to wyniki analiz są jednoznaczne: to osoby w wieku średnim najczęściej piją alkohol w dużych ilościach. Jak przyznaje współautor badań, Robert Brewer, zespół nie spodziewał się takich rezulatatów.

Okazało się też, że niewiele mniej niż 30% ludzi, którzy umarli w związku z zatruciem alkoholowym było uzależnionych od picia.

Analiza świadectw śmierci z lat 2010-2012 wykazała, że każdego roku średnio 2200 osób zmarło przez nadmierne spożycie alkoholu, z czego ponad połowa zmarłych to biali mężczyźni.

W których stanach alkohol zabija najwięcej osób?

Najlepsze wyniki miał stan Alabama, 5,3 śmierci na milion mieszkańców. Najgorzej w zestawieniu wypadła Alaska, z zatrważającym wynikiem 46,5 śmierci na milion mieszkańców. Badacze wyjaśniają tą ogromną różnicę w swoich badaniach położeniem geograficznym Alaski: wiele obszarów wiejskich na jej terenie może zwiększać prawdopodobieństwo śmierci przez zatrucie alkoholem ponieważ utrudnione jest znalezienie osoby w potrzebie oraz zapewnienie jej odpowiedniej opieki medycznej.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Dlaczego alkohol jest tak uzależniający?

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Kalifornii sugeruje, że wysoka zdolność alkoholu do uzależniania wynika ze związków, które są uwalniane w naszych mózgach, kiedy pijemy. Odkrycie to przychodzi w momencie, kiedy rząd amerykański publikuje najnowszy raport na temat binge drinking pośród Ameryka... czytaj więcej

Czym grozi alkohol konsumowany w wieku nastoletnim?

Coraz więcej młodych ludzi uprawia tzw. binge driking, czyli picie wielkich ilości alkoholu w bardzo szybkim tempie. Jakie są długoterminowe konsekwencje tej praktyki, jeżeli chodzi o mózg i podatność na uzależnienie? Francuscy badacze z INSERM pochylili się nad tą kwestią, przeprowadzając eksperymenty na szczurach w ramach euro... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy